تبدیل مناطق سفید به قرمز – گزارشی از رسانه حکومتی

  • 1399/02/18

کرونا در ایران

کرونا در ایران

روزنامه حکومتی آرمان ۱۸اردیبهشت در گزارشی از روند صعودی مبتلایان به کرونا، بازگشت محدودیتها و موج دوم کرونا در ایران نوشت: شمار مبتلایان به کرونا در کشور ما از مرز ۱۰۰‌هزار نفر گذشت. با اعلام رسمی وزارت بهداشت و درمان مشخص شد که از سه‌شنبه (۱۶اردیبهشت) تا چهارشنبه (۱۷اردیبهشت) هزار و ۶۸۰ مورد ابتلای جدید در کشور شناسایی شده است. سخنگوی وزارت بهداشت هشدار داد که روند شمار مبتلایان در ایران مجدداً در چند روز گذشته سیر صعودی داشته است.

علیرضا زالی، فرمانده حکومتی مبارزه با کرونا در تهران اعلام کرد تغییری در شرایط پایتخت به‌وجود نیامده و از لزوم بازنگری پروتکل‌های بهداشتی برخی مشاغل خبر داد و گفت: «به‌نظر می‌رسد پروتکل‌هایی که برای این مراکز صادر شده در تناسب با شرایط جمعیت حاضر در آنها نیست».

با ایمنی گله‌ای یا انبوه در ایران فاصله داریم

حسین عرفانی رئیس اداره مبارزه با بیماریهای واگیر وزارت بهداشت رژیم هشدار داده که هنوز با ایمنی گله‌ای یا انبوه در ایران خیلی فاصله داریم. به‌گفته او، کمتر از نیم‌درصد ایرانیان به کرونا مبتلا شده‌اند، این در حالی است که برای ایمنی گله‌ای یا ایمنی انبوه که برخی مطرح می‌کنند باید ۷۰ تا۷۵‌درصد جمعیت گرفته باشند. وی افزود: آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد که کمتر از یک دهم درصد از افراد جامعه به کرونا مبتلا شده‌اند و اگر بخواهیم موارد خفیف شناسایی نشده را هم در نظر بگیریم می‌توانیم این عدد را در پنج ضرب کنیم که می‌شود پنج در هزار یا نیم‌درصد جمعیت، پس حتی یک‌درصد جمعیت کشور هم به ویروس کرونا مبتلا نشده‌اند.

منوچهر جمالی، دبیر کمیسیون بهداشت مجلس رژیم نسبت به شروع موج دوم بیماری کرونا در مناطق سفید به‌خاطر افزایش سفر‌ها، بازگشایی برخی مراکز و رعایت نکردن فاصله اجتماعی هشدار داد.

بازگشت محدودیت‌ها به استانها

محمد علوی، معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز و سرپرست مرکز بهداشت خوزستان، روند صعودی شیوع و ابتلا به کرونا را فراتر از پیش‌بینی‌های رسمی توصیف کرد و گفت: «موارد ابتلا به کرونا در خوزستان از حد انتظار ما فراتر رفته است».

از سوی دیگر زمزمه‌هایی مبنی بر بازگشت محدودیت به این استانها به گوش می‌رسد و دور از ذهن نیست که تا چند روز دیگر محدودیت در رفت و آمد مردم، تعطیلی کسب و کارها و… در استان خوزستان اعلام شود.

مردم قربانیان اصلی کرونا ویروس

در همین حال روزنامه حکومتی ابتکار در مطلبی با عنوان «بازگشت کرونا از کانال فرافکنی مسئولان» نوشت: «کمتر شغل و کسب‏‌وکاری پیدا می‌شود که حالا پس از گذشت یک ماه از آغاز بازگشایی‌ها و رفع محدودیت‌های کرونایی بسته مانده باشد.
بازگشایی کسب‌و‌کاری چون آرایشگاه که بیشترین سطح تماس فردی در کمترین فاصله اجتماعی را دارند، در حالی رقم خورده است که مسئولان بهداشتی خبر از شرایط شکننده تهران در برابر کرونا می‌دهند.
با وجود این، در حالی هم‌چنان صحبت‌ها از بازگشت کرونا و آغاز موج دوم بیماری در بسیاری از شهرها به‌ویژه کلان‌شهرهای ایران سخن به میان می‌آید که حالا مسئولان در عین‌حال که محدودیتها را رفع می‌کنند و به نقض فاصله‌گذاری اجتماعی دامن می‌زنند.
هم‌چنان مردم قربانیان اصلی کرونا ویروس و سیاست‌های یک و بام و دو هوای مسئولان در ایران هستند».