مایک پمپئو: رژیم ایران هم‌چنان بزرگترین تهدید علیه ثبات در خاورمیانه است

  • 1399/06/20

مایک پمپئو وزیر خارجه  آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۹شهریور در مصاحبه با رادیو بن شاپیرو؛ رژیم ایران را هم‌چنان بزرگترین تهدید علیه ثبات در خاورمیانه نامید. وی در ادامه اضافه کرد: «به‌دلیل ائتلافی که دولت آمریکا علیه اقدامات رژیم ایران در خاورمیانه شکل داده است، موجب شده مردم منطقه امروز بیشتر از قبل در امنیت باشند».

روز ۱۹شهریور وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه جداگانه‌ای اعلام کرد: «امروز آمریکا، دو وزیر سابق لبنان به نام‌های یوسف فینیانوس و علی حسن خلیل را بنا بر فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ به‌دلیل حمایت مادی از حزب‌الله … تحریم می‌کند».
در این بیانیه آمده است که «این دو وزیر سابق در زمان عهده‌دار بودن سمت وزارت در کابینه لبنان، به حزب‌الله کمکهای سیاسی و اقتصادی ارائه کرده بودند. برای نمونه، آنها اطمینان حاصل می‌کردند شرکت‌های تحت مالکیت حزب‌الله برنده قراردادهایی به ارزش میلیون‌ها دلار می‌شوند و هم‌چنین از وزارتخانه‌های دولتی به نهادهای مرتبط با حزب‌الله پول منتقل می‌کردند». آمریکا و برخی کشورهای اروپایی گروه حزب‌الله لبنان را که از حمایت رژیم ایران برخوردار است یک گروه تروریستی می‌دانند.


پیش‌تر وزیر خارجه آمریکا به کشورهای اروپایی برای پیوستن به تحریم‌ها علیه رژیم آخوندی فراخوان داده بود. مایک پمپئو گفته بود: «ذخیره اورانیوم رژیم ایران بنا‌ به گزارشها بیش از ۱۰برابر حد تعیین شده توسط برجام است. سه کشور اروپایی و سایر کشورها باید این واقعیت را دریابند که توافق اتمی به تاریخ پیوسته و باید در اعمال تحریم‌های قدرتمند به‌ما بپیوندند. فشار و مذاکرات جامع تنها راه پیش روست». (توئیتر وزیر خارجه آمریکا ۱۸شهریور۹۹)