درماندگی رژیم در برگزاری مراسم محرم، چرا؟

  • 1399/05/20

سخن روز

سخن روز

روحانی روز یکشنبه ۱۹مرداد طی سخنانی در ستاد کرونا به‌فشارهایی که در مورد برگزاری مراسم محرم به‌ او وارد می‌شود، اشاره کرد و گفت: «برای من نوشته بودند حج که واجب بود، امسال نبود، این عزاداری امام حسین مستحب است ولی شما اصرار می‌کنید». اما خودش به‌ این اعتراض‌ها با نهایت دجالگری چنین جواب داد: «ماه محرم بگوییم عزاداری نباشد این نادرست است، ناصحیح است اصلاً قابل‌تحمل نیست برای جامعه ما… خود این‌که مراسم نباشد دل‌گیر می‌کند مردم را… ما می‌توانیم عزاداری کنیم، اما با جمعیت‌های کمتر. اصل عزاداری را باید انجام دهیم».

مخالفت‌ها و اعتراض‌ها حتی از درون رژیم

در برابر اصرار خامنه‌ای و روحانی، برای برگزاری مراسم محرم تقریباً همه کادر درمانی مخالف برگزاری عزاداری عمومی هستند و برخی اعضای ستاد کرونا هشدار داده‌اند که رعایت پروتکل‌ها با انجام مراسم عزاداری امکان‌پذیر نیست.

مینو محرز، عضو ستاد حکومتی مبارزه با کرونا، گفت: «پروتکل‌ها جلو گسترش کرونا در مراسم محرم را نمی‌گیرد. با ماسک نمی‌شود جلو انتشار کرونا در مراسم ماه محرم را گرفت».

وی هم‌چنین افزود: «ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود ۱۰برابر شده است. تعداد مراجعه‌کنندگان به‌ بیمارستانی که من هستم در تهران نسبت به‌ اردیبهشت‌ماه ۶۰برابر شده است».

جمعی از پزشکان و اعضای کادر درمان هم در نامه‌ای به‌مراجع حکومتی خواستار برگزار نشدن مجالس عزاداری حضوری در ماه محرم شده و هشدار دادند که برگزاری این مراسم‌ها منجر به‌مرگ صدها نفر خواهد شد.

محبوب‌فر، یک عضو دیگر ستاد کرونا، طی اظهاراتی در روزنامهٔ جهان صنعت(۱۸مرداد) گفت: «دقیقاً یک ماه قبل از اعلام رسمی ظهور کرونا در کشور یعنی در اوایل دیماه اولین بیمار مبتلا به‌ کرونا مشاهده شد ولی آن زمان دولت به‌دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد و بعد از مراسم ۲۲بهمن و انتخابات مجلس شیوع کرونا در کشور را اعلام نمود».

آمار اعلامی کرونا، یک‌بیستم واقعیت!

محبوب‌فر افزود: «متأسفانه از همان ابتدا یک اطلاع‌رسانی شفاف برای جامعه صورت نگرفت. قطعاً از ابتدای شیوع کرونا در کشور تاکنون این آمار مهندسی شده است. در هر صورت این آمار بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به‌ جامعه تزریق می‌شود. به‌عقیده بنده آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت(تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است».

از این اظهارات ضدونقیض به‌خوبی پیداست که رژیم قصد دارد در راستای خط ضدبشری خود مبنی بر استفاده از کلان‌تلفات انسانی و با ایجاد تل‌های اجساد قربانیان کرونا سد و خاکریز در برابر امواج خشم و خیزش مردم ایجاد کند و مراسم محرم و عزاداری برای امام حسین صرفاً یک پوشش دجالگرانه برای این هدف شوم و جنایتکارانه است. اما اجرای همین هدف، رژیم را در برابر موج خشم و اعتراض مردمی قرار می‌دهد که دست رژیم را خوانده‌اند و می‌دانند که فاجعه کرونا از اول تا آخر دست‌پخت رژیم برای زمین‌گیر کردن مردم عاصی و به‌جان آمده بوده است. چنان‌چه محبوب‌فر به‌صراحت به رفتار شیادانه رژیم با ویروس کرونا از همان ابتدا اعتراف کرد.

روشن است که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا آن‌چنان‌که اعضای ستاد کرونا نیز تصریح می‌کنند مطلقاً امکان‌ناپذیر است کما این‌که رژیم قادر به‌ رعایت پروتکل‌های مربوطه در کنکور دکتری نبوده است.

پاسدار قالیباف امروز در مجلس فاش کرد: «در کنکور دکتری ۱۰درصد و در کنکور کارشناسی ۱۵درصد از داوطلبان به‌دلیل هراس از ابتلا به‌ کرونا کمتر شرکت کرده‌اند». قالیباف افزود: «بودجه عمل به‌ پروتکل‌ها از سوی دولت اختصاص داده نشده است».

کرونا لاعلاج نیست، اما…

هم‌چنین برخلاف وارونه‌گویی‌های روحانی مبنی بر این‌که کرونا یک پدیده جهانی است و راه‌حلی ندارد، حریرچی قائم‌مقام وزیر بهداشت و درمان رژیم اعتراف کرد: «در بیش از ۱۰۰کشور دنیا عدد مرگ و میر کرونا به‌ صفر یا اعداد تک‌رقمی رسیده است. وی اذعان کرد عدد واقعی قربانیان کرونا در ایران بیشتر از ۲برابر عدد اعلام شده توسط وزارت بهداشت است».

به این ترتیب به‌رغم هشدارها و اعلام خطرها در مورد نتایج فاجعه‌بار برگزاری مراسم محرم، آن‌چنان که از اظهارات روحانی برمی‌آید، رژیم مصمم است در وهلهٔ اول به‌دلیل استراتژی کلان‌تلفات انسانی و در وهلهٔ بعد به‌علت فشار آخوندها و مداحان و هیأت‌داران، مراسم محرم را در پوشش رعایت پروتکل‌ها برگزار کند اما درعین‌حال از عواقب اجتماعی و پیامدهای این تصمیم جنایتکارانه می‌ترسد و مردد است. این تردید و هراس از به‌عهده گرفتن مسئولیت این تصمیم، در دوگانه‌گویی‌های روحانی و اعلام‌های ضدونقیض دربارهٔ چگونگی برگزاری مراسم محرم به‌وضوح دیده می‌شود.

محرم بهانه است، هدف حفظ نظام از خطر قیام و سرنگونی است. می‌خواهد کرونا را در خدمت بقا و ضد سرنگونی به‌کار بگیرد. اما رژیم ولایت جان به‌در نخواهد برد.