کرونا در جهان، احتمال تبدیل بیماری کرونا به بحران حقوق بشری/ تمدید قرنطینه در بعضی از کشورها

  • 1399/02/04

کرونا در جهان

کرونا در جهان

به گزارش رویترز روز ۴ اردیبهشت، دبیرکل سازمان ملل با ارائه گزارشی هشدار داد: این خطر وجود دارد که بیماری همه‌گیر کرونا تبدیل به بحران حقوق‌بشری شود.

گوترز با تأکید بر آزادی مطبوعات از دولتها خواست شفاف و پاسخگو باشند و بتوانند حساب پس بدهند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هشدار داد هنوز پایان پاندمی ویروس کرونا در چشم‌انداز نیست و ما باید برای مدت طولانی با آن باشیم. او که در پارلمان آلمان صحبت می‌کرد گفت « ما در فاز پایانی این پاندمی نیستیم بلکه کماکان در شروع آن قرار داریم.». آنگلا مرکل از مردم خواهان پایداری و دیسیپلین در یک مبارزه طولانی و سخت شد. وی افزود ما با اقداماتمان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا « زمان خریدیم» و سیستم پزشکی و بهداشتی خودمان را تقویت کردیم. (خبرگزاری رویترز ۴اردیبهشت)

خبرگزاری رویترز ۴ اردیبهشت نوشت: کابینه اسپانیا به تمدید قرنطینه و ممنوعیت ترددات تا ۲۰اردیبهشت رأی داد و برای اولین بار از شروع قرنطینه سراسری تاکنون اجازه داد تا کودکان زیر ۱۴سال بهمراه والدین خود روزانه برای مدت یک ساعت از خانه‌های خود خارج شوند. به‌رغم دادن اجازه شروع کار به بعضی از کسب و کارها، اسپانیا کماکان تحت یکی از شدیدترین قرنطینه‌ها در اروپا قرار دارد و میلیونها نفر اجازه خروج از خانه‌های خود را ندارند. وزیر بهداشت اسپانیا گفت کشور به‌دلیل پاندمی ویروس کرونا هنوز آماده کاهش گسترده مقررات قرنطینه نیست.

دولت ترکیه اعلام کرد: برای مقابله با شیوع کرونا از روز پنجشنبه به مدت چهار روز در ۳۱شهر بزرگ وضعیت ممنوعیت ترددات اجرا خواهد کرد. در ترکیه افراد بالای ۶۰سال و افراد زیر ۲۰سال در تمامی طول هفته ممنوع الخروج از خانه‌هایشان هستند. رئیس‌جمهور ترکیه گفت در ماه رمضان مقررات شدیدی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا اجرا خواهد شد.(فرانس ۲۴، سوم اردیبهشت)

خبرگزاری فرانسه روز ۳ اردیبهشت نوشت: به‌دنبال اعلام شناسایی اولین مورد از ابتلا به ویروس کرونا در یکی از کمپهای پرازدحام پناهندگان فلسطینی در لبنان توسط سازمان ملل، این کمپ در وضعیت قرنطینه قرار داده شد و هر گونه ورود و خروج به آن ممنوع شد. فرد مبتلا به بیمارستانی در بیروت منتقل شده است. کارشناسان پزشکی برای انجام آزمایشات از اطرافیان بیمار و ۵۰تن از ساکنان به این کمپ اعزام شدند.