حمل‌و‌نقل ۱۴.۷٪ گران شد

  • 1398/10/08

تورم و گرانی

تورم و گرانی

پس از ۳برابر شدن قیمت بنزین در ۲۴ آبانماه مرکز آمار رژیم ایران  اعتراف کرد که ۳.۲درصد قیمت ها در آذر ماه افزایش یافته است.

بر اساس همین آمار، متوسط بهای خوراکیها و آشامیدنیها در آذرماه ۴.۲درصد افزایش یافته است.

هم‌چنین طی همین مدت در آذرماه بهای سبزیجات ۳۲.۳درصد و هزینه حمل‌ و نقل ۱۴.۷درصد بالا رفته است.

آخوند روحانی گفته بود نمی‌گذاریم افزایش قیمت بنزین باعث گرانی کالاها شود. سخنگویش هم با قسم و آیه تلاش کرد ثابت کند قیمتها گران نمی‌شود.

ربیعی: «افزایش قیمت تاکسی نخواهیم داشت. افزایش قیمت… نخواهیم داشت. افزایش قیمت حمل‌ و نقل نخواهد بود».

اما ۳روز بعد صدای نمایندگانش هم بلند شد که گرانی بیداد می‌کند: «اخباری که ما داریم تمام کالاها داره قیمت‌هایش افزایش پیدا می‌کند کرایه تمام وسایل نقلیه داره افزایش پیدا می‌کند و مردم تحت فشار هستند».(نقوی حسینی ـ مجلس ارتجاع ۲۸ آبان ۹۸)

یک رسانهٔ حکومتی یک ماه پس از افزایش قیمت بنزین لیست جدیدی از قیمتها را منتشر کرد. در این لیست می‌بینیم حتی سیب‌زمینی که زمانی ارزان‌ترین و عام‌ترین غذای محرومان بود با ۳۵درصد افزایش از ۳۷۳۰تومان به ۵۰۰۰تومان رسید و قیمت گوجه‌فرنگی با افزایشی بیش از ۳۰۰درصد از ۳۹۷۰تومان در تاریخ ۲۴ آبان به ۱۳هزار تومان در ۲۴ آذر رسید. سیب درختی از ۶۴۶۰ به ۱۰هزار تومان، پیاز از ۳۲۰۰ به ۵هزار تومان و شکر از ۵۹۲۰تومان با ۶۰درصد افزایش به ۹هزار تومان در آذرماه رسید.

«می‌گفتند بعد از گران شدن بنزین تورم نخواهد بود گرانی نخواهد بود اما گرانی غوغا می‌کند».(آخوند آل هاشم در جمعه‌بازار تبریز ‌۲۲ آذر)