خبرگزاری فرانسه: شب گذشته تظاهرات در طرابلس ادامه داشت

  • 1399/02/11

قیام مردم لبنان

قیام مردم لبنان

خبرگزاری فرانسه روز ۱۱ اردیبهشت در گزارشی از قیام مردم لبنان نوشت:‌ درگیریها در لبنان بر سر گرانی مرگبار شد. خشم مردم در رابطه با افت ارز ملی لبنان باعث افزایش قیمت مواد غذایی شده و به خیابان‌ها سرریز شده‌اند. شب گذشته اعتراضات در طرابلس ادامه داشت و یک نفر اعتراض کنندگان در اثر جراحاتش درگذشت. اعتراضات در سایر نقاط لبنان نیز فوران کرد و شمار زیادی مجروح شدند.

قیام‌کنندگان لبنانی شامگاه چهارشنبه ۱۰اردیبهشت در شهرهای اصلی این کشور به خیابان‌ها ریخته و علیه وضعیت بد اقتصادی و معیشتی تظاهرات کردند. در طرابلس قیام‌کنندگان در میدان نور علیه حاکمان فاسد و فقر و گرسنگی، شعار دادند.

در صیدا در جنوب لبنان قیام‌کنندگان با کوکتل مولوتف شعبه بانک لبنان در این شهر را به آتش کشیدند و علیه حکومت شعار دادند.

در نبطیه در جنوب لبنان نیز تظاهر کنندگان در مقابل شعبه بانک مرکزی با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

گسترش قیام لبنان به بیروت، طرابلس، صیدا و بقاع – موضع‌گیری سخنگوی مجاهدین

قیام‌کنندگان لبنانی که از وضعیت وخیم معیشتی و سقوط ارزش پول رسمی که فشار آن روی محرومان می‌آید به ستوه آمده‌اند، برای دومین شب پیاپی در شهرهای طرابلس، صیدا و بیروت به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعار انقلاب انقلاب و با تهاجم به بانکها و مراکز حکومتی، خشم خود را از دستگاه حاکمیتی که تحت نفوذ دست‌نشاندگان ولایت فقیه است، ابراز کردند.

الحدث ۱۰اردیبهشت گزارش داد: «آتش خشم مردم در طرابلس بعد از تشییع جنازه جوانی که در جریان درگیریها کشته شده بود شعله‌ور شد و تظاهر کنندگان چندین بانک و خودروهای نیروهای امنیتی را به آتش کشیدند. خیابان‌ها و محله‌ها ی این شهر تبدیل به صحنه جنگ و گریز میان تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی شد. قیام‌کنندگان از هر چه در دسترس داشتند برای تهاجم به بانک‌های حکومتی استفاده کردند و با پرتاب سنگ با نیروهای امنیتی که به سوی آنها گاز اشک‌آور شلیک می‌کردند مقابله کردند».

در شهر صیدا تظاهر کنندگان با شعبه بانک مرکزی لبنان را به آتش کشیدند و اقدام به بستن جاده‌های اصلی کردند. بیروت نیز صحنه تظاهرات و درگیری بود. جوانان شهر بقاع در شرق لبنان نیز همزمان با قیام‌کنندگان در سایر به پاخاستند و خواستار حسابرسی از طبقه حاکمه فاسد شدند. یکی از تظاهر کنندگان گفت: «مردم گرسنه‌اند و از گلوله هراسی ندارند طبقه حاکمه به ما گرسنگی دادند و ما را غارت کردند. این وضع دیگر قابل‌تحمل نیست».

نهاد مشنوق وزیر کشور پیشین لبنان گفت:‌ «این تظاهراتٍ گرسنگان است و اعتراضات بیشتر و بزرگتر خواهد شد چرا که هیچکس پاسخی برای به سامان رساندن وضع وخیم کنونی ندارد».

موضع‌گیری سخنگوی مجاهدین در مورد قیام لبنان

۱۰اردیبهشت۹۹

سخنگوی مجاهدین به جوانان انقلابی و شورشی در لبنان اشغال شده: درود و دست مریزاد. حزب‌الشیطان از لبنان جارو باید گردد. این انقلابی است تا پیروزی.