بیانیه مشترک وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان: ما چاره‌ای نداریم جز این‌که مکانیزم ماشه را فعال کنیم

  • 1398/10/24

وزرای خارجه انگلیس-آلمان-فرانسه

وزرای خارجه انگلیس-آلمان-فرانسه

وزیران خارجه فرانسه، المان و انگلستان روز سه‌شنبه ۱۴دی۹۸ با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند در پاسخ به نقض برجام توسط رژیم آخوندی مکانیزم ماشه را -که به‌معنی ارجاع پرونده به شورای امنیت و برگشتن خودکار تحریم‌های بین‌المللی مطابق ۶قطعنامه شورای امنیت علیه رژیم است- فعال کرده‌اند.

در این بیانیه مشترک ضمن تأکیدهای مکرر بر حفظ برجام آمده است:

ما وزرای خارجه فرانسه آلمان و انگستان در منافع امنیتی اساسی مشترک و در همسویی با شرکای اروپایی‌مان سهیم می‌باشیم. یکی از آنها پایبندی به نظام منع تکثیر اتمی و تضمین آن است که رژیم ایران هرگز سلاح اتمی تولید نکند…

اقدامات اخیر رژیم ایران با مفاد توافق اتمی مغایرت دارد و پیامدهای به‌شدت سخت و غیرقابل بازگشت در زمنیه تکثیر (هسته‌یی) دارد. ‎ما استدلال رژیم ایران را درباره این‌که این رژیم حق کاهش تبعیت از برجام را دارد، نمی‌پذیریم‎. برخلاف اظهارات بیان شده، رژیم ایران هرگز قطعنامه مربوط به مکانیسم ماشه برجام را فعال نکرده است و هیچ پایه حقوقی برای توقف اجرای مفاد این توافقنامه ندارد.

در ادامه بیانیه مشترک سه کشور بزرگ اروپایی آمده است:

ما علناً نگرانیهای خود را همراه با نماینده عالی اتحادیه اروپا در ۱۱نوامبر ابراز داشتیم. در کمیسیون مشترک ۶دسامبر ما برای ایران روشن کردیم اگر مسیر را برنگرداند ما گزینه دیگری جز اقدام در چارچوب برجام که از جمله از طریق مکانیزم قطعنامه است نداریم. رژیم ایران به‌جای چرخش مسیر، کاهش بیشتر در تبعیت از برجام را انتخاب کرده و در ۵ژانویه اعلام کرده است که«جمهوری اسلامی ایران در پنجمین گام کاهش تعهدات خود قرار دارد و از آخرین عنصر کلیدی محدودیتهای خود در برجام دست می‌کشد که در مورد محدود کردن تعداد سانتریفوژها است» و «برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیت عملیاتی مواجه نیست»که شامل غنی‌سازی و موضوعات مربوطه به غنی‌سازی می‌باشد. بنا بر این ما با توجه به اعمال رژیم ایران چاره‌ای جز به ثبت دادن نگرانی هایمان در این روز نداریم که رژیم ایران به تعهداتش تحت برجام عمل نمی‌کند و این موضوع را به کمیسیون مشترک برجام تحت قطعنامه مکانیزم ماشه آن‌چنانکه در پاراگراف ۳برجام تعیین شده است ارجاع دهیم.

خاطرنشان می‌شود خانم مریم رجوی روز ۱۶دی به‌دنبال اعلام گام پنجم خود زنی رژیم آخوندی در نقض برجام تأکید کرد که فعال شدن مکانیزم ماشه و اعمال قطعنامه‌های شورای امنیت علیه فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران ضرروی است.

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت: رژیم‌ آخوندی با کاهش جدید در تعهداتش عملاً از توافق اتمی خارج شده است.

فعال شدن مکانیزم ماشه و اعمال مجدد شش قطعنامه شورای امنیت ضروری و فوری است.

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران، تصمیم رژیم آخوندی مبنی بر عدم پایبندی به «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها، ظرفیت، درصد، و میزان اورانیوم غنی شده، و تحقیق و توسعه» در برنامه اتمی‌اش را خروج عملی این رژیم از توافق اتمی توصیف کرد و بر ضرورت و فوریت فعال کردن مکانیزم ماشه توسط شورای امنیت ملل ‌متحد و اعمال مجدد شش قطعنامه‌ این شورا تأکید کرد.

در اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت که روز ۱۶دی۹۸در این‌باره صادر شد، آمده است:

خانم رجوی افزود رژیم ضدبشری آخوندی همه امکانات و امتیازهایی که توافق اتمی در اختیارش قرار داد، در خدمت صدور تروریسم و جنگ‌افروزی خارجی و سرکوب داخلی به کار گرفت.

آخوندهای حاکم به‌رغم بهره‌مند شدن از امتیازهای توافق هسته‌ای، هیچگاه پروژه تسلیحات اتمی خود و اقدامات و تلاشهایشان در این راستا را متوقف نکردند. عدم شفافیت در خصوص ابعاد محتمل نظامی، کار کردهای مرکز هدایت برنامه تسلیحات هسته‌یی توسط سازمان پژوهش نوین دفاعی، سپند، سایت مخفی برای آزمایشهای مرکز تحقیقات و توسعه فن‌آوری انفجار و ضربه (متفاض) در زمره این تلاشهاست.

علاوه بر این، رژیم سؤالات آژانس در خصوص پیدا شدن ذرات اورانیوم غنی شده را بدون پاسخ گذاشته و تاکنون اجازه مصاحبه با متخصصان و دست‌اندر کاران کلیدی برنامه اتمی‌اش را نداده است.