درگذشت اشرف‌نشان پاکباز و یار دیرین مجاهدین شهرام متقی در ایرلند

  • 1399/02/04

با کمال تأسف و تاثر مطلع شدیم اشرف‌نشان پاکباز شهرام متقی(طارمسری) که طی چهار دهه یار و یاور مجاهدین بود در پی نبردی چند ساله و سخت با بیماری سرطان، روز شنبه ۳۰ فروردین ۹۹ در اثر ابتلا به کرونا در بیمارستان در بلفاست بدرود حیات گفت.

شهرام پس از گرفتن دیپلم در سال ۵۷ به انگلستان رفت و در دانشگاه سالفورد منچستر در رشته علوم سیاسی تحصیلاتش را ادامه داد.

پس از روشن شدن مرزهای ارتجاع و انقلاب شهرام به انجمن دانشجویان مسلمان هوادار مجاهدین پیوست و در تمام فعالیت‌های افشاگرانه علیه ارتجاع تازه به قدرت رسیده در ایران شرکت فعال داشت.

شهرام دارای دکترای علوم سیاسی از دانشگاه منچستر بود و در همین دانشگاه سالیان به تدریس علوم سیاسی پرداخت و پس از آن به ایرلند رفت و سال‌ها در دانشگاه بلفاست علوم سیاسی تدریس می‌کرد.

شهرام با وجود مدارج و فعالیت علمی و تدریس در دانشگاه، هم‌چون یک میلیشیای پرشور و با انرژی در همه تظاهرات و فعالیت‌های هواداران در انگلستان شرکت داشت و برای برگزاری هر چه بهتر مراسم و برنامه‌ها تلاش می‌کرد.

صداقت و خلوص و عواطف پاک شهرام و صمیمیت و دلسوزی او در جمع یارانش و اعتقاد عمیق او به‌ آرمانهای سازمان مجاهدین و حتمیت سرنگونی رژیم آخوندی، زبان‌زد کسانی بود که از نزدیک او را می‌شناختند، او در سخت‌ترین شرایط بیماری می‌گفت من به امید و به عشق مجاهدین و اشرفیها زنده هستم و به مادرش می‌گفت نگران من نباش،چرا که این همه فرزند مجاهد داری.

شهرام در دفاع از ارزشهای سازمان مجاهدین و حفاظت از مرزبندی با رژیم یک جنگنده تمام‌عیار بود. هر کجا کمترین ضرورتی می‌دید، سینه سپر می‌کرد و با استحکام و با استدلالهای قاطع و دندان شکن، به دفاع از این ارزشها بر می‌خواست و چهره رژیم را در پس هرزه دراییها علیه مقاومت و شکستن مرزبندیهای برملا می‌کرد.

شهرام، همواره در صفوف مقدم مبارزه سیاسی و افشاگرانه بود و به‌خصوص در فعالیت‌های سیاسی و ملاقات با نمایندگان پارلمان و شخصیتهای سیاسی و استادان دانشگاه فعال بود و بسیاری از این شخصیتها را در حمایت از حقوق‌بشر و آزادی مردم ایران جذب و فعال کرد.

یکی از صحنه‌های مبارزه پرشور شهرام قهرمان، فعالیت او در کارزار خروج سازمان مجاهدین از لیستهای تروریستی بود و حمایت بسیاری از نمایندگان را برای این کارزار علیه لیست‌گذاری مجاهدین جلب کرد.

نبرد طولانی و چند ساله با بیماری سرطان عرصه دیگر پرشکوه جنگ او بود. او هیچگاه تسلیم این بیماری نشد و در حالی‌که شیمی درمانی می‌کرد، در تمامی صحنه‌های جنگ برای دفاع از اشرف و لیبرتی حضور داشت و با وجود بیماری سرطان شهرام همواره شاد و پرشور بود و در هر جمعی که بود سرزندگی و شادی را با خود می‌آورد. او به‌رغم پیشرفت بیماریش در سال گذشته، به فعالیت‌هایش ادامه می‌داد و می‌گفت نباید صحنه‌های جنگی را که هر روز سازمان به آن مشغول است از دست بدهم و وظیفه‌ام را باید انجام بدهم.

خانم مریم رجوی با ابراز تأسف بسیار از درگذشت این اشرف‌نشان پاکباز و یاور صدیق مجاهدین و مقاومت ایران گفت: روح پرفتوحش شاد که بیش از ۴دهه در همه کارزارهای مقاومت در انگلستان و ایرلند و در همه فراز و نشیبها حاضر بود و برای آزادی مردم ایران از شر رژیم آخوندی آرام و قرار نداشت.

تلاشهای بی‌نام و نشان او چه زمانی که استاد دانشگاه بود و چه زمانی که بر اثر بیماری قادر به ادامه تدریس نبود برای حمایت از اشرف و اشرفیها و برای رساندن صدای خلق محروم به گوش جهانیان، بسیار ارزشمند بود و فراموش ناشدنی است.

درگذشت این یار ارزشمند مقاومت را به خانواده او به‌ویژه مادر گرامی‌اش و به اشرف‌نشانها و خانواده بزرگ مقاومت به‌ویژه یاران و حامیان مقاومت در انگلستان تسلیت می‌گویم.

بی‌شک همرزمان و یارانش جای خالی او را در صفوف فشرده مقاومت در برابر دیکتاتوری پلید آخوندی پر خواهند کرد و در روز آزادی ایران شهرام عزیز و تمامی یاران صدیق و جاودانه فروغهای آزادی حاضر خواهند بود.