کشورهای اروپایی خواستار بازگشت کامل رژیم ایران به تعهدات برجامی شدند

  • 1399/09/27

سه  کشور اروپایی امضا کننده برجام

سه کشور اروپایی امضا کننده برجام

سه کشور آلمان؛ انگلیس و فرانسه ؛روز چهارشنبه ۲۶آذر از رژیم ایران خواستند که به‌صورت کامل به تعهدات برجامی خود بازگشته و به آنها عمل کند.
این درخواست در کمیسیون مشترک برجام که با حضور معاونان وزاری خارجه کشورها در این روز به‌صورت مجازی و با شرکت همتایان روسی و چینی برگزار شد مطرح گردید.

بدنبال اعدام روح‌الله زم توسط رژیم آخوندی کمیته اجرایی نشست تجاری ایران و اروپا روز ۲۳آذر اعلام کرد که این نشست لغو شده و آن را به زمان دیگری موکول کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز ۲۵آذر در پیامی از موضع کشورهای اروپایی در محکومیت اعدام روح‌الله زم حمایت کرد و گفت: ‌«جامعه بین‌الملل باید هم‌چنان مسئولیت این رژیم را در قبال اقدامات بی‌رحمانه خود حفظ کند. ما گامهای دولتهای اروپایی را در این زمینه تحسین می‌کنیم. مردم ایران سزاوار یک رسانه آزاد و متنوع هستند، نه سانسور، دستگیری و اعدام روزنامه‌نگاران».

سخنگوی وزارت‌خارجه رژیم آخوندی روز دوشنبه ۲۴آذر در واکنشی غیظ‌آلود نسبت به محکومیت بین‌المللی اعدام روح‌الله زم، گفت: «بهره‌گیری آمریکا از پایگاه هوایی یکی از این کشورهای اروپایی برای انجام عملیات تروریستی در منطقه و از جمله ترور قاسم سلیمانی، جایی برای ادعاهای به ظاهر بشردوستانه این کشورها باقی نمی‌گذارد… جمهوری اسلامی با داشتن ۱۷هزار قربانی تروریسم یکی از اصلی‌ترین قربانیان حقوق بشر است آن هم از سوی کسانی که این روزها در آغوش اروپا بر علیه منافع (نظام) اقدام می‌کنند و اروپایی‌ها برای آنها امکانات و شرایط برگزاری میتینگها و رهبری اقدامات خصمانه علیه (نظام) را صادر می‌کنند».

خبرگزاری رسمی رژیم ضمن انتشار این خبر با غیظ و سوزش افزود: «بیانیه‌ها و محکومیتها در حالی از سوی برخی کشورها و نهادها منتشر و اعلام می‌شود که بسیاری از آنها دو هفته قبل از این رویداد و در جریان ترور محسن فخری‌زاده حاضر نشدند این اقدام تروریسم دولتی را محکوم کنند…».