قیام در عراق – تظاهرات گسترده در شهرهای عراق علیه جنایات ایادی مقتدی صدر و مردودیت معرفی توفیق علاوی

 • 1398/11/18

تظاهرات مردم و جوانان در حله - بابل - در اعتراض با قتل عام جوانان نجف و معرفی محمد توفیق علاوی

تظاهرات مردم و جوانان در حله – بابل – در اعتراض با قتل عام جوانان نجف و معرفی محمد توفیق علاوی

امروز جمعه ۱۸بهمن تظاهرات گسترده‌یی در شهرهای عراق در اعتراض به معرفی توفیق علاوی و جنایات شبه‌نظامیان و مزدوران مقتدی صدر در نجف و کربلا و دیگر شهرهای عراق برگزار می‌گردد.

این تظاهرات بر اساس فراخوان هفته گذشته کمیته برگزاری انقلاب اکتبر عراق صورت می‌گیرد.

جزئیاتی از تظاهرات قیام کنندگان در شهرهای مختلف عراق

 • روز جمعه تظاهرات در شهرهای مختلف عراق ادامه داشت.
 • در بغداد تظاهرکنندگان هم‌چنان در میدان تحریر حضور دارند. تظاهرکنندگان خشونت روز چهارشنبه علیه معترضان در نجف را محکوم و علی محمد علاوی شعار دادند
 • در کربلا تظاهرکنندگان راهپیمایی گسترده‌یی انجام دادند. آنها خشونت علیه معترضان طی دو روز گذشته توسط نیروهای مقتدی صدر را محکوم کردند.
 • در میدان حبوبی در ناصریه تظاهرکنندگان علیه نیروهای مقتدی صدر شعار دادند.
 • روز جمعه استان ذیقار واقع در جنوب عراق شاهد راهپیماییهای دانشجویان بود. دانشجویان علیه رژیم ایران و مأمور کردن نخست‌وزیری محمد علاوی به تشکیل دولت شعارهایی دادند.
 • در نجف و کربلا تظاهرکنندگان مجدداً به میدانهای تحصن باز گشتند.
 • شهر دیوانیه مرکز استان قادسیه شاهد تظاهرات دانشجویی در دانشگاه قادسیه بود. دانشجویان شعارهایی در حمایت از تظاهرکنندگان بغداد و نجف و کربلا سردادند.
 • هم‌چنین شهر الرمیثه مرکز استان مثنی واقع در جنوب عراق شاهد شعارهایی علیه مقتدی صدر بود.
 • در سماوه واقع در استان مثنی تظاهرکنندگان علیه رژیم ایران شعار دادند و تأکید کردند که این رژیم برای مأمور کردن محمد علاوی جهت تشکیل دولت فشار آورده است.
 • قیام مردم عراق در روز جمعه با تظاهرات مردم و دانشجویان در بغداد و شهرهای ناصریه، دیوانیه، سماوه و بصره علیه جنایات ایادی مقتدی صدر و وحوش خامنه‌ای ادامه یافت.
 • قیام‌کنندگان در میدان تحریر بغداد و سایر استانها و شهرهای به‌پاخاسته عراق با برگزاری سلسله مراسم باشکوهی یاد شهدای نجف را گرامی داشتند و بر ادامه راه آنها تأکید کردند.
 • وحوش بسیجی مقتدی صدر ۸چادر تظاهرکنندگان را در میدان تحریر بغداد به آتش کشیدند. این چادرها محل تحصن دانشجویان دانشگاه مستنصریه بود. این جنایت خشم قیام‌کنندگان را علیه این جنایات برانگیخت.
 • در استان ذی‌قار مردم و دانشجویان به‌پاخاسته دخالت‌های رژیم آخوندی و معرفی محمد علاوی از سوی باندهای وابسته به ولایت فقیه را محکوم کردند.
 • در دیوانیه و سماوه تظاهرکنندگان عراقی با محکوم کردم حمله وحشیانه ایادی مقتدی صدر بر برچیدن بساط دست‌نشاندگان ولی‌فقیه تأکید کردند
 • قیام‌کنندگان در بصره طی تظاهراتی راه انبارهای نفت فاو را مسدود کردند
 • بهداری نجف شمار شهدای این شهر را ۲۳تن و شمار مجروحان را ۱۹۷ تن که حال ۱۶تن از آنها وخیم است، اعلام کرد
 • کمیته برگزاری تظاهرات انقلاب اکتبر عراق طی بیانیه‌یی اعلام کرد:‌ ما با شهدا پیمان می‌بندیم، که پیوسته به عهد آنها یعنی به آزادسازی میهن از این گروه فاسد و شبه‌نظامیان آنها پایدار بمانیم، هر قطره خونی که به زمین ریخته شده، چراغی است که مسیر ما را در راه آزادی روشن می‌کند
 • کمیته برگزاری تظاهرات انقلاب اکتبر عراق در بیانیه دیگری اعلام کرد:‌ حمله جنایتکارانه بزرگ علیه مردم شریف نجف را محکوم می‌کنیم و مسئولیت این کشتار وحشیانه و حمله به تظاهرکنندگان را متوجه مقتدی صدر و شبه‌نظامیان کلاه آبی که متشکل از سرایا سلام و عصائب و حزب‌الله و سرایا الخراسانی می‌دانیم.
 • این کمیته دولت منطقه سبز را مسئول این وضعیت خطرناک می‌داند که به تظاهرات به نفع رژیم ایران جنبه نظامی داده است. هم‌چنین این کمیته از جامعه بین‌المللی و شورای امنیت خواستار دخالت جدی و مؤثر برای جلوگیری از این کشتار وحشتناک می باشد.
 • وزیر خارجه آمریکا طی بیانیه‌یی روز پنجشنبه ۱۷بهمن در محکومیت کشتار نجف، اعلام کرد: ما به‌خاطر خشونت به کار رفته در شهر نجف که منجر به کشته و مجروح شدن تظاهرکنندگان شده است، خشمگین هستیم. تا این تاریخ بیش از ۶۰۰معترض کشته شده و هزاران نفر مجروح شده‌اند.
 • وی در بیانیه‌اش گفت: از ماه اکتبر سال گذشته تظاهرکنندگان به خیابانها آمدند. آنها با تهدیدات، خشونت بی‌رحمانه و حملات با گلوله جنگی مواجه شدند. شخصیتهای سیاسی که این خشونت را تحریک می‌کنند و سران دولت باید مورد حسابرسی قرار بگیرند.
 • پمپئو تأکید کرد که آمریکا از مردم شجاع عراق که خواهان حکومتی عاری از فساد و دخالت رژیم ایران، هستند، حمایت می‌کند.
 • سفارت آمریکا در عراق نیز با صدور بیانیه‌یی اعلام کرد: ایالات متحده حمله وحشیانه در شهر مقدس نجف را که منجر به کشته و زخمی شدن تظاهرکنندگان شد شدیداً محکوم می‌کند. ما خواستاریم این اعمال جنایتکارانه پایان یابد و عاملان آن به پای میز عدالت کشانده شوند.
 • سفیر اتحادیه اروپا و سفارتخانه‌های فرانسه و انگلستان نیز حمله وحشیانه علیه تظاهرکنندگان در نجف را محکوم کردند.

