گزارش محرمانه بازرسان سازمان ملل ‌متحد به کمیته تحریم‌های شورای امنیت درباره آرامکو

  • 1398/10/20

موشک پرانی به آرامکو

موشک پرانی به آرامکو

گزارش محرمانه بازرسان سازمان ملل ‌متحد به کمیته تحریم‌های شورای امنیت حاکی است که حمله به تأسیسات نفتی آرامکو توسط حوثیها صورت نگرفته است،سلاحهای شلیک شده دارای مشخصات تسلیحات رژیم ایران است.

رویترز خبر داد: در یک گزارش محرمانه به شورای امنیت که توسط بازرسان امور تحریم‌های سازمان ملل تهیه شده است اعلام شد حمله ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی توسط حوثیهای یمن صورت نگرفته و تسلیحات به کار رفته در این حمله دارای ویژگیهای فنی تسلیحات ساخت رژیم ایران است.

خبرگزاری رویترز که به این گزارش دسترسی پیدا کرده نوشت:‌ گزارش بازرسان سازمان ملل گزارشهای آمریکا را که رژیم ایران مسئول این حمله بوده تقویت می‌کند.

رویترز افزود: ایالات متحده، قدرتهای اروپایی و عربستان سعودی اعلام کرده بودند رژیم ایران حمله ۱۴سپتامبر علیه تأسیسات نفتی آرامکو عربستان در عبقیق Abqaiq و خریص Khurais را انجام داده است. آنها ادعای سریع حوثیهای متحد رژیم ایران که مسئولیت آن را به عهده گرفتند مردود دانستند.

کارشناسان سازمان ملل گفتند این‌که پهپادها و موشکهای کروز استفاده شده در حمله ۱۴سپتامبر به تأسیسات نفتی عربستان سعودی دارای برد کافی برای پرتاب از منطقه تحت کنترل حوثیها باشد، جای تردید است. آنها هم‌چنین گفتند باور ندارند که آن تسلیحات نسبتاً پیشرفته، در یمن ساخته شده باشد

روز ۸ مهر ۱۳۹۸ نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد: حملات رژیم به تأسیسات نفتی عربستان از خاک ایران و با استفاده از موشکهای کروز ساخت رژیم با الگو برداری از موشکهای کره شمالی صورت گرفت. این حملات در جلسه شورای عالی امنیت حکومت آخوندی به ریاست آخوند روحانی و با حضور نمایندگان خامنه‌ای و سرکردگان سپاه پاسداران و جواد ظریف تصمیم‌گیری شد و خامنه‌ای طرح نهایی را تصویب کرد.