رومئو نیکوارا نماینده پارلمان رومانی، همبستگی با قیام و کانون‌های شورشی

  • 1398/11/15

رومئو نیکوارا نماینده پارلمان  رومانی

رومئو نیکوارا نماینده پارلمان رومانی

رومئو نیکوارا نماینده پارلمان رومانی، در همبستگی با قیام و کانون‌های شورشی در پیامی ویدئویی گفت:

به‌دنبال اقدامات گسترده مقاومت و کانون‌های شورش، مردم ایران در ماه نوامبر ۲۰۱۹ در سراسر کشور قیام کردند، این موج دوم اعتراض، پس از آن اتفاق افتاد که رژیم اعتراف کرد که سپاه به یک هواپیمای مسافربری شلیک کرده و همه ۱۷۶مسافر را کشته است. گرچه تظاهرات ظاهراً به‌خاطر این واقعه است، اما در واقع نشانگر خشم و انزجار مردم از این رژیم در سراسر کشور است که، از اواخر دسامبر سال ۲۰۱۷ به خیابان‌ها آمدند و این اعتراضات اخیر شروع مجدد قیام است. از آغاز آخرین قیام، معترضان با تمرکز بیشتر بر دیکتاتوری و نیروی سرکوبگر آن، یعنی سپاه را هدف قرار دادند. یکی از برجسته‌ترین شعارها «مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای» بود و از دیگر شعارها «سپاهی حیا کن مملکتو رها کن»، شما داعش‌اید » و «سپاه بی‌کفایت، باعث قتل ملت».

امروز پایه‌های استراتژیک رژیم در آستانه فروپاشی قرار دارند. از بین بردن سلیمانی، نفر دوم رژیم و هم‌چنین ابو مهدی المهندس، سرکرده نیروی حشدالشعبی در عراق، ضربه بزرگی را به رژیم در ایران و به‌ویژه به نفوذ آن در عراق وارد آورد. مخصوصاً در این برهه که عراقیها به حضور نیروهای رژیم ایران در کشورشان اعتراض دارند. 

رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران خانم مریم رجوی در پیام خود به کنوانسیون ۲۰۲۰ کالیفرنیا برای ایران آزاد، به تحولات اخیر در ایران پرداخت و گفت: «حذف فرمانده نیروی تروریستی قدس، قاسم سلیمانی، چند هفته پس از قیام نوامبر. ضربه مهمی به استراتژی صدور تروریسم وارد کرد. این واقعه روند تحولات آینده در ایران را تعیین خواهد کرد.

عزم ناگسستنی مردم ایران برای سرنگونی رژیم آخوندی از یک‌سو و وضعیت رژیم از سوی دیگر، سقوط اجتناب‌ناپذیر آن را تأیید می‌کند. حوادث اخیر نشان می‌دهد که رژیم آخوندی تعادل خود را از دست داده است.

انگلستان، اروپا، به‌عنوان عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل و عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، می‌تواند و باید نقش اصلی را در اتخاذ یک سیاست بین‌المللی قاطع علیه رژیم ایران ایفا کند. دولت انگلستان و اتحادیه اروپا باید به‌عنوان بخشی از سیاست قاطع خود درباره ایران اقدامات زیر را انجام دهد:

– سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران را به‌طور کامل به‌عنوان سازمانهای تروریستی تحت پیگرد قانونی قرار دهید.

…….

– اقدامات فوری در شورای امنیت سازمان ملل تا رهبران رژیم آخوندی را برای دهها سال نقض فاحش حقوق‌بشر را به‌عنوان عاملان جنایات علیه بشریت اعلام کند.

– همکاری با متحدان بین‌المللی در سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای پاسخگویی رهبران رژیم ایران برای ظلم‌هایی که بر مردم ایران رفته از جمله کشته شدن ۱۵۰۰نفر از معترضان و سرکوب بیرحمانه قیامهای مردمی اخیر و هم‌چنین قتل‌عام ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی در سال ۱۹۸۸در زندانهای ایران و ارجاع پرونده این جنایات به دادگاه‌های بین‌المللی

– مقاومت مردم ایران و شناسایی شورای ملی مقاومت ایران به‌عنوان مقاومت سازمان‌یافته مردم ایران و این‌که حق آنها برای مبارزه و سرنگونی رژیم آخوندی را به‌رسمیت بشناسید.

– پشتیبانی از اعتراضات و قیامهای مردم ایران در برابر فساد و سرکوب، و حمایت از برنامه دموکراتیک ده ماده‌ای خانم مریم رجوی برای ایران آزاد به‌عنوان آلترناتیو مناسب برای دیکتاتوری دینی حاکم بر ایران.

در پایان می‌خواهم به‌عنوان رئیس کمیته پارلمان رومانی برای ایران آزاد، از قطعنامه کنگره آمریکا، برای حمایت از قیام مردم ایران برای یک ایران آزاد دموکراتیک حمایت کنم.

این قطعنامه پیام محکمی برای حمایت از قیام ملت ایران ارسال می‌کند و قتل‌عام مرتکب شده توسط رژیم ایران در نوامبر ۲۰۱۹ را محکوم می‌کند.