پائین آمدن آمار مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در برخی کشورها، ادامه مقررات و محدودیتها

  • 1399/02/01

کرونا در جهان

کرونا در جهان

در حالیکه آمار مبتلا شدگان و جان‌باختگان کرونا در برخی کشورها پایین آمده، اما مقررات و محدودیتها کماکان ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه روز اول اردیبهشت نوشت: نخست وزیر فرانسه گفت کاهش وضعیت قرنطینه و منع ترددات به‌طور تدریجی و با سرعت پایین انجام خواهد شد. نخست وزیر  ادوارد فیلیپ تأکید کرد عدم رعایت مقررات اعمال شده منجر به ادامه بیماری همه‌گیر خواهد شد. آمار درگذشتگان کرونا در چند روز گذشته در فرانسه کاهش قابل توجهی داشته است. وزیر بهداشت فرانسه نیز گفت دولت در تلاش برای امکانپذیر کردن ۵۰۰هزار آزمایش ویروس کرونا در هفته است.

خبرگزاری  رویترز روز دوشنبه اول اریبهشت گفت: نخست وزیر زلاندنو اعلام کرد: مقررات منع ترددات برای یک هفته دیگر تمدید می‌شوند، او گفت اقدامات سریع در اعمال مقررات علیه شروع کرونا ثمربخش بوده است. کشور پنج میلیونی در اواخر ماه مارس در مبارزه با ویروس کرونا دست به اقدامات شدیدتری از دیگر کشورها زد و ثمربخش بودن آنها در حال حاضر به اثبات رسیده است. نخست‌وزیر زلاندنو گفت بعد از یک هفته مقررات از سطح چهار به سطح سه کاهش داده خواهند شد و سپس دولت برای تصمیم‌گیری اقدام به بررسی وضعیت خواهد کرد. در استرالیا کشور همسایه زلاندنو ۱۵۰نفر از اقتصاددانان روز دوشنبه به دولت این کشور علیه کاهش مقررات فاصله فیزیکی هشدار دادند و گفتند بدون پرداختن تمام‌عیار به بحران بهداشت عمومی نمی‌توان یک اقتصاد فعال داشت.

روزنامه دیلی میل اول اردیبهشت نوشت: وزارت بهداشت اسپانیا گفت آمار جان‌ باختگان ناشی از ویروس کرونا به پایین‌ترین حد خود در چهار هفته گذشته رسیده است. مسؤل بهداشت اضطراری اسپانیا گفت کاهش آمار جان‌ باختگان امیدواری در ما ایجاد می‌کند. اسپانیا دارای بیشترین تعداد مبتلایان در جهان بعد از آمریکا می‌باشد. نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد از پارلمان خواهد خواست تا وضعیت اضطراری در کشور را تا ۹ماه مه تمدید کند.

مایکل گوو وزیر امور دفتر کابینه انگلستان گفت این کشور در حال بررسی لغو منع ترددات اعمال شده برای مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا نیست. وی افزایش تعداد جان‌ باختگان را عمیقاً نگران‌کننده خواند و گفت ما هنوز نباید در فکر لغو محدودیتها باشیم.

وزیر دارایی انگلستان روز دوشنبه اول اردیبهشت برنامه‌یی به ارزش یک میلیارد و ششصد میلیون دلار برای حفاظت از کمپانیهای تحقیقاتی در مقابل تاثیرات اقتصادی پاندامی ویروس کرونا را اعلام کرد.