عربستان خواستار فشار جامعه جهانی به رژیم ایران جهت توقف حمایت از تروریسم شد

    • 1399/04/18

عبدالله المعلمی سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل

عبدالله المعلمی سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل

محمد الغامدی، سفیر عربستان در مسکو، روز سه‌شنبه ۱۷تیر با صدور بیانیه‌یی خواستار فشار جامعه جهانی بر رژیم ایران جهت توقف حمایت از تروریسم شد.
در قسمتی از بیانیه سفیر عربستان در مسکو آمده است: «جامعه جهانی باید بر رژیم ایران فشار بیاورد تا دست از سیاست خارجی خصمانه‌اش علیه منطقه و جهان بردارد و این رژیم را وادار کند رفتارش را که در حمایت از تروریسم متجلی شده متوقف کند».

این بیانیه با اشاره به حملات موشکی سال گذشته به تأسیسات نفتی آرامکو در عربستان اضافه می‌کند: «ما منبع تجهیزات و موشک‌هایی که به تأسیسات نفتی شلیک شد را شناسایی کردیم. حملات علیه تأسیسات آرامکو باعث شد که در آن مقطع میزان تولید روزانه نفت ۵.۷میلیون بشکه کاسته شود و از این رو، این فقط دشمنی علیه عربستان نبود، بلکه مهم‌تر از آن، خصومتی علیه جامعه جهانی و اقتصاد جهانی بود».

از سویی دیگر عبدالله المعلمی نماینده عربستان در سازمان ملل نیز در گفتگو با شبکه سی جی تی ان آمریکا اعلام کرد: «برجام توافقی پر اشتباه و پر از حفره بود و به رفتار توأم با حسن‌نیت ایران نیز منجر نشد. بنا بر این زمان آن است که کلیت برجام را بازنگری کرد و از آن طریق، تمامی مسائل، از جمله موضوع تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران، را روی میز گذاشت.»