درگذشت مجاهد قهرمان ذبیح‌الله مداح‌ از فرماندهان ارتش آزادیبخش ملی ایران

  • 1398/11/12

منصور مداح

منصور مداح

قهرمان پاکباز مجاهد خلق، ذبیح‌الله مداح (فرمانده منصور) که پس از چهار دهه نبرد در صفوف مجاهدین و ارتش آزادی در بیمارستانی در آلبانی در اثر خون‌ریزی منتشر مغزی درگذشت، روز شنبه۱۲بهمن ۹۸ با تشییع و تجدید پیمان یاران مجاهدش به‌خاک سپرده شد و به‌ جاودانه فروغهای آزادی پیوست.

ذبیح‌الله فرزند دلاور مردم سمنان متولد ۱۳۴۱ از آوان جوانی در تظاهرات و راهپیمایی‌های انقلاب ضدسلطنتی شرکت می‌کرد و در همین فعالیت‌ها با آرمانهای مجاهدین آشنا شد. پس از انقلاب، به‌ مبارزات ضدارتجاعی مجاهدین پیوست و از ابتدای سال۱۳۵۹ به‌عنوان یک میلیشیای پرشور مجاهد خلق به‌طور حرفه‌یی وارد تشکیلات مجاهدین شد. در اسفند ۵۹ در جریان یک تظاهرات دستگیر و به‌مدت ۴ماه زندانی شد. در مرداد سال ۱۳۶۰ برای دومین بار دستگیر شد و تا سال ۱۳۶۳ در زندانها و شکنجه‌گاههای خمینی در اسارت بود.

ذبیح الله پس از آزادی از زندان، فعالیت‌های خود را در قالب یک هستهٔ مقاومت آغاز کرد تلاشهایش برای وصل به‌سازمان در پائیز ۱۳۶۳ به‌نتیجه رسید. در تابستان ۱۳۶۴ به‌ منطقهٔ مرزی اعزام شد و به‌ یکانهای رهایی‌بخش مجاهد خلق پیوست. با تشکیل ارتش آزادیبخش ملی ایران، لباس شرف ارتش آزادی را به‌تن کرد و به‌زودی به‌عنوان یک فرماندهٔ دلیر در یکانهای ارتش صلح و آزادی در عملیات متعددی شرکت کرد. به‌عنوان افسر اطلاعات خدمات ارزنده‌یی به‌ یکانهای ارتش آزادی کرد و در عملیات چلچراغ و فروغ جاویدان و عملیات مروارید افسر اطلاعات بود.

فرمانده دلیر مجاهد خلق ذبیح‌الله مداح در کارزارهای پایداری پرشکوه در اشرف و لبیرتی و در مقابله با حملات مزدوران نیروی تروریستی قدس سپاه پاسداران به‌سرکردگی قاسم سلیمانی در۶و ۷مرداد ۸۸ و ۱۹فروردین ۹۰، در شمار فرماندهان صحنه‌های دفاع از اشرف بود.

در هجوم وحشیانه ۱۹فروردین که مزدوران عراقی خامنه‌ای با زرهی به‌ اشرف حمله کردند، ذبیح‌الله فرماندهی یک موضع مهم را به‌عهده داشت. در آن حمله، مزدوران پس از عبور از یکی از درهای ورودی قرارگاه با یکان تحت فرماندهی ذبیح‌الله قهرمان مواجه ‌شدند. او با رشادت و جسارت آن‌چنان دفاع از آن موضع را فرماندهی می‌کرد که چند بار مزدوران مسلح وادار به‌ عقب‌نشینی شدند. در بحبوحهٔ آن درگیریهای خونین، حتی مواضع مجاور خودش را نیز سازماندهی می‌کرد تا هیج نقطه‌یی خالی نماند. وقتی حملهٔ جنایتکاران با پایداری شگفت‌انگیز اشرفیان که با دست خالی در برابر گلوله و زرهی ایستادگی می‌کردند، متوقف شد، فرماندهانی که در صحنه حضور داشتند، گفتند و نوشتند که فرماندهی منصور در صحنه بی‌نظیر بود و لحظه به‌لحظه به‌ما انگیزهٔ جنگیدن و پایداری می‌داد. پس از آن رویارویی درخشان، نفرانش یکانش از او به‌عنوان حماسه‌ساز یاد می‌کردند. فرمانده منصور در همان رویارویی از ناحیهٔ پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت به‌طوری که استخوانش شکست و پروسهٔ درمانش چندماه به‌طول انجامید.

