مایک پمپئو: نمی‌گذاریم تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در ۱۸ اکتبر امسال منقضی شود

1399/05/16

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

وزیر خارجه آمریکا گفت هفته آینده آمریکا قطعنامه‌یی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌کند تا تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۵مرداد در یک کنفرانس خبری در محل وزارت‌خارجه گفت: «اجازه نمی‌دهیم رژیم ایران با خرید تسلیحات نظامی، دیگر کشورها را به خطر بیاندازد. بنابراین از همه توان دیپلماتیک خود برای تمدید منع فروش تسلیحات به رژیم ایران استفاده می‌کنیم».

وزیر خارجه آمریکا هم‌چنین تأکید کرد: «مأموریت شورای امنیت سازمان ملل حفظ امنیت و صلح بین‌المللی است. این شورا اگر اجازه دهد که دولت شماره یک حامی تروریزم تسلیحات آزادانه تسلیحات خرید و فروش نماید، این ماموریت را کاملا به سخره گرفته است».

پمپئو در همین رابطه افزود: «ما هر وسیله دیپلماتیک را بکار می‌گیریم. ما یک بسته دیپلماتیک داریم. ما عمیقاً آگاهیم که تحریم‌های خودکار یک گزینه و در دسترس آمریکا می‌باشد. ما هر کاری در اختیارات ما باشد انجام می‌دهیم تا مطمئن شویم که تحریم تسلیحاتی تمدید گردد و مطمئنم که ما موفق خواهیم شد».

وزیر خارجه آمریکا همچنین با استقبال از توافق بین دولت جمهوری یمن و شورای انتقالی جنوب جهت هموار کردن مسیر برای تشکیل یک دولت یکپارچه گفت که این اقدام می‌تواند با تجاوز حوثی‌ها مقابله کند… البته عمده درگیری‌ها در یمن به‌دلیل ارسال غیرقانونی سلاح از جمهوری اسلامی ایران برای حوثی‌ها است.