گزارش گزارشگر ویژه و خونهای در جوشش

  • 1399/06/17

شهدای قیام ابان ۹۸

شهدای قیام ابان ۹۸

جاوید رحمان گزارشگر ویژهٔ حقوق‌بشر ایران در ملل متحد، ده ماه پس از گذشت قیام مردم ایران در آبان۹۸ گزارش ۲۶صفحه‌یی خود را در مورد رخدادهای این خیزش بزرگ منتشر کرد و حیرت خود را از «برخورد خشن و مرگبار مأموران امنیتی در سرکوب» و «شکنجه بازداشت شدگان» و «صدور احکام ناعادلانه و سنگین» بر علیه قیام‌کنندگان اعلام نمود.

این گزارش که در ۴سپتامبر۲۰۲۰در سایت سازمان ملل درج شده، قرار است در ۲۱سپتامبر به مجمع عمومی سازمان ملل ارایه شود تا در هفتاد و پنجمین جلسهٔ مجمع عمومی رسماً از ۱۵سپتامبر برابر با ۲۵شهریور آغاز خواهد شد، بررسی گردد.

نقش مستقیم خامنه‌ای در سرکوب قیام

جاوید رحمان با اشاره به افزایش ۲۰۰درصدی بهای بنزین در ایران، نارضایتی از دولت و وضعیت اقتصادی را از جمله دلایل تظاهرات مردم در فاصلهٔ ۱۵ تا ۲۱نوامبر ۲۰۱۹دانسته است.

نکتهٔ بسیار حائز اهمیت، فرمان شخص خامنه‌ای جهت سرکوب تظاهرات «به هر قیمت» است که گزارش با ذکر جزییات به آن اشاره کرده است:

«در ۱۷نوامبر۲۰۱۹ ولی‌فقیه، تظاهرات کنندگان را اوباش خواند و سایر مقامات، تظاهرات کنندگان را شورشگران و دشمنان جمهوری اسلامی ایران خواندند. … ولی‌فقیه با رئیس‌جمهور و سایر مقامات ارشد در ۱۷نوامبر ملاقات کرد و در مورد پاسخ به تظاهراتها بحث کردند و گفت آنها به هر قیمت باید آنرا خاتمه دهند».

به این ترتیب سازمان ملل به‌عنوان یک ارگان رسمی بین‌المللی به نقش مستقیم خامنه‌ای در سرکوب مردم اذعان کرده است.

گزارشگر ویژه هم‌چنین با ذکر نام «سپاه پاسداران» و «شبه‌نظامیان بسیج» آنها را به‌عنوان عوامل اصلی سرکوب دانسته که بر اساس فرمان ولی‌فقیه برای خاموش کردن قیام به «سرکوبی مرگ بار» دست زده‌اند.

«در ۱۸نوامبر ۲۰۱۹سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هشدار داد که علیه تظاهرات کنندگان دست به اقدام قاطع و انقلابی خواهد زد و پیش‌بینی سرکوبی مرگبار توسط نیروهای امنیتی می‌شد».

کشتن کودکان در قیام آبان

جاوید رحمان در ادامه افزوده از «استفادهٔ بی‌سابقه از نیروی بیش از حد کشنده» توسط سپاه و بسیج دچار شوک شده‌، و سپس به جزییات بیشتری از وحشیگری رژیم را تشریح کرده است:

«استفاده بی‌سابقه و مفرط از زور برای کشتار توسط مأموران امنیتی، پلیس، سپاه پاسداران و بسیج در این اعتراضات شوکه‌کننده است. بررسی اجساد نزدیک به نیمی از قربانیان نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی حداقل در ۶۶مورد به سمت سر یا گردن شلیک کرده‌اند. حداقل ۴۶مورد شلیکها به قفسه سینه یا قلب صورت گرفته است.گزارشهای شاهدان عینی، فیلمهای ویدئویی و دلایل مستند مرگ حاکی از تیراندازی به اندام‌های حیاتی معترضان است».

گزارش مذکور در ادامه کشته شدن ۲۳کودک در جریان قیام آبان تأیید کرده است.

اراده و عزم جزم سرنگونی ایرانیان؛ نادیده گرفتنی نیست

اکنون شجاعت و ریسک‌پذیری تحسین‌انگیز مردم ایران در پرداخت بهای سنگین برای قیام و سرنگونی رژیم جامعهٔ بین‌المللی را برانگیخته تا با صراحت بیشتری نسبت به سرکوب وحشیانه در ایران واکنش نشان دهد. انتشار گزارش گزارشگر ویژهٔ ملل متحد یک هفته پس از گزارش عفو بین‌الملل در خصوص قیام آبان۹۸ و شرح جزییات وحشگیری رژیم و تأکید بر نقش خامنه‌ای به‌عنوان آمر و عامل اصلی سرکوب در هر دو گزارش دال بر همین واقعیت است.

بازتاب خیزش مردم ایران و سرکوب وحشیانه آنها توسط رژیم در ارگانهای بین‌المللی مبین این واقعیت است که اراده و عزم جزم مردم برای سرنگونی رژیم را نمی‌توان نادیده‌ گرفت و آنانکه که در غرب هنوز به‌دنبال اصلاح نظام ولایت فقیه هستند ناگزیرند که دست از حمایت حاکمان جنایتکار در ایران بردارند و بر خواست مردم ایران گردن بگذارند.

واقعیت این است که خون و رنج مردم ایران و مقاومت پیشتاز آنها در کنار انبوهی افشاگری از عملکرد جنایتکارانه آخوندها، راه خود را به گزارشات ارگانها حقوق‌بشری ملل متحد و جامعه جهانی باز کرده است. پرچم جنبش دادخواهی که رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت مریم رجوی آن را برافراشته است دارد به بار می‌نشیند و حالا این رژیم ددمنش ولایت فقیه است که به پاسخگویی به جنایاتش فراخوانده می‌شود.

وای اگر از پس امروز بود فردایی!