هراس از خیزش و شورش زندانیان

  • 1399/01/14

شورش و فرار زندانیان چنان تعادل نظام را برهم زده که تلویزیون خامنه‌ای در وحشت از بازتاب‌های اجتماعی آن، تلاش کرد با یک نمایش روحوضی ثابت کند شورشی در کار نبوده و زندانیان با خودشان دعوا داشتند.

تلویزیون رژیم ۱۱فروردین ۹۹: «چند نفر خودشان با هم درگیر شده بودند و آسیبی را به‌هم رسانده بودند و نهایتاً یک درگیری مختصری در زندان بین زندانیان به‌وجود آمد».

فرار زندانیان، دود و دم نیروهای به‌اصطلاح مقتدر امنیتی و انتظامی نظام را کنار زد.

تلویزیون رژیم ۱۱فروردین ۹۹: «با حضور به‌موقع نیروهای امنیتی و انتظامی هیچ زندانی امکان فرار پیدا نمی‌کنه… این رسانه‌ها با کمک یک مرکز در تیرانا پایتخت آلبانی تلاش گسترده‌ای را آغاز کردند تا وضع زندانها را… در خطر نشان دهند».

تکذیب ناشیانهٔ فرار زندانیان، نشانهٔ ضعف نظام و وحشت از اهمیت و تاثیرات اجتماعی آن است.

تلویزیون رژیم ۱۱فروردین ۹۹(یک آخوند): «خسارت کلی وارد نشده هیچگونه فراری صورت نگرفته و به کسی هم آسیبی نرسیده و بحمدالله اوضاع کاملاً در کمتر زمان تحت کنترل قرار گرفت… و الآن هم آرامش کامل در زندان حاکم است».

اما سایت حکومتی خبر فوری ۸فروردین ۹۹ نوشت‌: «زندانیان به‌سوی افسر نگهبان حمله‌ور شدند و وی را خلع‌سلاح کردند».

و خبرگزاری پاسداران در خبری با تیتر «فرار ۸۰زندانی» نوشت: «بر اساس اطلاعات موثق، شامگاه امروز زندانیان زندان سقز شورش کرده‌ و بیش از ۸۰نفر از زندان متواری شده‌اند».

اما علت دروغ‌گویی و تن‌دادن به این رسوایی چیزی نیست جز بازتاب همین شورش در خانواده‌های زندانیان و مردمی که تن به کرونای ولایت نمی‌دهند.