وزیر خارجه آمریکا در سوئیس: چالشها در ایران نه بر اثر تحریم‌های آمریکا بلکه بر اثر ۴۰سال بی‌توجهی رژیم ایران به شهروندانش به‌وجود آمده‌اند

  • 1398/03/12

کنفرانس مطبوعاتی وزرای خارجه سوئیس و آمریکا

کنفرانس مطبوعاتی وزرای خارجه سوئیس و آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با وزیر خارجه سوئیس در مورد وضعیت رژیم آخوندی گفت:‌ چالشهای واقعی اکنون در ایران وجود دارند. این چالشها بر اثر تحریم‌های اقتصادی ما به‌وجود نیامده‌اند. این چالشها بر اثر چهل سال بی‌توجهی رژیم به مردم خودش به‌وجود آمده‌اند. این چالشها برای این به‌وجود آمده‌اند که رژیم ایران از منابع برای خراب کردن زندگی مردمش استفاده می‌کند. از منابع برای پشتیبانی مالی از حزب‌الله استفاده می‌کند. از منابع برای جنگیدن در سوریه استفاده می‌کند جایی که شش میلیون نفر به‌دلیل فعالیت رژیم ایران در حمایت از اسد آواره شده‌اند. آنها از منابع به‌نحوی استفاده می‌کنند که به‌طور اساسی سلامتی و خوشبختی مردم کشور خودشان را کاهش می‌دهد. این مشکلات ادامه دارد در حالی‌که این رژیم در حال کار برای ارتقاء برنامه موشکی خود است. این مشکلات ادامه دارد در حالی‌که رژیم ایران افراد را به ونزوئلا می‌فرستد. مسأله فقدان منابع برای رژیم ایران نیست. بلکه مسأله تصمیم سران این کشور مبنی بر محروم کردن شهروندان از نیازهای پایه‌یی است در حالی‌که به تلاشهای توسعه‌طلبانه خود در سراسر دنیا ادامه می‌دهند. هدف سیاست آمریکا این است که این را پس بزند.

مایک پمپئو در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد اظهارت روزهای اخیر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر آماده بودن برای مذاکره با رژیم ایران گفت: «رئیس‌جمهور این حرف را مدت مدیدی است که گفته و فقط مربوط به روزهای اخیر نیست. هر زمانی که رژیم ایران تصمیم بگیرد مثل یک کشور معمولی رفتار کند ما مسلماً‌ مایل به گفتگو هستیم». مایک پمپئو افزود:‌ «ما آمادگی داریم بدون هیچ پیش‌شرطی وارد گفتگو شویم. ما آماده‌ایم که با آنها مذاکره کنیم. ولی تلاش آمریکا برای به عقب راندن فعالیت شرورانه رژیم ایران و نیروی افراطی آنها ادامه خواهد یافت».

مایک پمپئو از دولت سوئیس به‌خاطر تلاشهایش در جهت آزادی شهروندان آمریکایی که در زندانهای رژیم محبوس هستند قدردانی کرد و گفت: برگرداندن شهروندانمان که به‌صورت ناعادلانه‌ای بازداشت شده‌اند یکی از بالاترین اولویتهای سیاست خارجی رئیس‌جمهور ترامپ است. من در رابطه با مذاکرات برای آزاد کردن بازداشت‌ شدگان آمریکایی اظهارنظری نمی‌کنم. مذاکرات محرمانه است.

مایک پمپئو همچنین گفت جهان بایستی متوجه باشد که ما از نزدیک رصد می کنیم که ایران از التزامات به برجام متابعت می کند نه فقط در زمینه آب سنگین بلکه میزان اورانیوم غنی شده سنگین که آنها دارند ذخیره می کنند را از نزدیک زیر نظر داریم.

وزیر خارجه آمریکا گفت ما از نزدیک رصد می کنیم که آنها این سانتریفیوژها را وارد کار می کنند و اینکه آیا درواقع این سانتریفیوژها شروع به چرخیدن می کنند و بارگذاری می شوند یا خیر.

خبرگزاری رویترز با مخابره این خبر افزود: مایک پمپئو سال گذشته ۱۲مورد که بایستی تغییر دهند را ترسیم کرد که توقف حمایت از گروههای نیابتی و توقف برنامه موشکی قبل از لغو تحریمهای آمریکا از جمله آنها بود.

وی همچنین از رژیم  ایران خواسته بود غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، هرگز به پردازش پلوتونیوم اقدام نکند و راکتور آب سنگین اش را ببندد.

وی گفت رژیم ایران همچنین باید تمامی ابعاد نظامی قبلی برنامه اتمی اش را اعلام کند و بطور دائم و قابل راستی آزمایی از اینکار صرفنظر کند.