سازمان منع تسلیحات شیمیایی: نیروی هوایی بشار اسد از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده‌اند

  • 1399/01/21

استفاده نیروی هوایی بشار اسد در اللطامنه از تسلیحات شیمیایی

استفاده نیروی هوایی بشار اسد در اللطامنه از تسلیحات شیمیایی

سازمان منع تسلیحات شیمیایی وابسته به ملل ‌متحد روز ۲۰فروردین اعلام کرد: بر اساس یافته‌های تیم تحقیق و شناسایی واحدهایی از نیروی هوایی بشار اسد در مارس ۲۰۱۷ در اللطامنه از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده‌اند.

سایت وزارت‌خارجه آمریکا روز ۲۰فروردین نوشت: مایک پمپئو در رابطه با گزارش تیم تحقیقات و شناسایی سازمان منع تسلیحات شیمیایی در رابطه با حوادث در شهر اللطامنه سوریه گفت: «دروغپردازیهای مشوقین و محرکین اسد در روسیه و ایران نمی‌تواند این حقیقت را پنهان کند که رژیم سوریه مسئول حملات شیمیایی بیشماری است.»

وزارت‌خارجه آمریکا در بیانیه مطبوعاتی ۲۰فروردین حول گزارش تیم تحقیقات و شناسایی سازمان منع تسلیحات شیمیایی در رابطه با حوادث در شهر اللطامنه، سوریه در تاریخهای ۲۴، ۲۵ و ۳۰مارس ۲۰۱۷ نوشت:

«در تاریخ ۸آوریل ۲۰۲۰، سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) گزارشی منتشر کرد که در سه مورد مسئول استفاده از تسلیحات شیمیایی را رژیم اسد اعلام کرد. تیم تحقیقات و شناسایی OPCW نتیجه‌گیری کرد که دلائل منطقی وجود دارد که باور داشته باشیم که نیروی هوایی سوریه در تاریخ ۲۴ و ۳۰مارس ۲۰۱۷ در اللطامنه بمبهایی ریخت که حاوی گاز سارین بود و در ۲۵مارس ۲۰۱۷ روی بیمارستان اللطامنه سیلندرهایی انداخت که حاوی گاز کلر بود که تأیید دوباره استفاده ادامه‌دار رژیم از تسلیحات شیمیایی و نهایت بی‌احترامی به جان انسان‌ها است.

به مدت بیش از نه سال، رژیم اسد دست به جنگ خونین علیه مردم سوریه زده است. رژیم مسئول جنایتهای بی‌شماری است که برخی از این جنایتها به سطح جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت بالغ می‌شود. از زمانی که جنگ شروع شد بیش از نیم میلیون سوری کشته شده و یازده میلیون نفر – که نیمی از جمعیت پیش از جنگ سوریه است – آواره شده‌اند. این رژیم بیش از صدهزار نفر را به‌صورت خودسرانه‌ای بازداشت کرده است که بسیاری از آنها شکنجه شده و کشته شده‌اند.

به‌رغم پیوستن سوریه به کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی در سال ۲۰۱۳، رژیم اسد از آن موقع هر سال بارها از جنگ‌افزار شیمیایی استفاده کرده است تا قدرت خود را حفظ کند. سازوکار تحقیقات مشترک OPCW – سازمان ملل پیش‌تر تأیید کرده است که رژیم اسد در موارد متعددی از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است و الآن گزارش تیم تحقیقات و شناسایی تازه‌ترین مدرک در یک مجموعه بزرگ و رو به رشدی است که رژیم اسد از حملات با جنگ‌افزار شیمیایی در سوریه به‌عنوان بخشی از یک کارزار عمدی خشونت علیه مردم سوریه استفاده می‌کند. ایالات متحده با نتیجه‌گیریهای OPCW اشتراک نظر دارد و ارزیابی می‌کند که رژیم سوریه مواد شیمیایی کافی در اختیار دارد – به‌خصوص گاز سارین و کلر – و تخصص از برنامه تسلیحات شیمیایی سنتی حفظ می‌کند تا از سارین استفاده کند، جنگ‌افزار با گاز کلر تولید کرده و به کار بگیرد – شامل نارنجک، بمب و مهمات دست‌ساز – که می‌تواند با هشدار کم یا بدون هشدار از آنها استفاده کند. ایالات متحده استفاده از جنگ‌افزار شیمیایی آنطور که توسط تیم تحقیقات و شناسایی OPCW شده است را محکوم می‌کند و خواهان این است که رژیم اسد فوراً همه نوع توسعه، ذخیره‌سازی و استفاده از تسلیحات شیمیایی را متوقف کند.

ایالات متحده تحقیقات کامل و کار کارشناسی OPCW را تحسین می‌کند. این کار بار دیگر نشان داد که تلاشهای این سازمان در سوریه بی‌طرفانه و حرفه‌یی است. هیچ میزان اطلاعات نادرست از محرکین اسد در روسیه و ایران نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که رژیم اسد مسئول حملات بیشمار با تسلیحات شیمیایی است. ما کشورهای دیگر را ترغیب می‌کنیم که به تلاشهای ما برای پیشبرد حسابرسی از رژیم سوریه و رعایت هنجار بین‌المللی علیه استفاده از تسلیحات شیمیایی بپیوندند. استفاده بدون کنترل از تسلیحات شیمیایی توسط هر کشوری یک تهدید امنیتی غیرقابل قبول برای همه کشورها ایجاد می‌کند و نمی‌تواند با مصونیت از مجازات صورت بگیرد».