اجلاس بین‌المللی وزرای خارجه ۵کشور مرتبط با پرواز ۷۵۲

  • 1398/10/26

سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی  سپاه پاسداران در تهران

سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران در تهران

اجلاس بین‌المللی هماهنگی و پاسخگویی متشکل از پنج کشوری که اتباع آنها بر اثر شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی جان‌ باخته‌اند در لندن تشکیل شد.

در این اجلاس وزیران خارجه پنج کشور انگلستان، کانادا، سوئد، اوکراین و افغانستان پس از گرامی‌داشت قربانیان هواپیمای مسافربری، برای وادار کردن حکومت آخوندی به پاسخگو بودن در قبال این جنایت هولناک به گفتگو پرداختند.

گزارشها حاکیست که نخستین خواست این کشورها شفافیت و بیان تمامی حقایق از سوی حکومت آخوندیست.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، فرانسیس فیلیپ شامپانی وزیر خارجه کانادا، وادیم پریستایکو وزیر خارجه اوکراین، ان لیند وزیر خارجه سوئد، و ادریس زمان، سرپرست وزارت‌خارجه افغانستان در مراسم یادبود قربانیان حضور یافتند و پس از یک دقیقه سکوت به یاد قربانیان شمع روشن کردند.

وزیر خارجه کانادا خواستار حسابرسی کامل از رژیم آخوندی به‌خاطر جنایت هولناک سرنگون کردن هواپیمای مسافربری شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد: فرانسوا فیلیپ شامپانی وزیر خارجه کانادا، ادعای رژیم ایران، که شمار قربانیان کانادایی فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی را اندک اعلام کرده، به‌عنوان یک یاوه‌گویی رد کرد و خواستار حسابرسی کامل از این رژیم به‌خاطر این جنایت هولناک شد.

رویترز افزود: بعد از فاجعه کشته شدن ۱۷۶نفر که ۵۷تن از آنها کانادایی بوده‌اند، اظهارات شامپانی، یکی از شدیدترین اظهاراتی بود که از سوی یک مقام کانادایی ابراز شده است.. وزیر خارجه کانادا گفت: ما عدالت جامع را پیگیری خواهیم کرد.

نیویورک تایمز نوشت:‌ «هواپیمای مسافربری اوکراینی مورد اصابت دو موشک قرار گرفته است. بر اساس تصاویری که از لحاظ امنیتی مورد تأیید قرار گرفته است دو جسم پرتاب شونده در آسمان به هواپیما اصابت کردند. موشکها با فاصله زمانی ۳۰ثانیه از یکدیگر شلیک شدند که روشن می‌سازد چرا دستگاه مخابره خودکار هواپیما عمل نکرده است. دستگاه قبل از این‌که مورد اصابت موشک دوم قرار بگیرد در اصابت اول از کار افتاده بود».

نیویورک تایمز افزود: «یک فیلم نشان می‌دهد هواپیما آتش گرفته و به‌صورت مارپیچ به سمت فرودگاه تهران در حال سقوط است و دقایقی بعد منفجر می‌شود. فیلم از پشت‌بامی در بیدخانه که یک روستا در ۴کیلومتری پایگاه نظامی است گرفته شده است.

نیویورک تایمز نوشت: تظاهر کنندگان خشمگین که اکثراً‌ دانشجو بودند، به‌دنبال این فاجعه به خیابان‌ها آمده و علیه رژیم ایران شعار ‌دادند.

خانم مریم رجوی گفت:‌ شلیک دو موشک به جانب مسافران بی‌گناه هواپیمای مسافری از جانب رژیم آخوندی با فاصله زمانی از یکدیگر، بی‌تردید جنایت علیه بشریت است و باید در شورای امنیت ملل ‌متحد رسیدگی شود و خامنه‌ای و روحانی باید در برابر عدالت قرار بگیرند.