مایک پمپئو: برای ممانعت از دستیابی رژیم ایران به‌سلاح هسته‌یی هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم

  • 1398/11/12

مایک پمپئو

مایک پمپئو

مایک پمپئو یک روز پس از تحریم سازمان انرژی اتمی رژیم ایران و علی‌اکبر صالحی، در بیانیه‌ای گفت آمریکا متعهد است هر کاری که لازم باشد برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به‌سلاح هسته‌یی انجام دهد.

وزیر خارجه ایالات آمریکا روز جمعه ۱۱ بهمن تأکید کرد سازمان انرژی اتمی رژیم نقش عمده‌یی در سرپیچی از تعهداتش در برجام را داشته و صالحی هم شخصاً نصب سانتریفوژهای پیشرفته جدید برای توسعه غنی‌سازی را افتتاح کرده و ریاست مراسم رسمی برای تزریق گاز به‌آنها را برعهده داشته است.

خزانه‌داری آمریکا پنجشنبه ۱۰ بهمن‌ماه سازمان انرژی اتمی رژیم ایران را تحریم کرد و نام علی‌اکبر صالحی را نیز در فهرست تحریم‌های آمریکا «اس‌دی‌ان» (فهرست ویژه اشخاص و نهادهای مشخص‌شده) قرار داد.

برایان هوک نماینده ویژه‌ وزارت‌خارجه آمریکا برای ایران، روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ۹۸ گفت: امروز ما سازمان انرژی اتمی ایران را تحریم می‌کنیم و هم‌چنین افسر ارشد آن علی‌اکبر صالحی را تحریم می‌کنیم. این تحریم‌ها متعاقب دستور اجرایی ۱۳۳۸۲ می باشد که تکثیرکنندگان تسلیحات کشتار جمعی و حامیانش را هدف قرار می‌دهد.

وی در ادامه گفت: سازمان انرژی اتمی ایران نقشی بزرگ در ایران ایفا کرده در این‌که تعهدات کلیدی اتمیش را نقض کند. رژیم ایران از محدودیتهای ذخیره اورانیوم و سطوح غنی‌سازی که باید می‌داشت عبور کرده و آنها را نقض کرده است.

برایان هوک اضافه کرد: رئیس این سازمان اتمی، شخصاً سایتهای جدید سانتریفیوژی را افتتاح کرده تا ظرفیت غنی‌سازی خود را افزایش بدهد. او هم‌چنین ریاست یک مراسم را برعهده داشت و این زمانی بود که ایران تزریق گاز به‌ سانتریفوژهای پیشرفته را شروع کرد.