دفاع الیوت آبرامز از از حذف هدفمند چهره‌های کلیدی رژیم ایران

  • 1399/09/27

الیوت آبرامز، فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران

الیوت آبرامز، فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران

الیوت آبرامز، فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران، پنجشنبه ۲۷آذر با اشاره به ترور محسن فخری زاده، چهره مخفی برنامه اتمی رژیم ایران، از قتل‌های هدفمند اعضای کلیدی رژیم ایران دفاع کرده و گفته است: «اشتباه است اگر تصور کنیم که کارکنان کلیدی رژیم ایران قابل تعویض یا جایگزینی هستند.»

در تأیید ادعای خود، آبرامز به‌قتل قاسم سلیمانی، فرماندۀ پیشین سپاه قدس، توسط آمریکا اشاره کرده و گفته است که نامبرده مسئول حملات گذشته و آینده علیه نیروهای آمریکایی در منطقه بود. آبرامز از اعلام هویت مسئول قتل محسن فخری‌زاده خودداری کرد و تنها به گفتن این عبارت بسنده نمود که «اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند.»

 

فرستادۀ ویژه آمریکا در امور ایران سپس تأکید کرده است: «هیچکس به اندازه محسن فخری‌زاده از پروندۀ هسته‌یی ایران مطلع نبود. او سازمانده اصلی برنامه اتمی ایران و واسطه اصلی میان برنامه سلاحهای اتمی و عالیترین رهبران ایران بود و در نتیجه فکر می‌کنم که کنار رفتن او از این کارکرد آهنگ برنامه سلاحهای اتمی رژیم ایران را کُند می‌کند. «

الیوت آبرامز در جای دیگری از سخنانش از تحریم‌های تهاجمی دولت ترامپ به‌عنوان جزء دیگری از راهبرد گسترده‌تر آمریکا برای کُند کردن برنامه اتمی رژیم ایران یاد کرد و افزود که تحریم‌های آمریکا اهرمی است ضروری برای مذاکره جهت دستیابی به یک توافق اتمی که به برنامۀ موشکهای بالستیکی و برتری طلبی رژیم ایران در منطقه خاتمه دهد. «

آبرامز بار دیگر از برجام به‌عنوان توافقی ناقص یاد کرده و افزوده است که او و دیگر مقامات دولت ترامپ با گروه دورۀ انتقالی رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، جو بایدن، ملاقات کرده و کوشیده‌اند آنها را متقاعد کنند که دیگر در وضعیت سال٢٠١٥ به سر نمی‌بریم. در این ملاقات او و اعضای دولت ترامپ به گروه انتقالی جو بایدن یادآور شده‌اند که «در این فاصله خیلی چیزها عوض شده و فرمول‌هایی که به توافق برجام منجر شدند امروز دیگر چندان مناسب نیستند.»

 

الیوت آبرامز ابراز اطمینان کرده است که جو بایدن فعالیت‌های صورت گرفته توسط گروه ترامپ را تماماً تغییر نخواهد داد. او با اشاره به کثرت تحریم‌های وضع شده توسط دولت ترامپ علیه نقض حقوق‌بشر در ایران و تروریسم دولتی این کشور گفته است که لغو این تحریم‌ها میّسر نخواهد بود به‌ویژه اگر افراد تحریم شده از ناقضان حقوق‌بشر در ایران و یا از اعضای سپاه قدس باشند.

او گفته است به‌رغم تفاوت نظر میان جو بایدن و دونالد ترامپ، توقف تحریم‌ها علیه رژیم ایران آسان نخواهد بود. آبرامز پیش‌بینی کرده است که مذاکره میان رژیم ایران و جو بایدن بسیار پیچیده خواهد بود. او بعید دانسته که تمام تحریم‌های آمریکا علیه رژیم ایران لغو شوند. آبرامز ضمن پشتیبانی از سیاست «فشارهای حداکثری» علیه رژیم ایران تنها ابراز تأسف کرده که دونالد ترامپ این فشارها را با تأخیر آغاز کرد (رادیو فرانسه ۲۷آذر).