خبرگزاری رویترز:‌ ترامپ و عربستان سعودی به ایران علیه جنگ در خاورمیانه هشدار می‌دهند

  • 1398/02/30

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی

خبرگزاری رویترز گزارش داد: دونالد ترامپ تهدید جدیدی را روز یکشنبه ۲۹اردیبهشت علیه رژیم ایران صادر کرد و گفت جنگ پایان رسمی رژیم ایران خواهد بود، در حالی که عربستان سعودی هشدار داد که آماده است با تمام قدرت پاسخ دهد و افزود این به رژیم ایران بستگی دارد که از جنگ اجتناب کند.

دونالد ترامپ بعد از شلیک کاتیوشا به منطقه سبز بغداد در نزدیکی سفارت آمریکا، در توئیتی بدون تشریح گفت: «اگر ایران خواستار جنگ است این پایان رسمی ایران خواهد بود. هیچوقت دوباره آمریکا را تهدید نکنید».

یک مقام وزارت‌خارجه آمریکا گفت این حمله موشکی در بغداد به تأسیسات مسکونی آمریکا اصابت نکرده است و هیچ تلفات یا خسارت مهمی نداشته است. هیچکس مسئولیت آنرا برعهده نگرفته است اما آمریکا این حادثه را «بسیار جدی» تلقی می‌کند.

این مقام در بیانیه‌یی که ایمیل شده بود گفت: «ما طی دو هفته گذشته روشن کرده‌ایم و مجدداً تأکید می‌کنیم که حملات علیه پرسنل و تأسیسات آمریکا تحمل نخواهد شد و ما به شکلی قاطع پاسخ خواهیم داد».

«ما اگر هر حمله‌یی توسط نیروهای شبه‌نظامی نیابتی یا عناصری از چنین نیروهایی انجام شود ایران را مسئول می‌شناسیم و متعاقب آن به ایران پاسخ می‌دهیم».

خبرگزاری رویترز یکشنبه ۲۹اردیبهشت ۹۸ به‌ نقل از منابع نظامی عراق گزارش داد یک موشک به منطقه سبز بغداد شلیک شده است اما تلفاتی در بر نداشته است.

یک اطلاعیه نظامی عراق گفت: یک موشک کاتیوشا در وسط منطقه سبز فرود آمده است. این اطلاعیه می‌افزاید جزئیات بیشتر بعداً به اطلاع خواهد رسید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد یک مقام نظامی عراق به این خبرگزاری گفته است موشک کاتیوشا در فاصله کمتر از یک مایلی سفارت آمریکا فرود آمد. این مقام نظامی گفته است بر این اعتقاد است این موشک از شرق بغداد شلیک شده است منطقه‌ٔ که محل سکونت شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران است.

خبرگزاری حکومتی فارس گزارش داد تعداد خمپاره یا موشک کاتیوشا به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز اصابت کرده است.

روزنامه ساندی اکسپرس ضمن انتشار این خبر گفت: این حمله دو روز بعد از آن است که گروه‌های شبه‌نظامی طرفدار رژیم ایران با صدور اطلاعیه مشترکی گفته بودند منافع خارجی در عراق را مورد حمله قرار می‌دهند. یک خبرنگار روزنامه واشنگتن پست گفت این اولین حمله از این نوع بعد از سال ۲۰۱۵است.

تلویزیون العربیه گزارش داد این حمله به‌دنبال افزایش تنش در منطقه و بعد از آن صورت می‌گیرد که آمریکا فرمان تخلیه کارکنان غیرضروری خود را از عراق داده بود.

به‌دنبال حمله به منطقه سبز بغداد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتر خود نوشت: اگر رژیم ایران می‌خواهد بجنگد، این پایان رسمی رژیم ایران خواهد بود. هرگز آمریکا را دوباره تهدید نکن.

خبرگزاری رویترز ضمن بازتاب توئیت رئیس‌جمهور آمریکا افزود: در حالی‌که تنش بین دو کشور بالا می‌گیرد، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیت خود رژیم ایران را تهدید کرد و نگرانی در مورد احتمال رویارویی بین آمریکا و رژیم ایران را افزایش داد. رویترز افزود: ترامپ تحریم‌های اقتصادی علیه رژیم ایران را سخت‌تر کرده است. دولت او می‌گوید حضور نظامی آمریکا را در منطقه افزایش داده است و رژیم ایران را متهم می‌کند که منافع و نیروهای آمریکایی را تهدید کرده است.»

خبرنگار سی.بی.اس نیوز در وزارت‌خارجه آمریکا گزارش داد: یک مقام وزارت‌خارجه آمریکا در مورد حمله موشکی بغداد گفت اگر چنین حمله‌یی توسط شبه‌نظامیان مزدور رژیم ایران یا عناصری از این نیروها انجام شده باشد ما رژیم ایران را مسئول خواهیم دانست و متناسب با آن اقدام خواهیم کرد
خبرنگار سی.بی.اس نیوز افزود: این مقام وزارت‌خارجه آمریکا گفت ما این واقعه را جدی تلقی می‌کنیم. ما در دو هفته گذشته روشن ساخته‌ایم که هیچ‌گونه حمله علیه اتباع آمریکایی و اماکن آن تحمل نخواهد شد و به شکل قاطعی به آن پاسخ خواهیم داد.