مصاحبه مایک پمپئو: کماکان رژیم ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در دنیا است

  • 1399/02/07

مایک پمپئو

مایک پمپئو

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا طی مصاحبه‌یی با تونی پرکینز Tony Perkins از واشنگتن واچ در تاریخ ۲۴آوریل (۵اردیبهشت)که در سایت وزارت‌خارجه انتشاریافته است در مورد ایران به سوالات پاسخ داد.

پمپئو  در مورد ماهواره‌پرانی سپاه گفت: «این برنامه‌ای است که دولت ایالات متحده مدتی زیر نظر داشته است، ولی ایران آن را انکار کرده است. آنها گفته‌اند که برنامه موشکی آنها کاملاً صلح‌آمیز است و این‌که آنها روی ماهواره‌ها صرفاً برای هدف فعالیت تجاری کار می‌کنند و بعد در این هفته گذشته اعلام شد که تیم سران سپاه پاسداران یک ماهواره نظامی به مدار زمین فرستاده است. شما به‌خاطر دارید که این افراد همان سران هوایی و فضایی هستند که یک پرواز خط هوایی اوکراین را سرنگون کردند و باعث کشته شدن ۱۷۶غیرنظامی بی‌گناه شدند که الآن چند ماه از آن می‌گذرد. این رژیمی است که به‌رغم همه چالشهایی که دنیا امروز با آن روبه‌رو است کماکان بزرگترین کشور حامی تروریسم در دنیا است….»

پمپئو در ادامه گفت: «ما شاهد بودیم که این رژیم سعی کرد از وضعیت کووید۱۹ استفاده کند تا درخواست کند که آمریکا از کارزار تحریم‌های خود علیه رژیم ایران دست بردارد با این تئوری که ما اجازه نمی‌دهیم کمک بشردوستانه برسد یا کمک پزشکی نمی‌تواند به ایران برسد. ولی من فکر می‌کنم پرتاب این سامانه [ماهواره نظامی سپاه] و فعالیت‌هایی که این هفته رخ داد که آنها برای یک کشتی آمریکایی در خلیج‌فارس مزاحمت ایجاد کردند، همه اینها نشان داد که آنها دروغ می‌گویند، این دروغ که رژیم دهها یا صدها میلیارد دلار را در جای امنی مخفی کرده است. آن چه واقعاً این اقدامات به شما می‌گوید این است که آنها این پول را دارند. آنها منابع دارند که این برنامه‌ها را ارتقاء دهند. آنها به تهدید کردن دنیا ادامه می‌دهند. ولی آنها انتخاب می‌کنند که پول را برای آن سامانه‌ها استفاده کنند، برای دامن زدن به ترور به جای این‌که غذا، لباس و کمک پزشکی که مردم کشور خودشان نیاز دارند، را تأمین کنند. به همین دلیل است که ما کاملاً روشن ساخته‌ایم که از مردم ایران کاملاً حمایت می‌کنیم و ما فقط خواستار این هستیم که رژیم ماهیت رفتارهایش را تغییر بدهد و شروع به منطبق شدن با هنجارهای جامعه متمدن بکند….

پمپئو افزود: من موضع‌گیری  سلامی را دیدم. من فکر کنم که او می‌داند که رئیس‌جمهور ترامپ در رابطه با دفاع از آمریکایی‌ها جدی است و اطمینان حاصل کردن از دفاع از سربازان، ملوانان و خلبانان که در منطقه هستند و ایجاد بازدارندگی در برابر تهدید با همه قابلیتها، همه ابزارها و همه اختیارات که برای پاسخ در صورتی که به چالش کشیده شوند، نیاز دارند….».