بستن آب بر روی زندانیان سپیدار اهواز

  • 1399/01/20

زندان  سپیدار اهواز

زندان سپیدار اهواز

به‌دنبال شورش اخیر در زندان سپیدار اهواز و شهادت حداقل ۱۰زندانی، دژخیمان خامنه‌ای برای فشار بر زندانیان،‌ آب را به روی آنها بسته‌اند.

با توجه به شیوع کرونا در زندانها این اقدام ضدانسانی خطر ابتلای زندانیان به این ویروس کشنده و مرگ آنها را مضاعف می‌کند.

مقام‌های جنایتکار قضاییه خامنه‌ای به بستگان زندانیان گفته‌اند پس از شورش از مرخصی زندانیان خبری نیست.

شورای ملی مقاومت ایران روز ۲۰فروردین ۹۹ نسبت به فاجعه بزرگ در زندانها و ضرورت اقدام فوری برای آزادی زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی هشدار داد. در این اطلاعیه آمده است:

شمار زندانیانی که در زندان سپیدار اهواز روز ۱۱فروردین، در اثر شلیک پاسداران جان باختند دست کم به ۱۰نفر می‌رسد. فیض الله مختاری، سجاد پیشداد (ماهرویی)، علیرضا حاجیوند، محمد تامولی، محمد لفته، محمد سلامات، علی خفاجی، مجید زبیدی، شاهین زهیری و سیدرضا خرسانی (مغینمی).

در شورش زندان شیبان در ۱۲فروردین دست کم دو زندانی به‌نامهای مجید قیطاسی و اسماعیل قلاوند به‌شهادت رسیدند. در جواز دفن فیض‌الله مختاری که بر اثر اصابت گلوله به سرش به‌شهادت رسیده بود علت مرگ را خفگی ذکر کرده‌اند. اطلاعات اهواز بستگان جان‌باختگان زندانهای شیبان و سپیدار را تهدید کرده است‌ که نباید علت فوت عزیزانشان را اعلام کنند. برای جلوگیری از انتشار اخبار سرکوب وحشیانه زندانیان، تلفنهای زندان را قطع کرده و به خانواده‌های آنها هیچ پاسخی نمی‌دهند. روز یکشنبه ۱۷فروردین، شمار زیادی از بستگان زندانیان در مقابل بیدادگاه رژیم در اهواز دست به تجمع زدند.

شمار زیادی از زندانیان در زندانهای مختلف کشور از جمله زندان بزرگ تهران (فشافویه)، قزلحصار، اوین، ارومیه و… به کرونا مبتلا شده و برخی جان‌ باخته‌ اند. در زندانها که چند برابر ظرفیت زندانی دارند و از حداقل امکانات بهداشتی و درمانی برخوردار نیستند، ویروس کرونا به‌سرعت شیوع پیدا می‌کند.

خانم مریم رجوی بار دیگر نسبت به جنایت علیه بشریت در زندانها هشدار داد و برای جلوگیری از جان باختن هزاران زندانی خواستار اقدام فوری دبیرکل، شورای امنیت، شورای حقوق‌بشر و کمیسر عالی حقوق‌بشر ملل ‌متحد و هم‌چنین اتحادیه اروپا برای آزادی همه زندانیان به‌ویژه زندانیان سیاسی گردید.