مخالفت با بازرسی سایت‌های مشکوک از سوی آژانس، فریبکاری رژیم برای دستیابی به بمب اتمی

  • اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
  • 1398/12/16

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران

۶قطعنامه شورای امنیت باید فعال، غنی‌سازی و سایت‌های اتمی تعطیل و بازرسی‌های هر زمان، هر مکان اعمال شود

فاشیسم دینی حاکم بر ایران بار دیگر درخواست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازدید از دو سایت که ظن فعالیت‌های هسته‌ای در آن می‌رود را رد کرد و بار دیگر نشان داد این رژیم دست از پنهان‌کاری و فریب‌دادن جامعه جهانی به‌منظور دستیابی به سلاح اتمی نکشیده است. بهروز کمالوندی، معاون سازمان انرژی هسته‌ای رژیم، گفت درخواست آژانس مبانی حقوقی و اصولی ندارد…» و کاظم غریب‌آبادی، سفیر رژیم در سازمانهای بین‌المللی در وین، نوشت آژانس برای درخواست خود «هیچگونه استدلال حقوقی معتبر و موثقی را ارائه نکرد» و افزود نه آژانس «مجاز به ارائه چنین درخواستی» است و «نه تعهدی را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد می‌کند».

گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به عواقب نقض موارد جدی توافق اتمی، بی‌پاسخ گذاشتن سؤالات آژانس در مورد پیشینه فعالیت هسته‌ای ۳ سایت و ممانعت رژیم از بازدید آژانس از این سایتها که ظن فعالیت‌های هسته‌ای در آنها می‌رود هشدار داد و خواهان همکاری فوری و کامل رژیم با آژانس بر اساس توافقنامه‌ها و پروتکل الحاقی شد.

متعاقباً رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در مصاحبه‌ای با رویترز گفت: «ما متقاضی اطلاعات و دسترسی به (سایت‌ها) بودیم ولی آنها اطلاعاتی را که می‌خواستیم در اختیار ما نگذاشتند. ما اصرار کردیم ولی به‌رغم همه تلاش‌های ما، به ما اجازه ندادند و شرایطی را ایجاد کردند که تا آنجا که به من برمی‌گردد نیازمند گامی از جانب ماست. معنای آن این است که ایران دارد مانع این می‌شود که آژانس بتواند کارش را بکند».

سر باز زدن رژیم از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که نقض آشکار توافق اتمی است، دلیل دیگری بر این حقیقت است که رژیم ایران به‌رغم بهره‌مند شدن از امتیازهای توافق هسته‌ای، هیچگاه پنهان‌کاری به‌منظور ادامه دادن به پروژه تسلیحات اتمی خود را کنار نگذاشته است. عدم شفافیت در خصوص ابعاد محتمل نظامی، ادامه کارکردهای مرکز هدایت برنامه تسلیحات هسته‌ای توسط سازمان پژوهش نوین دفاعی(سپند)، سایت مخفی برای آزمایش‌های مرکز تحقیقات و توسعه فن‌آوری انفجار و ضربه(متفاض)، بی‌پاسخ گذاشتن سؤالات آژانس در خصوص پیدا شدن ذرات اورانیوم غنی شده و اجازه ندادن به آژانس برای مصاحبه با متخصصان و دست‌اندرکاران کلیدی برنامه اتمی از این شمار است. این اقدام‌ها نه تنها نقض توافق اتمی ژوییه ۲۰۱۵ بلکه نقض آشکار معاهده منع گسترش تسلیحات اتمی است.

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، بلافاصله پس از امضای توافق گفت: «دور زدن ۶قطعنامه شورای امنیت راه فریبکاری ملایان و دستیابی آنها به بمب اتمی را نمی‌بندد. امروز نیز تنها راه مقابله با پروژه‌های اتمی این رژیم فعال کردن مجدد این قطعنامه‌ها و پایان دادن کامل به غنی‌سازی و تعطیل سایت‌های اتمی این رژیم و اعمال بازرسی‌های هر زمان و هر مکان آژانس است».

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۵اسفند ۱۳۹۸(۵مارس ۲۰۲۰)