فراخوان عفو بین‌الملل تظاهرات کنندگان زندانی در ایران را آزاد کنید

  • 1398/11/08

تظاهرات کنندگان زندانی در ایران را آزاد کنید

تظاهرات کنندگان زندانی در ایران را آزاد کنید

عفو بین‌الملل، روز دوشنبه ۷ بهمن ۹۸ گفت که رژیم ایران با استفاده از شیوه‌های غیرقانونی از جمله نیروی مرگبار و دستگیریهای خودسرانه، هزاران تظاهر کننده را به‌طور خشونت‌باری سرکوب کرد.

به گزارش عفو بین‌الملل، اکنون این زندانیها در معرض شکنجه و دیگر بدرفتاریها قرار دارند.

همین الآن برای آزادی آنها فراخوان بدهید.

در این گزارش آمده است که در آبان ۹۸ نیروهای امنیتی با استفاده از نیروی مرگبار و شلیک بیش از ۳۰۰نفر از جمله کودکان را کشتند.

در ادامه گزارش آمده است که هزاران نفر دیگر زخمی شدند و مقامات ایرانی به‌سرکوب تظاهر کنندگان با دستگیری هزاران تظاهر کننده از جمله روزنامه‌نگاران، دانشجویان و فعالان حقوق‌بشر برای ساکت کردن در قبال سرکوب بیرحمانه رژیم ایران ادامه دادند.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده این افراد در معرض شکنجه و دیگر بدرفتاریها قرار داشته‌اند. آنها با بوکس، کتک، مشت، لگد و شلاق مورد ضرب ‌و شتم قرار گرفتند. بسیاری از دسترسی به‌اعضای خانواده و وکیل محروم بوده‌اند. کودکان ۱۵ساله همراه با بزرگسالان در زندانهایی که به‌خاطر شکنجه بدنام هستند شده‌اند.

گفتنی است که نیروهای امنیتی با استفاده غیرقانونی زور علیه تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیزی که در سراسر ایران گرد آمده بودند تا با برگزاری مراسم روشن کردن شمع برای مقصر دانستن مقامات در سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی در ۸ ژانویه که باعث کشته شدن ۱۷۶مسافر شد اعتراض کنند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که نیروهای امنیتی تظاهر کنندگان را با باتون کتک زدند و با گلوله‌های ساچمه‌یی، گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور و اسپری فلفل مورد حمله قرار دادند.

برخی از تظاهر کنندگان زخمی شدند که زخم‌های دردناکی داشتند و نتوانستند از ترس دستگیری به‌بیمارستان مراجعه کنند.

یک تظاهر کننده از تهران گفت آنها در یک مرگ تدریجی ما را می‌کشند. آنها ما را تا سرحد مرگ شکنجه می‌کنند.