او ۴ماه بعد از ۱۹فروردین در نقشه‌مسیر خود در شب قدر در مورد آن صحنه‌ها از جمله نوشت: «من ذبیح الله مداح (منصور) با افتخار و سربلندی در شب ۲۱ماه مبارک رمضان، شب شهادت مولای متقیاناین نقشه‌مسیر را در حالی ترسیم می‌کنم که بیش از ۴ماه است که حماسهٔ ۱۹فروردین را پشت سر گذاشتیم، ۱۹فروردینی که رژیم سفاک ولی‌فقیه خامنه‌ای به‌خیال واهی خود می‌خواست دفتر اشرف را ببندد تا درد سرنگونی‌اش را به‌عقب بیاندازد، اما ایستادگی ما اشرفیان با دست خالی و بدون سپر در مقابل زرهی، هاموی، لودر و سلاحهای تیربار و… همهٔ‌ توطئهٔ دشمن را نقش برآب کرد. به‌نظر من توانمندی ما مجاهدین اشرفی در مقایسه با ۱۹فروردین کیفاً و کیفاً بالاتر و بالاتر است، ما اشرفیان جنگنده‌تر، شجاعتر، پرتوان‌تر و کیفاً جلوتر از ۱۹فروردین هستیم، ما فقط با تلاش و قیمت دادن از خودمان می‌توانیم کارمان را پیش ببریم»

مجاهد قهرمان ذبیح‌الله مداح در لیبرتی نیز نقش برجسته‌یی در فرماندهی صحنه‌های پس از موشک‌باران داشت.

فرمانده منصور، در نبرد ایدئولوژیک نیز الگو و الهام‌بخش یارانش بود. پیوند عمیق او با انقلاب مریم رهایی و عشق به‌آرمانهای مجاهدین در نوشته‌هایش موج می‌زند.

در آبان ۱۳۹۲ تحت عنوان «تجدید عهد و پیمان – عاشورای حسینی» نوشت: «ان الحیاة عقیدهٔ و جهاد» ظهر عاشوراست و شهادت امام حسین (ع) است. من ذبیح‌الله مداح (منصور) با تأسی به‌حضرت حسین که فدای حداکثر است بر خودم واجب دانستم که یکبار دیگر با راهبری عقیدتی‌ام تجدید عهد و پیمان کنم. دشمن ضدبشری به‌خیال باطل خود با حمله وحشیانه و ددمنشانه به‌اشرف می‌خواست بگوید همه چیز تمام شد و تخم یأس و ناامیدی را بپراکند ولی با شهادت ۵۲تن از قهرمانان و سرداران خون آنها پیوند خورد با خون ۷۲شهید کربلا و یکبار دیگر درس ایستادگی و مقاومت تا آخرین نفس با حکومت سفله ولایت فقیه خامنه‌ای را در تاریخ اسلام و تاریخ بشریت دادند»

در ۱۵خرداد۹۷ هم‌چنین در عهد و پیمانی آرمانی، چنین نوشته بود: «در این شب قدر شب شهادت مولای متقیان علی(ع) (که) شب پر ارج قدر است با استعانت و تمسک از شیر پیروزمند خدا علی مرتضی برای طی طریق کردن در رکاب راهبران عقیدتی‌ام مسعود و مریم و با استفاده از ظرفیت انقلاب خواهر مریم هم‌چون خودش به‌عنوان سلاح بی‌همتا علیه دشمن ضدبشری برای سرنگون کردن محتوم و پیروزی آرمان رهائیبخش توحید بر رژیم فاسد آخوندی و هر لحظه نفس کشیدن با قیام آماده ام مجاهد شورشی بمانم. مجاهد بجنگم و مجاهد بمیرمذبیح‌الله (منصور) مداح – ۱۵خرداد ۹۷».

خانم مریم رجوی درگذشت ذبیح الله مداح را به‌ مجاهدین و به‌مردم سمنان و بستگانش در شهمیرزاد تسلیت گفت و افزود: این قهرمان مجاهد خلق با ۴۰سال سابقهٔ مبارزاتی، با عبور سرفرزانه از همه میدانهای مبارزه با رژیم آخوندی، و به‌ویژه با مجاهدت درخشان و شجاعانه‌اش در دوران پایداری، چنان که یارانش می‌گویند، به‌راستی یک (حماسه ساز) بود که همرزمان و محیط پیرامونش را از روحیه رزمندگی و ارزشهای فداو پاکبازی سرشار می‌کرد.

مردم ایران به‌فرزندان دلاوری چون فرمانده منصور که در سیاهترین ادوار این میهن، الگوی رزم و پاکبازی هستند، افتخار می‌کنند، همرزمان مجاهدش جای خالی او را با نبرد صد برابر پر می‌کنند و جوانان شورشگر میهن با چنین پیشتازانی، قیام برای آزادی را به‌پیروزی می‌رسانند.