چرا رژیم واکسن کرونا نمی‌خرد، ترفند رژیم برای نخریدن واکسن از نگاه روزنامه‌های حکومتی

  • 1399/10/03

واکسن کرونا

واکسن کرونا

روزنامه‌های حکومتی ۳دیماه هر کدام به نوعی موضوع امتناع از خریدن واکسن کرونا را در مطالب خود گنجانده‌اند. از جمله روزنامه حکومتی مردم‌سالاری با عنوان «انتقادها به‌عملکرد مسئولان در قبال واکسن کرونا» نوشت:

«ایران اما برخلاف تمام کشورهایی که برای خرید این دو نوع واکسن صف کشیده‌اند؛ تصمیم دیگری گرفته است. در هفته‌های گذشته نظرات ضد و نقیضی از مشکلات سر راه خرید واکسن مطرح شد که «نبود منابع ارزی کافی»، «نبود امکان انتقال ارز»، «تحریم»، «نبود امکان حمل و نقل مناسب» و . . . از این دست گفته‌ها بود».

این روزنامه نوشت: مشکل تراشی‌ها به کجا رسید؟

«با این‌که مقامات ایرانی از رئیس کل بانک مرکزی گرفته تا مسئولان دولتی و رئیس‌جمهور و وزارت بهداشت از قبل درباره تهیه واکسن نهایی و مؤثر کرونا از هر کشوری به مردم اطمینان داده بودند؛ اما حالا نظرها متفاوت شده و بیشتر به این سمت حرکت کرده که کشور نیازی به واکسن خارجی ندارد!

این رویکرد مسئولان باعث تردید مردم در عزم آنها برای ریشه‌کن شدن کرونا شده است به این جهت که مسئولان تمام صحبت‌های خود درباره تهیه واکسن را فراموش کرده و حالا به برداشت‌های سیاسی از این موضوع روی آورده‌اند و قصد دارند تا با انداختن قصور تهیه نکردن واکسن بر سر تحریم‌ها، به مقاصد دیگری دست یابند.

مسئولان کشور به‌ویژه در وزارت بهداشت مانورهای خود بر روی واکسن ایرانی کرونا را شدت بخشیدند در حالیکه بر اساس اعلام کارشناسان بهداشتی هنوز مراحل آزمایش بالینی این واکسن طی نشده و حتی فاز آزمایش انسانی آن هم در‌ هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

بعد از تمام صحبت‌های مسئولان؛ کاربران فضای مجازی به‌ویژه توئیتر با راه‌اندازی هشتگ «واکسن_بخرید» این خواسته مردمی را مورد توجه قرار دادند.

بیشتر کاربران ایرانی در این طوفان توئیتری از سیاست‌های بهداشتی مسئولان برای مقابله با ویروس کرونا که منجر به قربانی شدن دهها هزار نفر و فشار روی کادر درمانی شده است انتقاد کرده و پرسیده‌اند که چرا ایران تاکنون برای خرید واکسن اقدام نکرده است؟

سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا وقتی می‌توان واکسن را شش ماه زودتر به دست مردم رساند تا این بیماری سریع‌تر کنترل شود مسئولان ترجیح داده‌اند که تولید واکسن ایرانی را که هنوز فاز انسانی را هم طی نکرده همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز کنند؟! برخی از وجود مقاصد سیاسی در این تصمیم‌گیری خبر می‌دهند در صورتی که همین امروز هم افراد زیادی جانشان را از دست داده یا در وضعیت وخیمی هستند که لحظه‌ها برای زنده‌ماندشان اهمیت دارد.

بدین ترتیب و به همین راحتی خواسته مردم به‌رغم تمام انتظارات به حق آنها، از مسئولان نادیده گرفته شد؛ این اقدام نشان داد که بیش از جان مردم، پایبندی به شعارها و اهداف سیاسی برای مسئولان بهداشتی و درمانی کشور اهمیت دارد».

روزنامه حکومتی همدلی ۳دیماه در مطلبی با عنوان «از بهانه‌های مسئولان و خواسته‌های مردم درباره مقابله با ویروس کرونا» نوشت:

«با وجود تولید واکسن مدرنا و شرایط دسترسی آسان‌تر به آن، هم از حیث قیمت و هم امکان جابه‌جایی، اما با این حال مرغ مسئولان ایرانی یک پا داشت و آن چشم دوختن به واکسنی است که قرار است زمستان امسال که تمام شود و بهار سال آینده هم که بگذرد به مرحله تزریق عموم برسد‌. وعده شش ماهه مسئولان بهداشتی در حالی است که زمان به‌سرعت می‌گذرد و کرونا هم روزی جان ۲۰۰نفر ایرانی را می‌گیرد و ۲۰۰خانواده را عزادار می‌کند. بی‌توجهی به خرید واکسن جهانی کرونا و وعده واکسن کرونای ایرانی در شش ماه آینده به مردم، یاد‌آور ضرب‌المثل ایرانی «بزک نمیر بهار میاد» است. واکسنی که کیفیت آن در هاله‌ای از ابهام است و مشخص هم نیست که بتواند امتحانش را درست پس بدهد یا نه! چرا که خبری از نظارت سازمان بهداشت جهانی بر جزئیات تهیه این واکسن منتشر نشده است.

