کرونا در ایران و جهان – رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونای رژیم: ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است

 • 1399/01/09

کرونا در جهان

کرونا در جهان

آخرین آمار اعلام شده توسط سازمان مجاهدین خلق ایران:

سازمان مجاهدین خلق ایران بعدازظهر امروز، جمعه هشتم فروردین ۱۳۹۹اعلام کرد آمار جانگذاز جانباختگان ویروس کرونا در ۲۲۸شهر کشور از ۱۲۴۰۰نفر بیشتر شده است. آمار قربانیان در سیستان و بلوچستان به ۱۴۰نفر، در خوزستان به ۵۸۰نفر، در اصفهان به ۱۴۰۰نفر، در لرستان به ۲۵۰نفر، در خراسان رضوی به ۱۰۳۰نفر، در کرمانشاه به ۳۷۰نفر، در مازندران به ۹۸۰نفر، در یزد به ۲۶۵نفر، در بوشهر به ۲۵نفر و در کهکیلویه و بویراحمد به ۵۰نفر رسیده که آمار سایر استانها به آن اضافه می‌شود.

جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت: جانباختن ۱۳۹نفر دیگر در اثر بیماری کرونا در یک روز

 • سخنگوی وزارت بهداشت رژیم – اعلام آمار قطره چکانی ۹فروردین۹۹:
 • بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز ۹فروردین ۱۳۹۹ در کشور، ۳۰۷۶بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و تعداد بیماران مبتلا شده به این بیماری به ۳۵۴۰۸نفر رسید.
 • در طول ۲۴ساعت گذشته ۱۳۹نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و تا امروز از وجود ۲۵۱۷نفر در کشور محروم شده‌ایم.
 • ۳۲۰۶نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونای رژیم: ویروس کرونا از اوایل بهمن در ایران چرخش داشته است

علی‌اکبر حق دوست رئیس کمیته اپیدمیوولوژی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونای رژیم روز شنبه ۹فروردین ۹۹در نشست خبری که به‌صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت رژیم برگزار شد گفت: ویروس کرونا از اوایل بهمن به‌صورت خزنده و بی‌علامت در ایران چرخش داشته است و گر چه با تأخیر تشخیص داده شده است اما دخالت‌های بعدی ایران از بسیاری از کشورها بهتر بوده است.

یکی دیگر از آخوندهای نظام تلف شد.

آخوند محمود هاشمی مجد بنیانگذار و تولیت استاد مدرسه باقر‌العلوم تهران مُرد.
رژیم آخوندی در سایت حوزه نوشت این آخوند به‌علت عارضه قلبی مُرده است.

تازه‌ترین خبرهای کرونا در ایران:

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز: هفت درصد مبتلایان به کرونا در استان فارس از کادر درمان هستند.

عباس عبدی: روحانی به‌خاطر برجام مخالف قرنطینه است رئیس دولت گمان می‌کند که اکنون بهترین فرصت برای حل مسأله تحریم‌ها و سپس آغاز گفتگو‌ها است.

نبود مسافر تردد قطار در مسیر مشهد را متوقف کرد

 • مدیر کل راه‌آهن خراسان اعلام کرد: برای نخستین بار طی ۶۲سال گذشته، نبود مسافر تردد قطار در مسیر مشهد را روز شنبه ۹فروردین‌ماه متوقف کرد.
 • در پی شیوع ویروس کرونا و کاهش تقاضا برای سفر با قطار، امروز هیچ قطار مسافربری در مسیر مشهد تردد ندارد که این امر در طول تاریخ فعالیت ایستگاه راه‌آهن مشهد بی‌سابقه است.

آخرین خبرهای کرونا در جهان:

تازه‌ترین آمار مبتلایان به کرونا ویروس جدید -کووید-۱۹در جهان در صبح شنبه ۹فروردین:

 • تعداد موارد تاییدشده ۵۹۷٫۳۳۵، فوت ۲۷٫۳۶۵، بهبودیافته ۱۳۱٫۷۱۲

وال استریت: دونالد ترامپ ۲تریلیون دلار کمک به‌مردم آمریکا برای مقابله با کرونا را که مجلس نمایندگان و سنا تصویب کرده،‌ امضا کرد.

رویتر: آلفابت شرکت اصلی گوگل ۸۰۰میلیون دلار در واکنش به بحران کرونا اختصاص می‌دهد.

 • این شرکت برای تولید تجهیزات حفاظتی پزشکی برای مقابله با کرونا پول پرداخت کرده است از جمله آنها ۲تا ۳میلیون ماسک می‌باشد.

