آمریکا از اخراج دو دپیلومات تروریست رژیم از آلبانی استقبال کرد

  • 1398/10/27

مورگان اورتگاس

مورگان اورتگاس

سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آمریکا درباره اخراج دو دپیلومات تروریست رژیم از آلبانی گفت:‌ ما تصمیم دولت آلبانی به‌ اخراج دو به‌اصطلاح دیپلمات رژیم ایران را تحسین می‌کنیم.
مورگان اورتگاس گفت: رژیم ایران کماکان به‌استفاده از امکانات دیپلماتیک در اروپا و سایر نقاط به‌عنوان پوشش جهت توطئه برای حملات تروریستی و هم‌چنین برای تهدید و جاسوسی علیه ایرانیان مقیم خارج ادامه می‌دهد

روز چهارشنبه ۲۵دیماه۹۸ وزارت اروپا و امور خارجه آلبانی تصمیم گرفت که نمایندگیهای دیپلماتیک سفارت رژیم ایران در آلبانی، محمدعلی ارض پیما نعمتی و سید احمد حسینی، به‌خاطر انجام فعالیت‌هایی که با استاتوی آنها و اصول کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک مغایرت دارد به‌عنوان عناصر غیرمطلوب اعلام شوند.

از دو نماینده رژیم در ایران خواسته شد که خاک جمهوری آلبانی را فوراً ترک کنند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۲۵دی ۹۸درباره اخراج دو دیپلمات تروریست رژیم ایران از آلبانی نوشت:

«آلبانی، که میزبان قرارگاه هزاران عضو گروه مخالف رژیم ایران است، بیش از یک‌سال پس از بیرون انداختن سفیر رژیم ایران، دو دیپلمات دیگر این رژیم را از این کشور اخراج کرد.

کفیل وزیر خارجه آلبانی گنت کاکای هویت این دو دیپلمات را در یک اطلاعیه محمدعلی ارض پیما نعمتی و احمد حسینی الست اعلام کرد.

آنها به‌خاطر فعالیت غیرهمخوان با استاتوی دیپلماتیک‌شان اخراج شده‌اند. این عبارتی است که درباره جاسوسی بکار برده می‌شود.

وزیر گفت: از دو نماینده رژیم ایران خواسته شده بلادرنگ خاک جمهوری آلبانی را ترک کنند.

در دسامبر ۲۰۱۸، آلبانی سفیر رژیم ایران و یک دیپلمات دیگر این رژیم را به‌خاطر «آسیب رساندن به امنیت ملی» این کشور اخراج کرد.

طی شش سال گذشته، آلبانی عضو ناتو، و هم‌پیمان آمریکا، میزبان قرارگاه اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بوده که مخالفان حکومت مذهبی ایران هستند.

این گروه بر اساس یک توافقنامه که با حمایت آمریکا حاصل شده بود، بعد از این‌که آنها در مقر قبلی‌شان در عراق مورد حمله قرار گرفتند، به آلبانی نقل مکان کرد.

رسانه‌های آلبانی به‌شکل گسترده‌یی اظهارات ولی‌فقیه رژیم ایران علی خامنه‌ای که در همین ماه به آلبانی به‌عنوان «کشور کوچک ولی شریر اروپایی اشاره کرده بود واکنش نشان دادند».

تاپ چنل: خانم مریم رجوی تصمیم آلبانی برای اخراج دو مأمور رژیم ایران را مورد تحسین قرار داد

  • دو دیپلمات اخراجی رژیم ایران روابط مستقیمی با قاسم سلیمانیفرمانده سابق سپاه قدس که توسط آمریکا کشته شد داشتند.

تاپ چنل – ۱۵ژانویه ۲۰۲۰– ۲۵دی۹۸: خانم مریم رجوی رهبر اپوزیسیون ایران تصمیم آلبانی برای اخراج دو دیپلمات رژیم ایران را مورد تحسین قرار داد و اعلام کرد: « اخراج دو دیپلمات رژیم ایران توسط دولت آلبانی، یک اقدام شجاعانه و تحسین‌برانگیز در راستای مبارزه با تروریسم و امینت مردم آلبانی و پناهندگان ایرانی است».

کفیل وزیر اروپا و امور خارجه آلبانی گنت ساکای (Gent Cakaj) گفت: دیپلماتها محمدعلی ارض‌پیما نعمتی و احمد حسینی به‌عنوان عنصر نامطلوب اعلام شدند. فعالیت‌های این افراد مغایر با اصول کنوانسیون ژنو برای روابط دیپلماتیک است.

وزیر ساکای اعلام کرد از این دو نماینده رژیم ایران خواسته شد خاک آلبانی را سریعاً ترک کنند.

تاپ چنل پبش از این گزارش کرده بود که این اشخاص روابط مستقیمی با قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس که توسط آمریکا کشته شد داشتند.

تاپ چنل افزود: سرویسهای اطلاعات مخفی آلبانی که توسط دوستان خارجی کمک شدند توانستند اطلاعاتی از طرح های آنها در حمله به سفارت آمریکا در بغداد به‌دست آورند. این طرح‌ها توسط قاسم سلیمانی تهیه شده و دلایلی برای کشتن اوست.

احمد حسینی به‌عنوان کاردار (اطلاعاتی) در آلبانی یک عضو سپاه پاسداران هم بود که توسط آمریکا به‌عنوان یک سازمان تروریستی نامگذاری شده است.

او در طراحی و سازمان دادن اعمال بی‌ثبات کننده ترور علیه نیروهای ائتلاف در خاورمیانه بسیار فعال بوده است.

احمد حسینی از استاتوی دیپلماتیک خود در آلبانی برای لاپوشانی فعالیت‌هایی که امنیت ملی را تضعیف می‌کرد استفاده می‌کرد.

محمدعلی ارض پیما نعمتی به‌عنوان یک مشاور سفارت رژیم ایران عمل می‌کرد اما در واقع عضو سازمان اطلاعات رژیم ایران و مسئول چندین عمل تروریستی در کشورهای اتحادیه اروپا بوده است.

آلبانی در دسامبر ۲۰۱۸ غلامحسین محمدنیا سفیر رژیم ایران و مصطفی رودکی را به‌عنوان عناصر نامطلوب اعلام و اخراج کرد.