ناصریه – تظاهرات جوانان علیه جنایتهای ایادی مقتدی صدر

بصره – تظاهرات مردم و جوانان قیام کننده علیه حمله وحوش مقتدی صدر به نجف 

بغداد – میدان تحریر – تظاهرات در اعتراض به جنایات رژیم ایران در نجف و معرفی محمد توفیق علاوی

المثنی – تظاهرات مردم و جوانان قیام آفرین علیه معرفی محمد توفیق علاوی- امام حسین انقلاب است و ما همگی آماده شهادتیم – ما ناصریه را رها نمی‌کنیم این غیرت ماست 

سماوه – تظاهرات جوانان انقلابی و مردم علیه معرفی محمد توفیق علاوی 

تصاویری از تظاهرات امروز بابل – حله

حله - بابل - تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله – بابل – تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله - بابل - تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله – بابل – تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله - بابل - تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله – بابل – تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله - بابل - تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

حله – بابل – تظاهرات مردم در اعتراض به‌قتل‌عام در نجف و علیه معرفی محمد توفیق علاوی

نجف - تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

نجف – تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

نجف - تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

نجف – تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

بصره - تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

بصره – تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

بصره - تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

بصره – تجمع در میدان صدرین در اعتراض به کشتار جوانان توسط ایادی مقتدی صدر

اسکای نیوز نوشت:

ـ اعتراضات مردمی در بغداد و استانهای میانی و جنوبی ادامه دارد.
ـ بعد از روزهای پر التهاب گذشته که درگیریهایی بین تظاهر کنندگان و هواداران جریان صدر در اغلب میدانهای تحصن رخ داد اکنون نوعی آرامش برقرار است.
ـ امروز در بغداد صدها نفر از معترضان برای تأکید بر خواسته‌ها و به‌منظور کمک به متحصنان به سوی میدان (تحریر) سرازیر شده‌اند.
ـ نیروهای امنیتی کنترل میدان «تربیه» در استان کربلا را به‌دست گرفته‌اند. این در حالیست که هواداران جریان صدر میدان «صدرین» در نجف را تحت کنترل دارند.
ـ تا این لحظه حضور معترضان صلح‌جو در میدان «صدرین» به ثبت نرسیده و فراخوانهایی برای تغییر محل میدانهای تحصن که کنترل آن در دست صدریها می‌باشد، داده شده.
– نگرانی‌هایی نسبت به یک حمله سیستماتیک از سوی برخی احزاب و فراکسیونهای سیاسی برای به‌دست گرفتن کنترل تدریجی اغلب میدانهای اعتراض و پایان دادن به اعتراضات وجود دارد.

