شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان به وضعیت بحرانی رسید

  • 1399/02/06

شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان به وضعیت بحرانی رسید

شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان به وضعیت بحرانی رسید

بنا‌ به گزارش روزنامه حکومتی اعتماد شنبه ۶ اردیبهشت شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان به وضعیت بحرانی رسیده، اما مسئولان وزارت بهداشت می‌گویند در حال حاضر هیچ استانی در کشور از بابت تعداد مبتلایان و شیوع ویروس در وضعیت قرمز نیست. تأکید سخنگوی وزارت بهداشت بر «قرمز نبودن هیچ‌یک از استانهای کشور» در حالی است که بنا بر هشدارهای ۱۰روز اخیر مسئولان استان خوزستان، نه تنها آمار ابتلا و بستری در برخی شهرهای این استان رو به افزایش است، بلکه به‌گفته استاندار خوزستان، شرق و غرب اهواز، خرمشهر، دزفول، رامشیر و آبادان، حالا با علامت قرمز روی نقشه استان مشخص شده‌اند و از بابت افزایش تعداد مبتلایان در شرایط نگران‌کننده‌ای هستند».

افزایش آمار مبتلایان در این استان، در حالی است که استان خوزستان طی دو ماه گذشته، در مقایسه با تمام استانها در رده پایین تری ایستاده بود و به‌گفته استاندار، با وجود آن که نرخ ابتلا در کل کشور ۰.۱ درصد بود، اما در استان خوزستان ۰.۰۲ درصد بود. اما حالا به‌زعم مسئولان استانی، تراکم بالای جمعیت در برخی کلان‌شهرهای استان می‌تواند یکی از دلایل رشد آمار ابتلا باشد. …اما رفع محدودیتها و بازگشایی مشاغل کم خطر یا با ریسک متوسط و حضور پررنگ مردم در خیابان‌ها و بازارها و بی‌توجه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، سرعت انتشار ابتلا را هم افزایش داده است.»

ابتدای فروردین‌ماه، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اعلام کرد: «هر ۲ساعت یک نفر در استان خوزستان به کووید ۱۹ مبتلا می‌شود و هر ۱۵ساعت، یک نفر در این استان به‌دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می‌دهد….با احتساب جمعیت پنج میلیون نفری استان، اگر ۷۰درصد مردم به آن مبتلا شوند و از این تعداد ۳.۵ درصد فوت کنند، تعداد مرگ و میرها در استان به ۵۰ تا ۷۰هزار نفر خواهد رسید.»