آمار جانگداز قربانیان کرونا در ۲۹۴شهر از ۳۱۵۰۰نفر بیشتر است

  • اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
  • 1399/01/30

اطلاعیه دبیرخانه  شورای ملی مقاومت ایران

اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
  • خانم مریم رجوی: مسئولان بهداشت رژیم با تقلید ناشیانه از کشورهای اروپایی که آمار درگذشتگان آنها به‌طور واقعی پایین آمده عدد دیکته شده توسط ولی‌فقیه را اعلام می‌کنند اما با مهندسی دروغین آمار و ارقام نمی‌توان مردم را فریفت

سازمان مجاهدین خلق ایران بعدازظهر امروز، شنبه ۳۰فروردین ۱۳۹۹ اعلام کرد آمار جانگداز جان‌باختگان فاجعه کرونا در ۲۹۴شهر ایران از ۳۱۵۰۰نفر بیشتر شده است. شمار قربانیان در آذربایجان شرقی به ۱۱۲۰نفر، در آذربایجان غربی به ۸۴۰نفر، در اصفهان به ۲۲۱۰، در تهران به ۵۱۹۰نفر، در خراسان رضوی به ۲۵۲۰نفر، در خوزستان به ۱۳۳۰نفر، در سمنان به ۵۱۰نفر، در قزوین به ۴۱۰نفر، در کرمانشاه به ۸۷۵نفر، در گلستان به ۱۰۷۰نفر، در لرستان به ۷۰۵نفر و در مازندران به ۲۰۴۰نفر رسیده است. آمار سایر استانها به این ارقام افزوده می‌شود.

بر اساس منابع پزشکی در نیشابور شمار قربانیان دستکم ۲۷۰نفر است. بیمارستانها و گورستان اصلی شهر با مشکلات جدی روبه‌روست. در شیراز تعداد قربانیان بیش از ۵۵۰نفر است. آمار جان‌باختگان در بوشهر لااقل ۲۹۰نفر است. در بوکان و سقز و پیرانشهر شمار مبتلایان و درگذشتگان در روزهای اخیر بیشتر شده است.

روز گذشته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: «با افزایش شمار مبتلایان به کرونا، استان فارس در ردیف مناطق قرمز آلوده به کرونا قرار گرفت. علاوه بر شیراز، در شهرستانهای فسا، نی‌ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، خفر، فراشبند، خرامه، لامرد، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده، اوز، خنج، مرودشت، سپیدان، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، بیضا و سرچهان بیماران مبتلای به کرونا شناسایی شده‌اند» (ایرنا ۲۹فروردین).

هم‌چنین غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان گفت: «با طغیانی از مبتلایان ویروس کرونا در شهرستان رامشیر مواجه شدیم و مشکلات جدی را در شهرستان و استان خوزستان به‌وجود آورده است» (تسنیم ۲۹فروردین).

علی ماهر از اعضای ستاد کرونا در تهران گفت: «آمار فوتی‌ها و بیماران بدحال در تهران کاهش قابل‌ملاحظه‌ای نداشته است…. اگر این سختگیریها ادامه پیدا نکند دچار طغیان بیماری خواهیم شد و امکانات ما اجازه رساندن خدمات بیش از این را به مردم نمی‌دهد. قطعاً اگر افزایش بیماری داشته باشیم در ساماندهی تخت‌های بیمارستانی مشکل خواهیم داشت… ممکن است وضعیت کشور از نظر منحنی مربوط به مرگ ومیر بهتر شده باشد ولی در تهران نمودار مربوط به شیب بهبودی و مرگ ومیر بسیار ملایم است و نمی‌توان گفت وضعیت بهتر شده است» (روزنامه‌ ایران ۳۰فروردین).

به‌رغم هشدارهای مکرر کارگزاران و متخصصان رژیم روحانی امروز گفت دستور داده است: «وزارت بهداشت و درمان با همکاری کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا شرایط شروع به کار کسب و کارهای با ریسک متوسط را بررسی و آن را به ستاد ملی ارائه کند». این مفهومی جز فرستادن بخش بیشتری از مردم به قربانگاه کرونا ندارد.

روزنامه حکومتی ستاره صبح امروز در سرمقاله نوشت: «در شرایط فعلی که از یک‌سو درآمدهای مالیاتی بر اثر شیوع کرونا کاهش‌یافته و از سوی دیگر قیمت نفت به حدود ۲۰دلار در هر بشکه که در ۱۸سال گذشته بی‌سابقه بوده رسیده است، اگر نهادهایی مثل آستان قدس رضوی، ستاد فرمان امام، بنیاد مستضعفان، بنیاد ۱۵خرداد و… اموالشان را در اختیار مردم نگذارند، از هم‌اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی کشور وضعیت زندگی مردم در سال ۹۹ را بدتر از سال‌های ۹۷ و ۹۸ خواهد کرد».

در همین حال نگرانی‌ها نسبت به خیزشهای مردمی افزایش یافته است. روزنامه‌ ایران متعلق به دولت، امروز در مقاله‌ای از عباس آخوندی وزیر پیشین روحانی و رفسنجانی تحت عنوان «زیر پوست جامعه» از بروز اعتراضهای گسترده اجتماعی مانند آبان ماه گذشته ابراز نگرانی کرد و نوشت: «ریزش طبقه متوسط به طبقه فرودست عامل شکل‌گیری ناهنجاریهای گسترده در سطح جامعه است… حجم بالای جمعیت به حاشیه رانده‌ شده و حس تلخ به حاشیه رانده‌ شدگی موجب شکل‌گیری حس نارضایتی گسترده در میان آن و به‌وجود آمدن یک وضعیت عدم‌تقارن اجتماعی است که می‌تواند برای کل جامعه بسیار خطرناک باشد… حال در چنین بستری، پدیده ” کرونا “ نیز ظهور پیدا کرده‌ است. تعطیلی کسب‌وکارها، افزایش بیکاری، لطمه خوردن مؤثر و کارا به درآمد جاری بیش از هفت دهک از جامعه، بی‌گمان تاب‌آوری اجتماعی و اقتصادی جامعه را تهدید می‌کند. از این رو، برای رویارویی با پدیده کرونا بیش از سیاست اقتصادی نیاز به سیاست اجتماعی هستیم».

خانم رجوی در مورد پایین کشیدن روزانه آمار جان‌باختگان توسط دولت روحانی در این ایام گفت: «مسئولان بهداشت رژیم این روزها با تقلید ناشیانه از کشورهای اروپایی که آمار درگذشتگان آنها به‌طور واقعی پایین آمده، عدد دیکته شده توسط ولی‌فقیه را اعلام می‌کنند. اما با مهندسی دروغین آمار و ارقام نمی‌توان مردم را فریفت. هم‌چنانکه مردم ایران حرف روحانی را که گفت تا ۳۰بهمن از کرونا خبر نداشته باور نکردند».

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۳۰فروردین ۱۳۹۹(۱۸آوریل ۲۰۲۰)