بغداد – به‌آتش کشیدن چادرهای دانشجویان المستنصریه در میدان تحریر توسط مزدوران مقتدی صدر امروز جمعه ۱۸بهمن

روز گذشته دانشجویان و مردم عراق در بغداد و شهرهای جنوبی به خیابان‌ها آمدند و اعمال تروریستی و جنایتکارانه شبه‌نظامیان را محکوم کردند.

وزیر خارجه آمریکا کشتار در نجف را به‌شدت محکوم کرد.
مایک پمپئو گفت: ‌ قاتلان تظاهر کنندگان عراقی باید به پای میز عدالت آورده شوند.
سفارت آمریکا در بغداد در بیانیه‌یی کشتار در نجف را محکوم کرد و نوشت: ایالات متحده حمله وحشیانه در شهر مقدس نجف که منجر به کشته و زخمی شدن تظاهر کنندگان شد را شدیداً محکوم می‌کند.
استیفن هایکی سفیر انگلستان حمله به قیام‌کنندگان در نجف را محکوم کرد و گفت خواستار حسابرسی از مرتکبین جنایت از جمله از گروه‌های مسلح غیرقانونی است.
اتحادیه اروپا حمله به تظاهر کنندگان در نجف را محکوم کرد.
در حمله‌ ایادی مقتدی صدر به میدان تحصن در کربلا دو تظاهر کننده کشته و بیش از ۱۰تن مجروح شدند.

کمیته برگزاری انقلاب اکتبر عراق روز گذشته بیانیه ۱۸۷خود تحت عنوان (دیواره فولادین قیام اکتبر، شکاف برنخواهد داشت) نوشتند:

بعد از سلسله‌ای از قتلهای علنی و تک تیرانداز و آدم‌ربایی، استفاده از شبه‌نظامیان کلاه آبی به‌عنوان اسبهای تروا به شیوه‌های رسوایی برای ضربه زدن به پایمردی و ایستادگی قهرمانان قیام روی آورده‌اند.

در این بیانیه آمده است:

درز دادن خبرهایی مبنی بر این‌که (محمد توفیق علاوی) کاندید احزاب فاسد با گروهی که میدان قیام را نمایندگی می‌کنند ملاقات کرده و با آنها روی برخی مناصب وزارتی و مشاغل ویژه توافق شده است…در این رابطه ما تأکید می‌کنیم:

انقلابیون در همه میدانهای عزت و شرف قاطعانه هر گونه رابطه با این «نمایندگان» ادعایی را تکذیب می‌کنند، و مجدداً تأکید می‌کنند که احزاب فاسد به مشی راهزنانه خود ادامه می‌دهند و تلاش می‌کنند تا صفوف قیام را شقه کنند تا باندی از افراد ذینفع و دارای منافع خاص را درست کنند و برای آنها به‌عنوان نمایندگان میدان قیام تبلیغ نمایند.

لازم به توضیح است که قیام مردمی که صدها شهید و هزاران مجروح داده است دنبال راه‌حلهای وصله پینه‌ای (سازشکارانه) و مناصب و امتیاز برای فعالانی که جان خود را کف دستانشان گذاشته‌اند، نیست.

قیام ما شرف ما است و هدف آن سرنگون کردن سیستم فاسد و نظام سهیمه بندی فرقه‌گرایانه و مستبد و برپایی یک نظام دموکراتیک عادلانه است که کشور به تاراج رفته را به مردم آن برگرداند.

ما اعلام می‌کنیم که در صفوف قهرمانان قیام جایی برای موج سواران و سودجویان که دارای منافع ویژه هستند وجود ندارد، توطئه‌های رسوای شما پیش نخواهد رفت و ایادی و شبه‌نظامیان و دولت و حامیان آنها در رژیم ایران نمی‌توانند به هیبت وابهت انقلابیون ضربه بزنند.

محمد توفیق علاوی باید بداند که از همه این حیله‌ها و دسیسه‌ها برای نفوذ در دیواره فولادین قیام سودی نخواهد برد، ما به همراه مردم عراق با خون شهدا ومجروحان عهد می‌بندیم که این راه را تا تحقق پیروزی کامل و باز پس‌گیری عراق ادامه بدهیم.