روحانی؛ التماس، تهدید، هشدار

  • سخن روز
  • 1398/11/08

سخن روز

سخن روز

۲۵روز مانده به‌ موعد نمایش انتخابات رژیم، روحانی به‌صحنه آمد و در «همایش استانداران و فرمانداران»‌ سراسر کشور سخنرانی کرد. اظهارات او ملغمه‌ای بود از التماس به‌ خامنه‌ای برای رد نکردن کاندیداهای باند او در نمایش انتخابات پیش رو؛ تهدید نسبت به‌ پیامدهای حذف و تصفیهٔ باندی و هشدار نسبت به‌ فوران قیام از شکاف در رأس حاکمیت.

روحانی در التماس و درخواست شرکت‌ دادن کاندیداهای مورد نظر خود به‌ «جمهوریت»‌ نظام که «در قانون اساسی» هم آمده، استناد کرد و با طعنه به‌ خامنه‌ای گفت که «هیچ کس بالاتر از قانون نیست». و در حالی‌که که سنگ دموکراسی و حاکمیت ملی را به‌ سینه می‌زد، هشدار داد که مبادا «انتخابات تشریفات شود، جای دیگری انتصاب بفرمایند».

او هم‌چنین به‌ نیروهای مأیوس رژیم هم التماس کرد که در این نمایش شرکت کنند و «با صندوق قهر» نکنند.

روحانی بار دیگر با به‌رخ کشیدن حربهٔ وزارت کشور و استانداریها و فرمانداریها، آنها را یگانه دستگاه مجری انتخابات و شورای نگهبان را صرفاً ناظر انتخابات خواند و گفت: «یک دستگاه در کشور مجری انتخابات است و بار انتخابات بر دوش اوست… یک گروه هم آن بالا نظارت می‌کنند».

روحانی به‌ استانداران گفت کاری کنند که «مردم دلشان قرص باشد که رأی آنها کم و زیاد نشود». خطاب اصلی او به‌ خامنه‌ای بود که اجازه رقم‌سازی در این نمایش و به‌کارگیری ضریب در بالا بردن آمار واقعی در اتاق تجمیع را نخواهد داد. مگر این‌که ولی‌فقیه او را در بازی شرکت دهد. روحانی در این رابطه به‌طور روشن‌تری گفت: «باید مراقب و مواظب باشیم. خیلی از انتخابات در تجمیع مشکل پیدا می‌کند».

آخوند روحانی با بیان این‌که در انتخاباتهای رژیم تاکنون آمار اعلام شده بین ۵۰ تا ۷۰درصد چرخش کرده به‌ باند رقیب گوشزد کرد: «نگذاریم خدای ناکرده حداقل آرا باشد، باید حداکثر آرا باشد».

هشدار نسبت به‌ شکاف در حاکمیت و فوران قیام

رئیس‌جمهور ارتجاع از کابوس همیشگی رژیم، یعنی قیام مردم هم سخن گفت و به‌ باند رقیب یادآوری کرد که اجازه ندهد با باز شدن شکاف در رأس حاکمیت، اعتراض و قیام مردم هم‌چون دیماه ۹۶ و آبان ۹۸ فوران کند. او در حالی که قیام ۹۶ را «روزهای تلخ تاریخ» نظام توصیف می‌کرد، گفت: «این دی سال ۹۶ بود که ترامپ را پررو کرد که در برابر (نظام) بایستد و دشمنان ما را تشویق کرد». وی به‌خامنه‌ای گوشزد کرد که به‌ کمک هم توانستند از خطر سرنگونی توسط قیام برهند. روحانی افزود: «یادمان نرود روز مشکل همه باید با هم باشیم، بگذاریم روز انتخابات هم همه با هم باشیم».

آخوند روحانی هم‌چنین هشدار داد که «امروز یک روز ساده در کشور ما نیست، ۲سال است ما در شدیدترین و سخت‌ترین فشارهای اقتصادی و سیاسی و تبلیغاتی قرار گرفته‌ایم».

اما به‌رغم التماس و درخواست روحانی برای حفظ وحدت باندهای نظام، جنگ‌وجدال در رأس حکومت، در آستانهٔ برگزاری نمایش انتخابات هر روز بالاتر می‌گیرد. کما این‌که تلویزیون رژیم از پخش مستقیم همین سخنرانی روحانی هم خودداری کرد و تنها به‌ پخش یک گزیدهٔ کوتاه باب طبع خامنه‌ای بسنده کرد.

اظهارات روز ۷بهمن روحانی و هشدارهای او به‌ باند رقیب بار دیگر نشان داد که هر چه رژیم به‌ روز دوم اسفند، موعد نمایش انتخابات نزدیک‌تر می‌شود، بحران درونی آن نیز شدیدتر و عمیق‌تر می‌گردد. آن هم در شرایطی که به‌قول روحانی، نظام آخوندی در محاصرهٔ «شدیدترین و سخت‌ترین فشارهای اقتصادی و سیاسی و تبلیغاتی» قرار دارد و این شقه و شکاف و تعمیق بحران درونی، تمامیت نظام را در برابر این فشارهای خردکننده، ضعیف‌تر و شکننده‌تر می‌سازد.

واقعیت این است که نه روحانی می‌تواند با این هشدارها و اخطارها جلوی حذف و تصفیهٔ باندش را بگیرد و نه خامنه‌ای قادر است با توسل به‌ جراحی، یکدستی نظامش را تأمین کرده و از توفان قیام عبور کند. این بازی انتخابات برنده‌ای در درون خود ندارد. پیروز آن، مردم و مقاومت ایران هستند.