سفلگی یا دهن‌کجی به مردم ایران؟

  • سخن روز
  • 1399/01/27

سخن روز ۲۶ فروردین۹۹

سخن روز ۲۶ فروردین۹۹

پس از بالا‌گرفتن خشم و اعتراض اجتماعی از میزان شرم‌آور دادن کمک دولتی به مردم محروم در قبال کرونا، حسن روحانی تلاش کرد اعتراضات مربوط به دادن وام با بهرهٔ ۱۲درصد را، ماله‌کشی و آرام‌سازی کند.

شق‌القمر روحانی؛ تبدیل وام با بهره، به‌وام بدون بهره

به گفتهٔ روحانی دولت تصمیم گرفته است وام یک میلیون تومانی (برابر حدود ۶۰دلار) را که قرار بود با بهرهٔ ۱۲درصد به مردم محروم داده شود به وام قرض‌الحسنه تبدیل شود و پرداخت بهرهٔ مربوطه را دولت به عده گرفته است. روحانی افزود که این وام در اوایل اردیبهشت به حساب متقاضیان ریخته می‌شود و بعد به‌صورت قسط‌بندی شده از تیر ماه ماهانه ۳۵هزار تومان از یارانهٔ آنها کسر می‌شود. به این ترتیب یارانه‌بگیران به مدت ۳۰ماه، ماهانه فقط ۱۰هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند.

منت گذاشتن به‌خاطر دادن وام ۶۰دلاری بدون بهره، فیگور مشمئزکنندهٔ رژیم آخوندی برای آرام‌سازی اوضاع است، زیرا دادن وام ۶۰دلاری با بهرهٔ ۱۲درصدی هم در فضای مجازی و هم در لایه‌هایی از رژیم، سر و صدا و اعتراضات زیادی را برانگیخته بود، حتی برخی آخوندهای قم هم دریافت بهره از مردم محروم و نیازمند را ربا و نامشروع دانسته بودند.

آرام‌سازی مختص روحانی نیست، بلکه به‌نظر می‌رسد خط رژیم و خامنه‌ای است. در همین رابطه پاسدار سلامی سرکردهٔ کل سپاه نیز از تشکیل قرارگاه موسوم امام حسن مجتبی برای «کمک مؤمنانه» و حمایت از سه و نیم میلیون خانوار نیازمند خبر داد. سلامی این را در جلسهٔ مشترکی که با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت، رئیس بنیاد مستضعفان، رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، رئیس کمیته امداد امام خمینی و رئیس سازمان بسیج مستضعفین برگزار شد، بیان کرد. وی هم‌چنین از مردم و خیّران خواست که به این نهضت کمک کنند.

در راستای همین خط تبلیغاتی، رئیسی سردژخیم قوه قضاییه نیز اعلام کرد که از خودش تا مقام‌های عالی قضایی رژیم ۲۰درصد از حقوق ماهانه خود را به‌مدت ۳ماه به آسیب دیدگان کرونا اختصاص می‌دهند.

رئیسی هم‌چنین ادعا کرد که به دستور خامنه‌ای، خانواده زندانیان نیازمند مورد حمایت معیشتی قرار می‌گیرند. اما درباره کم و کیف آن چیزی نگفت.

روشن است که این اقدامات نمایشی که مشخص نیست چه میزان آن صوری و چه میزان واقعی اس واکنشی است در قبال بلند شدن صدای اعتراضات مبنی بر این‌که چرا بنیادهای مزبور که در تیول خامنه‌ای است و سلامی از آنها اسم برد، به‌رغم اسم و عنوانشان و به‌رغم ثروت بیکرانی که از دارایی مردم محروم به یغما برده‌اند، تاکنون در قضیهٔ کرونا نه کمترین کمکی به مستضعفان کرده‌اند و نه هیچ امدادی به نیازمندان رسانده‌اند!

سهم مردم محروم، از ثروت بیکران به غارت رفته

در شرایطی که میلیونها مردم محروم و کارگران روزمزد به‌رغم آگاهی از خطر قطعی ابتلا به کرونا و این‌که چه بسا جانشان را از دست بدهند ناچارند برای تأمین نان بخور و نمیر خود و فرزندانشان از خانه بیرون بروند، ۴نهاد در تیول خامنه‌ای، شامل ستاد اجرایی فرمان امام، قرارگاه موسوم به خاتم‌الانبیا، آستان قدس رضوی و بنیاد مستضعفان، در مجموع ۶۰درصد سرمایه‌های ایران را در اختیار دارند و مجموع ثروت آنها به گفتهٔ احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق رژیم، بالغ بر ۷۰۰هزار میلیارد تومان است.

اکنون خامنه‌ای و روحانی در نهایت سفلگی می‌خواهند همهٔ به‌اصطلاح کمک به مردم محروم، در ازای فرستادن آنها به مسلخ کرونا را در دادن یک وام یک میلیون تومانی (معادل ۶۰دلار) با کسر کردن از یارانهٔ ناچیزشان خلاصه کنند.

خانم مریم رجوی در تاریخ ۱۸فروردین که روحانی به‌اصطلاح کمکهای شرم‌آور رژیم را اعلام کرد، در این باره گفت: «صدقه‌سری که خامنه‌ای و روحانی به ازای کلان ضربه کرونا آن هم در وحشت از قیام برای ۳میلیون خانوار محروم در نظر گرفته‌اند، کمتر از حقوق یک روز مزدوران عراقی و افغانی نیروی تروریستی قدس است. این یک دهن کجی آشکار به ملت ایران است».

خامنه‌ای و روحانی در حالی میلیونها مردم ایران را در قربانگاه کرونا، بی‌پناه رها می‌کنند که دارایی‌های به سرقت رفته مردم ایران در سپاه و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان خمینی، کمیته امداد خمینی، بنیاد شهید، آستان قدس رضوی و دیگر مؤسسات بزرگ اقتصادی می‌تواند هزینه‌های کارگران و زحمتکشان و حقوق بگیران و بیکاران را تأمین کند تا آنها در وضعیت قرنطینه قرار بگیرند و از ویروس کرونا در امان باشند.

هم‌چنان که رهبر مقاومت مسعود رجوی تصریح نموده، این دارایی‌ها که توسط خامنه‌ای و رژیم غارتگر آخوندها غصب شده، باید هر چه سریع‌تر در خدمت مردم ایران قرار بگیرد.