رویترز: کرونا به‌عنوان تهدیدی عمده برای پروسه انتخابات آمریکا ظاهر شده است.

 • امکان ادامه یافتن پاندمی کرونا تا پاییز هست و میلیونها نفر برای دادن رأی به رئیس‌جمهور آینده شرکت می‌کنند که احتمال اوج گرفتن مجدد این بیماری می‌باشد.

 • رویترز: تلفات کرونا در ایتالیا به بالاترین میزان یعنی ۹۱۹نفر در روز رسید.

فرانس۲۴-  حدود ۳۰۰نفر ظرف ۲۴ساعت گذشته در فرانسه فوت کرده‌اند.

 • ژورم سالمون مدیر کل بهداشت فرانسه اعلام کرد در فرانسه تاکنون ۱۹۹۵نفر در اثر کووید ۱۹فوت کرده‌اند از این تعداد حدود ۳۰۰نفر ظرف ۲۴ساعت گذشته فوت کرده‌اند. مبتلایان تأیید شده به کووید۱۹که بیماری آنها تأیید شده ۳۲۹۶۴نفر است.

شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا از مرز ۱۰۰هزار نفر گذشت

 • شیوع بیماری کرونا در آمریکا شتاب زیادی گرفته است. در یک روز ۱۸هزار مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شده و تعداد مبتلایان در آمریکا به ۱۰۳هزار نفر افزایش یافته است. ۳۷۰نفر دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

 • ایتالیا در روز جمعه هشتم فروردین شاهد مرگ ۹۱۹نفر بر اثر بیماری کرونا بود و مجموع قربانیان این کشور به ۹۱۳۴تن رسید.
 • در اسپانیا نیز در همین روز ۷۷۳فرد مبتلا به کووید۱۹جان باختند.

ترکیه مقررات سخت‌گیرانه‌تری برای مقابله با ویروس کرونا اعلام کرد.

 • به گفته رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور، مسافرت‌های بین شهری محدود و تمام پروازهای خارجی ترکیه نیز لغو شده است.

هشدار اتحادیه بیمارستانهای فرانسه درباره وضعیت مراکز درمانی پاریس و حومه آن

 • به گزارش رادیوی آلمان به‌نقل از اتحادیه بیمارستانهای فرانسه، مراکز درمانی پاریس و حومه آن روز جمعه هشت فروردین اعلام کرده‌اند که دیگر ظرفیت پذیرش بیماران آی.سی.یو را ندارند. آنها گفته‌اند در ۲۴تا ۴۸ساعت آینده ظرفیت آنها به‌طور کامل به پایان می‌رسد و از آن پس فقط باید منتظر کمک و همبستگی دیگر نقاط برای پذیرش بیماران باشند.

سازمان سلامت جهانی -۲۷فوریه

 • کرونا ویروس جدید (کووید-۱۹یا سارس-۲) با تماس نزدیک و ریزقطره (droplet) سرایت می‌کند و نه از راه هوا (airborne)، بنابراین افرادی که در تماس نزدیک با بیماران هستند و کارکنان درمانی در معرض خطر بیشتری قرار دارند.
 • کووید-۱۹یک بیماری تنفسی است ولی با بیماریهایی مانند ایبولا، که توسط مایعات بدن گسترش می‌یابند، متفاوت است و نیاز به اقدامات حفاظتی شدید و گسترده (موسوم به coverall یا پوشش همگانی) ندارد. منابع جهانی از نظر تجهیزات حفاظت شخصی محدود است و اطلاعات غلط در زمینه استفاده از این تجهیزات بر این کمبود دامن زده است. این نگرانی وجود دارد که این رویه در صورت ادامه باعث شود در فاصله کوتاه به‌دلیل تمام شدن این تجهیزات، کارکنان درمانی در خطر قرار گیرند.

متهم جدید پرونده کرونا: پانگولین!

 • جدیدترین مقاله منتشره در مجله معتبر نیچر، نشان می‌دهد شیوع کرونا ویروس با همدستی یک جانور دیگر به نام «پانگولین» شکل گرفته و از طریق این حیوان به انسان منتقل شده، گرچه کماکان نام «خفاش» به‌عنوان منشاء اصلی ویروس در پرونده ثبت است.
 • دانشمندان بر این باورند ویروس کرونا از خفاش به پانگولین انتقال و در این جانور تکامل پیدا کرده و به انسان انتقال یافته است.
 • پانگولین یا مورچه‌خوار پولک‌دار جانوری بومی شرق آسیا است گرچه دو گونه ساکن آفریقا هم دارد. آنها در فهرست جانوران در معرض انقراض هستند.