بسیاری معتقدند نخریدن واکسن یا حتی تعلل در خرید آن هم در شرایطی که روزی ۲۰۰نفر جانشان را از دست می‌دهند داغ ماندگاری است که بر پیشانی تاریخ می‌ماند و تعللی نابخشودنی است.

بدیهی است که قربانیان روزانه کرونا «عدد» نیستند، آنها شناسنامه دارند، خانواده دارند، روزی در میان خنده‌های خانواده و فامیل متولد شده‌اند، «جان» داشتند، «درد» را احساس می‌کردند، خنده و شادی را همین‌طور، بی‌شک زندگی را هم دوست داشتند، روا دانستن مرگ به آنان با هیچ بهانه‌یی قابل توجیه نیست، چرا که هر مرگی فاجعه‌یی دردناک را در خود پنهان دارد.

حالا نبود امکانات حمل و نقل و جابه‌جایی واکسن، کمبود پول و بودجه برای خرید آن و البته تحریم‌ها و محدودیت‌های جابه‌جایی اسناد مالی به‌خاطر نپیوستن به اف‌.ای‌.تی.‌اف از دلایل اصلی نخریدن واکسن اعلام شده است.

حمایت از تولید داخلی بهانه‌هایی است که مسئولان برای نخریدن واکسن کرونا از آن دم می‌زنند. حتی اگر موارد ذکر شده را «بهانه» تلقی نکنیم و آن را «دلیل» بدانیم باز نمی‌تواند صورت مسأله خرید واکسن را پاک کنند. بدون شک مبلغ خرید واکسن کرونا برای اقتصاد ایران مبلغ غیرقابل تقلبی نیست که نتواند آن را تأمین کند. به‌ویژه وقتی مبلغ خرید واکسن کرونا را با بودجه میلیاردی برخی از نهادها که عملکرد و تاثیرگذاریشان در جامعه در هاله‌ای از ابهام است، قیاس بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که مبلغ مورد نیاز برای واکسن خرید کرونا از عهده اقتصاد ایران برمی‌آید.

زمانی که روزانه ۲۰۰نفر به‌خاطر کرونا جانشان را از دست می‌دهند، حمایت از تولید داخلی به طنز تلخی می‌ماند که حتی لب‌ها را هم به تلخی کش نمی‌آورد.

ناگفته پیداست که خرید واکسن کرونا آن هم بدون فوت وقت، یک مطالبه عمومی است. به‌ویژه حالا که ویروس کرونا چهره خشن‌تری از خود به نمایش گذاشته است و با توجه به جهش‌اش، قدرت شیوع آن ۷۰برابر شده است.

مردم امیدوارند مسئولان در تصمیمات‌شان در این باره تجدید نظر کنند و آنان را به واکسنی حواله ندهند که شش ماه دیگر قرار است به مرحله تزریق برسد. بدون شک تلخی این تأخیر در تاریخ فراموش نخواهد شد، چرا که همین الآن هم برای خرید واکسن کرونا دیر شده است».

روزنامه حکومتی ستاره صبح در مطلبی نوشت:

«در شرایطی که بسیاری از کشورهای جهان در تدارک تهیه و توزیع واکسن کرونا هستند و تعدادی از کشورها نیز واکسیناسیون سراسری را برای مردم کشورشان به‌صورت رایگان آغاز کرده‌اند، در ایران طی هفته‌های اخیر، حرف‌های متضادی درباره‌ٔ واکسن کرونا زده می‌شود. روحانی، رئیس‌جمهور تأکید کرده که دستور تهیه واکسن معتبر کرونا صادر شده است. تنها واکسنی که تاکنون توانسته مجوز معتبر FDA را بگیرد، واکسن شرکت فایزر آمریکا است و بسیاری از کشورها در تکاپوی خرید آن بوده و هستند؛ اما ایران گفت واکسن شرکت فایزر را نمی‌خواهد و علتش ناممکن بودن انتقال آن عنوان شده است. البته بلافاصله وزیر راه گفت که مشکلی برای انتقال آن وجود ندارد. کمی بعد، واکسن شرکت مُدرنا نیز مجوز گرفت که نیازی به یخچال ندارد و ارزان‌تر هم هست. اما این واکسن هم برای ایران هنوز خریداری نشده است. پس به‌نظر می‌رسد مسأله ناممکن بودن انتقال، یک بهانه باشد.

نمکی، وزیر بهداشت گفته ما به محققان ایرانی چشم دوخته‌ایم که شاید واکسن ایرانی کرونا تا اوایل تابستان آماده شود.

حمایت از تولید داخلی، به‌معنای بی‌نیازی از خرید واکسن معتبر بین‌المللی نیست. به‌هرحال زمان به‌سرعت در حال گذر است و حتی کشورهایی مثل عراق و ونزوئلا هم برای خرید واکسن فایزر قرارداد بسته‌اند، اما ایران هنوز اقدامی نکرده است.

تلخی تأخیر در خرید واکسن، از حافظه ملت پاک نخواهد نشد. واکسن نخریدن، آن‌هم در شرایطی که شبانه‌روزی حدود دویست کشته می‌دهیم، یک داغ بر دل‌های مردم است. پس هر طور که میسر است، سختی‌ها را به جان بخرید تا جانهای کم‌تری گرفته شود».