آخوند روحانی با وقاحت حیرت‌انگیز آمار شهدای قیام آبان را انکار کرد

  • 1398/11/27

تعدادی ازشهدای آبان ۹۸

تعدادی ازشهدای آبان ۹۸

آخوند روحانی در مصاحبه‌یی که سه ماه پس از قیام آبان و قتل‌عام وحشیانه قیام‌کنندگان انجام داد، در رابطه با کتمان عدد و رقم شهیدان قیام زیر ضرب قرار گرفت.

رئیس‌جمهور ارتجاع با غیظ و سراسیمگی در رابطه با اعلام رقم بیش از هزار‌و‌پانصد شهید قیام از سوی مجاهدین خلق ایران و انتشار پی‌درپی آمار و تصاویر شهیدان قیام در اطلاعیه‌های مقاومت، با وقاحتی حیرت‌انگیز گفت:

روحانی گفت: بله، در این حادثه البته رسانه‌های خارجی اغراق و مبالغه عجیب غریبی کردند، حالا نمیدونم، عددهای عجیب غریبی را اعلام کردند. البته یک عددی را اول اعلام کردند، بعد بهشون چیزی گفته نشد، همینجور هی بردند بالا هر روز روزانه هی ۱۰۰نفر ۱۰۰نفر بردند بالا تا از ۱۰۰۰هم بهرحال عبور کرد. اینها که کاملاً نادرسته و ناصحیحه، این ارقام. از ابتدا هم من گفته بودم در این زمینه مشخص بشود آنهایی که از نیروهای خودی، چون یک عده از اینهایی که کشته شدند از نیروهای خودی هستن، از نیروهای بسیج‌اند، از نیروهای انتظامی ما هستند، مردم عادی هستند، مردم عابری هست که داشته عبور می‌کرده مورد هدف قرار گرفته. اینها کاملاً مشخص بشود و آنهایی که به‌هرحال جزو معترضان بودند و تخلف کردند، یعنی تهاجم کردند به یک مرکز نظامی و مرکز نظامی از خودش دفاع کرده، اینها تفکیک بشود و به مردم اعلام بشود. این‌که چند نفر کشته شدند این آمار در اختیار پزشکی قانونی کشور است. و اگر برای پزشکی قانونی همه ابعاد روشن است که قاعدتاً در این مدت باید روشن باشد، آنها می‌توانند اعلام می‌کنند این مسأله را و مشکلی نیست. ولی آمار واقعی آنچه تاکنون ما اطلاع داریم و به ما اعلام شده با آماری که در رسانه‌ها اعلام می‌شود، خیلی خیلی فاصله زیادی دارد».

روحانی: در آبان به اعتقاد من یک علامتی داده شد که علامت غلطی بود غروب جمعه یعنی صبح جمعه که بنزین با نرخ جدید به مردم اعلام شد و مردم هم خرید و فروش را انجام می‌دادند ما هیچ مشکلی صبح جمعه نداشتیم تا ظهر جمعه هم نداشتیم مشکل تا عصر هم نداشتیم، غروب جمعه یک حرکتهایی شروع شد تو فضای مجازی اول علامتش این بود که تو این حرکت توافق همگانی نیست یعنی گویی یک موضوعی هست اختلافی است یعنی یک شکاف حاکمیتی را القاء کردند به نادرست و مردم هم بعضی‌ها فکر کردند که خب یک عده موافق هستند یک عده مخالف هستند. حتی بعضی‌ها گفتند ما یکشنبه صبح این را بر می‌گردانیم طرح چند فوریتی می‌دهیم از این حرفها به‌هرحال ذهن مردم را مغشوش کرد در حالی‌که در موضوع آبان و موضوع حامل‌های انرژی تصمیم تنها دولت نبود تصمیم کل نظام بود یعنی این تصمیم در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده بود هر سه قوه آنجا حضور دارند هر سه قوه رأی داده بودند به اتفاق آراء تصویب شده بود رهبری اون را تأیید کرده بود بنابراین چیزی نبود که تنها دولت باشد همه با هم کل نظام در این زمینه یک تصمیمی اتخاذ کرده بودند.

در خصوص دعاوی وقیحانه آخوند روحانی باید همان گفته سخنگوی مجاهدین و شعارهای مردم بپا خاسته ایران را به رئیس‌جمهور شیاد ولایت فقیه خاطرنشان کرد که: بی‌شرف بیشرف، برو خجالت بکش.