سنای آمریکا: بررسی چشم‌انداز تغییر در ایران با شرکت سناتورهای ارشد از هر دو حزب

  • 1397/12/26

سنای آمریکا - جلسه تحت عنوان حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران

سنای آمریکا – جلسه تحت عنوان حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران

روز پنجشنبه ۱۴مارس/۲۲اسفند۹۷، در آستانه نوروز، یک جلسه تحت عنوان حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران در سالن مشهور جان کندی در سنای آمریکا برگزار شد. در این جلسه که با حضور سناتورهای ارشد از هر دو حزب و شخصیتهای برجسته سیاسی و مقامات پیشین ایالات متحده برگزار گردید، استمرار قیام، چشم‌انداز تغییر در ایران، ضرورت حمایت دو حزبی از آلترناتیو شورای ملی مقاومت و طرح ده ماده‌ای خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران مورد بحث قرار گرفت و ترفندها و اقدامات رژیم آخوندی در توطئه‌های تروریستی و شیطان‌سازی علیه مقاومت ایران محکوم گردید.

سناتورهای ارشد جین شهین عضو کمیته خارجی، کمیته قوای مسلح و کمیته تخصیص بودجه، و جان بوزمن، رئیس زیرکمیته بازسازی نظامی در کمیته تخصیص بودجه آمریکا از آرمانهای مردم ایران برای آزادی حمایت کردند.

در این جلسه همچنین ژنرال جیمز جونز، اولین مشاور امنیت ملی دولت اوباما، سناتور جوزف لیبرمن، کاندیدای پیشین معاونت ریاست جمهوری، فرماندار تام ریج، اولین وزیر امنیت ملی آمریکا، و سفیر لینکلن بلومفیلد مدیر کل سابق وزارت‌خارجه آمریکا در امور سیاسی-نظامی شرکت و سخنرانی کردند. آنان در سخنان خود، از طرح ده ماده‌ای خانم مریم رجوی حمایت کرده و آنرا یک برنامه روشن برای ایران آینده و شورای ملی مقاومت ایران را آلترناتیو دموکراتیک رژیم فعلی در ایران توصیف کردند.

در این جلسه همچنین قیام مردم ایران طی ۱۵ماه گذشته مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه که با شرکت سناتورها از هر دو حزب، مشاوران ارشد و متخصصان امور خارجی کمیته‌های اصلی سنای آمریکا که حول موضوعات خارجی، امنیت ملی، دفاع و مقابله با تهدیدات متمرکز هستند، برگزار شد، نمایندگان هیاتهای دیپلماتیک کشورها در واشنگتن، متخصصان امور خاورمیانه، محققان بانک‌های فکری، و همچنین خبرنگاران رسانه‌های جمعی شرکت داشتند.

سناتور ارشد جین شهین، در سخنان خود پیشاپیش فرا رسیدن نوروز را به مردم ایران تبریک گفت و بر حمایت از مبارزه مردم ایران برای آزادی و تحقق یک ایران آزاد که بر پایه احترام به حقوق‌بشر و همزیستی مسالمت‌آمیز با کشورهای دیگر باشد، حمایت کرد.

سناتور جان بوزمن، رئیس زیرکمیته بازسازی نظامی در کمیته تخصیص بودجه سنای آمریکا با اشاره به حمایتهای گسترده از مقاومت ایران یکبار دیگر بر حمایت و همراهی خود با مبارزه مردم ایران تأکید کرد.

ژنـرال جیمز جونز در سخنان خود با بررسی جنگ‌افروزی رژیم در منطقه برای گسترش بنیادگرایی در خاورمیانه، توطئه‌های تروریستی رژیم علیه مقاومت ایران را آن‌سوی سرکوب در داخل و جنگ‌افروزی آخوندها در خارج ایران توصیف کرد. وی با بررسی قیام مردم ایران برای آزادی و خلاصی از حاکمیت رژیم آخوندی، افزود:

چند روز پیش، در جدیدترین تقابل با حقوق‌بشر و حاکمیت قانون، خامنه‌ای یکی از اعضای «کمیسیون مرگ، که ۳۰هزار زندانی سیاسی را در سال ۱۹۸۸ به مرگ محکوم کرد، به‌عنوان رئیس جدید قوه قضاییه کشور منصوب کرد. ابراهیم رئیسی در اولین اعلامیه‌های خود اعلام کرد که امنیت قبل از همه چیز قرار دارد و قول داد که با هر شکلی از نارضایتی به‌طور قاطعانه برخورد کند. امنیتی که رئیسی به آن اشاره می‌کند، البته امنیت ایران نیست، بلکه امنیت رژیم است.

وی افزود، ما می‌دانیم که سرکوب و فساد، هر چقدر هم شدید باشد، شجاعت و آرزوهای مردم ایران که خواستار حق آزادی و حکومتی هستند که ارزش امید و رویاهایشان را دارد را متوقف نمی‌کند. و به همین دلیل است که اعتراضات به روش بسیار سازمان‌یافته و با یک هدف شفاف برای آزاد کردن ایران ادامه داشته است. وی خواستار حمایت از مبارزه مردم ایران برای آزادی شد و حمایت خود را از طرح ده ماده‌ای مریم رجوی برای ایران آینده ابراز کرد

سناتور جوزف لیبرمن در سخنان خود گفت: رژیم ایران در حال پوسیدن است. و مردم ایران شجاعانه علیه رژیم قیام می‌کنند. یکی از دلائل پوسیدگی رژیم، فشارهای تحریم‌های آمریکا علیه رژیم است که آنرا فرسوده کرده است. وی خواستار حمایت از مقاومت ایران شد و افزود: از تحریم‌های بیشتر دولت باید حمایت کرد، در کنار مردم ایران ایستاد و با اپوزیسیونی که آماده ارائه یک جایگزین قوی هستند یعنی شورای ملی مقاومت، به رهبری خانم رجوی و این طرح ده ماده‌ای فوق العاده، ایشان باید ایستاد و از آن حمایت کرد.

تام ریج اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا طی سخنانی درباره علت حمایتش از شورای ملی مقاومت ایران و سازمان مجاهدین خلق، برخی ویژگیهای فاشیسم مذهبی را برخلاف ادعاهای مبنی بر میانه‌روی آخوند روحانی، برشمرد و افزود،

ما تصمیم گرفتیم هرکاری از دستمان برمی‌آید را انجام بدهیم تا به‌طور علنی از خانم رجوی و شورای ملی مقاومت ایران حمایت کنیم. تغییر رخ خواهد داد. و این تغییر به‌معنای بازگشت به عقب، به سلطنت، که نمی‌توان آنرا به هیچ‌وجه دموکراتیک خواند، نیست. این تغییر به‌معنای حفظ وضعیت موجود هم نیست. بلکه این تغییر برای آزادی و برابری است.

سفیر لینکلن بلومفید در سخنان خود ضمن بازگو کردن نحوه آشنایی‌اش با مجاهدین و مقاومت ایران، خواستار

افشای مزدوران رژیم در آمریکا و انجام تحقیقات ضدجاسوسی علیه رژیم و فعالیت‌هایش و افشای ایادی و مزدوران و لابی‌های رژیم در آمریکا شد.