خبرگزاری رویترز: قانونگذاران افغانستان می‌گویند ۴۵مهاجر افغانی توسط نیروهای رژیم ایران غرق شدند

  • 1399/02/19

جسد دو افعانی که توسط نیروهای رژیم ایران به رودخانه انداخته شدند

جسد دو افعانی که توسط نیروهای رژیم ایران به رودخانه انداخته شدند

خبرگزاری رویترز ۱۹اردیبهشت ۹۹ گزارش داد: «به‌گفته دو قانونگذار افغان که در مورد این مرگها تحقیق می‌کنند، نیروهای رژیم ایران ۴۵کارگر مهاجر افغان را که سعی در عبور از ایران داشتند، به‌زور سلاح به داخل سیلاب کوهستانی شدیدی انداخته و باعث مرگ آنها شدند.

مقام‌های افغان روز پنجشنبه گفتند در دو روز گذشته ۱۲جسد را از رودخانه هریرود پیدا کرده‌اند. تاکنون ۱۷جسد از آب گرفته شده است».

رویترافزود: «پدرام، عضو تیم ۱۶نفری که برای تحقیق توسط رئیس‌جمهور اشرف غنی منصوب شده است گفت: «‌‌از میان ۵۷کارگر که توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران به رودخانه انداخته شدند، تنها ۱۲نفر زنده ماندند.» پنج جسد توسط یک چوپان از قسمت شمالی رودخانه ترکمنستان بیرون کشیده شدند. عبدالغنی نوری فرماندار منطقه گلران هرات گفت تاکنون جسد۱۷نفر پیدا شده است. او گفت تحقیقات اولیه نشان می‌دهد این مهاجران به‌زور سلاح به داخل رودخانه انداخته شده‌اند».

سخنگوی مجاهدین روز۱۶اردیبهشت خطاب به جوانان غیرتمند افغانستان گفت: در پاسخ به‌قتل‌عام افغانهای بی‌پناه و بیگناه و ریختن آنها به رودخانه توسط رژیم آخوندها و پاسداران باید با مهره‌ها و سرکردگان و مزدوران این رژیم در داخل خاک افغانستان مقابله و جبران کرد. آنها باید کیفر ببینند. روح شهیدان افغان از این طریق آرامش می‌گیرد و مردم افغانستان این‌چنین دلشاد می‌شوند. در برابر جور و ستم آخوندهای حاکم بر ایران به جوانان شورشگر و انقلابی در عراق و لبنان بپیوندید.