سازمان جهانی بهداشت: گونه جدید شناسایی شده ویروس کرونا، خارج از کنترل نیست

  • 1399/10/02

سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت

سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه اول دیماه اعلام کرد گونه جدید ویروس کرونا که در انگلستان کشف شده، با وجود داشتن سرعت بیشتر شیوع، خارج از کنترل نیست.

ماریا ون کرخوف، مدیر بخش همه‌گیری سازمان جهانی بهداشت در یک کنفرانس خبری گفت: «آنها در حال بررسی افزایش نرخ تکثیر ویروس از ۱.۱ به ۱.۵ هستند».

مت هانکوک، وزیر بهداشت بریتانیا روز یک‌شنبه اعلام کرد که گونه جدید ویروس کرونا از کنترل خارج و باعث نگرانی میان اروپائیان شده است. با این حال تاکنون هیچ مدرکی ارائه نشده است که نشانگر حاد بودن گونه جدید ویروس کرونا و مقاوم بودن آن در برابر واکسن باشد.

مایکل رایان، مدیر برنامه فوریت‌های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت با بیان این‌که میزان تکثیر در مراحل مختلف این همه‌گیری گاهی بالاتر از ۱.۵ بوده و کنترل شده است گفت وضعیت فعلی نیز خارج از کنترل نخواهد بود.

او در ادامه تأکید کرد حتی اگر روند همه‌گیری این ویروس تشدید شده باشد نیز می‌توان جلوی آن را گرفت. وی گفت: «ما باید آنچه را که تا به‌حال انجام داده‌ایم شدیدتر کنیم و در زمان بیشتری ادامه دهیم تا مطمئن شویم می‌توانیم این ویروس را تحت کنترل درآوریم».

بسیاری از کشورهای جهان از روز یکشنبه مرزهای خود را به روی انگلستان و آفریقای جنوبی برای جلوگیری از گسترش بیشتر گونه جدید ویروس کرونا بسته‌اند. آفریقای جنوبی نیز با گونه دیگری از ویروس کرونا مواجه بوده است.

سوئیس که دفتر مرکزی سازمان جهانی بهداشت در این کشور قرار دارد از روز دوشنبه برای افرادی که از ۱۴دسامبر از انگلستان یا آفریقای جنوبی به این کشور سفر کرده‌اند، قرنطینه ۱۰ روزه وضع کرده است.

تدروس آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز با بیان این‌که هر چه بیشتر به ویروس اجازه گسترش دهیم توانایی تغییر آن بیشتر می‌شود، گفت که باید در سریع‌ترین زمان از شیوع ویروس جلوگیری شود.

او در ادامه تأکید کرد ویروس‌ها با گذشت زمان جهش می‌یابند اما تاکنون هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد گونه جدید شناسایی شده در خاک بریتانیا به بیماری حاد و کشته‌های بیشتر منجر شده است.