قیام در عراق – برهم صالح استعفا داد / استمرار تظاهرات و مسدود کردن مسیرها در شهرهای عراق توسط قیام‌کنندگان

  • 1398/10/05

مخالفت با کاندیداتوری اسعد العیدانی در شهرهای عراق

مخالفت با کاندیداتوری اسعد العیدانی در شهرهای عراق

برهم صالح استعفا داد

تلویزیون العربیه در یک خبر عاجل اعلام کرد که برهم صالح رئیس‌جمهور عراق استعفای خودش را به پارلمان ارائه کرده است. وی گفت صحبت‌هایی با طرفهای سیاسی مختلف داشته‌ام مرا به این نتیجه رسانده است و من به‌خاطر این‌که نمی‌خواهم از قانون اساسی تخطی کنم تنها راه را در ارائه استعفا دیده‌ام.

تلویزیون اسکای نیوز اعلام کرد که وی در مخالفت با کاندیداتوری اسعد العیدانی که از طرف گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران برای پست نخست‌وزیری معرفی شده بود، استعفا داده است و تصمیم را به پارلمان موکول کرده است.

معرفی اسعد العیدانی از باند هادی عامری مهره دستبوس خامنه‌ای به‌عنوان نخست‌وزیر، خشم قیام‌کنندگان را شعله‌ور کرد و قیام‌کنندگان در میدان تحریر بغداد، ناصریه، بصره، المثنی، کربلا، واسط خشم خود را علیه باند هادی عامری ابراز کرده و آن را مسئول «خون معترضان کشته شده در میدان تحریر» توصیف کردند.

تصویب یک قانون جدید انتخاباتی توسط مجلس دست‌نشانده نیز با خشم قیام‌کنندگان عراقی روبه‌رو شد.

العربیه گفت: تظاهر کنندگان تصمیم اخیر مجلس عراق را رد کردند.

روز گذشته قیام‌کنندگان عراق در دیوانیه دفاتر گروه‌های مزدور رژیم آخوندی از جمله سپاه بدر، عصائب و حزب‌الدعوه نوری مالکی را به آتش کشیدند. این اقدام به‌دنبال ترور ثائر کریم الطیب از سازماندهندگان قیام توسط تروریستهای خامنه‌ای صورت گرفت.