مایک پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی: سپاه پاسداران به‌عنوان سازمان تروریستی خارجی نامگذاری شد

  • 1398/01/19

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد:

  • سپاه پاسداران به‌عنوان سازمان تروریستی خارجی نامگذاری شد.
  • مایک پمپئو افزود: سپاه پاسداران از گروه‌های تروریستی منطقه حمایت کرده است.
  • سپاه پاسداران از جنایات بشار اسد حمایت کرده است.
  • ما طبق قانون ملی و امنیت ملی سپاه پاسداران را به‌عنوان یک موجودیت تروریستی نامگذاری کردیم.
  • اختلاس بالایی توسط سپاه پاسداران و شرکتهای آن انجام شده است. یک میلیارد دلار اختلاس تنها یکی از نمونه‌های اختلاس سپاه است.
  • همه بانکهای جهان باید تضمین کنند هیچ معامله‌یی با سپاه پاسداران انجام دهند.

کاخ سفید طی بیانیه‌یی ‌ لیست‌گذاری سپاه پاسداران رژیم ایران را در جمع خبرنگاران اعلام کرد.

به این ترتیب سپاه پاسداران در تمامیت آن بعنوان یک سازمان تروریستی خارجی نامگذاری شد. پیش از این و در سال ۲۰۰۷ نیروی تروریستی قدس در لیست تروریستی وزارت خارجه آمریکا قرار گرفته بود. سپاه پاسداران تنها در لیست تحریمهای وزارت خزانه داری بود که با اعلام امروز وزیر خارجه آمریکا در لیست تروریستی این وزارتخانه نیز قرار می گیرد.

این لیست گذاری محدودیتهای جدی را بر سپاه وارد می کند  و تمامی معاملات و مبادلات مالی و تجاری و همچنین فعالیتهای تروریستی و جنگ افروزانه آن را با موانع جدی روبرو می سازد.

مسدود کردن داراییها و منع سفر سرکردگان سپاه از پیامدهای این لیست گذاری است.

هر شرکت و گروه خارجی که بخواهد با سپاه معامله و مراوده داشته باشد مشمول مجازات می شود.

سرکردگان سپاه براساس این لیست گذاری در کشورهای مختلف با خطر دستگیری و استرداد به آمریکا روبرو می شوند.

از آنجا که سپاه پاسداران اهرم اصلی نظام ولایت فقیه برای سرکوب داخلی و تروریسم و جنگ افروزی خارجی است این نامگذاری یک ضربه جدی و کاری به ولایت فقیه است.

خانم مریم رجوی در ۲۱دیماه ۹۷ قرار دادن تمامیت سپاه پاسداران  در لیست تروریستی وزارتخارجه آمریکا و اتحادیه اروپا را خواستار شده و خاطرنشان کرده بود دستیابی به سلاحهای کشتار جمعی، نقض حقوق بشر، صدور بنیادگرایی و تروریسم چهار ستون تئوکراسی حاکم بر ایران ، و راه حل قطعی برای خلاصی از فاشیسم دینی، تغییر این رژیم نامشروع به دست مردم و مقاومت ایران است.

در بیانیه۲۱دی۹۷ رئیس جمهور برگزیده مقاومت، قراردادن تمامیت سپاه و وزارت اطلاعات آخوندها در لیست تروریستی وزارتخارجه آمریکا و اتحادیه اروپا، اخراج مزدوران اطلاعات آخوندها و نیروی تروریستی قدس از آمریکا و اروپا، و ارجاع پرونده نقض حقوق بشر در ایران به شورای امنیت ملل متحد را مورد تأکید قرار داد.

آسوشیتدپرس خبر داد:‌ وزیر خارجه آمریکا در ساعت ۱۹ به وقت تهران،‌ لیست‌گذاری سپاه پاسداران رژیم ایران را در جمع خبرنگاران اعلام می‌کند.

سپاه پاسداران در تمامیت آن به‌عنوان یک سازمان تروریستی خارجی نامگذاری می‌شود.

خانم مریم رجوی در ۲۱دیماه ۱۳۹۷ از جانب شورای ملی مقاومت ایران قرار دادن تمامیت سپاه و وزارت اطلاعات آخوندها در لیست تروریستی وزارت‌خارجه آمریکا و اتحادیه اروپا را خواستار شده بود.

رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت بار دیگر بر ضرورت ارجاع پرونده نقض حقوق‌بشر در ایران به شورای امنیت پس از ۶۵بار محکومیت در ملل ‌متحد و ارجاع پرونده قتل‌عام زندانیان به دادگاه بین‌المللی تأکید کرد.