معاون وزیر خارجه انگلستان از اقدامات بی‌ثبات کننده حزب‌الله ابراز نگرانی کرد

  • 1397/12/17

الستر برت معاون وزیر خاورمیانه و توسعه بین‌المللی انگلستان

الستر برت معاون وزیر خاورمیانه و توسعه بین‌المللی انگلستان

الستر برت معاون وزیر خاورمیانه و توسعه بین‌المللی انگلستان روز پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷ از اقدامات بی‌ثبات کننده حزب‌الله لبنان وابسته به رژیم ایران عمیقاً ابراز نگرانی کرد.

وی که از بیروت دیدار می‌کرد از اقدام دولت انگلستان در لیست‌گذاری تروریستی حزب‌الله حمایت کرد و گفت: دولت من این تصمیم را بر اساس دلیل ساده و روشنی که ما دیگر نمی‌توانیم تفاوتی بین شاخه‌های نظامی و سیاسی حزب‌الله قائل شویم، گرفته است.

لازم به یادآوری است که حسن نصرالله سرکرده شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان بار دیگر به گرفتن تسلیحات و موشک از تهران اعتراف کرد و گفت:‌

خیلی ساده و شفاف با محبت به شما بگویم صادقانه بگویم، ما سالیان سال است تمام امکانات ما از قرص دارو بگیرید تا موشکهای‌مان توسط همین جمهوری اسلامی تأمین شده اگر نبود ما نمی‌توانستیم تأمین کنیم.

حسن نصرالله درباره کمکهای رژیم ایران به شبه‌نظامیان در منطقه گفت: ایران حزب‌الله را کمک می‌کند حماس را کمک می‌کند جهاد اسلامی و گروه‌های مقاومت را تأمین می‌کند. بالاخره در عراق کمک کرد در سوریه در لبنان در یمن در بحرین کمک کرد.

حسن نصرالله سرکرده تروریستهای حزب‌الله لبنان مدتی قبل در یکی از میتینگ های این شبه‌نظامیان اعتراف کرده بود که: « ما خیلی صریح می‌گوییم و شاید چنین چیزی در تمام جهان وجود نداشته باشد که یک کسی بیاید و صادقانه بگوید در مقابل همه جهان می‌گوییم، بی‌پرده می‌گوییم بودجه و هزینه و خرج و خورد و خوراک و سلاح و موشکهای حزب‌الله از جمهوری اسلامی می‌رسد، تمام، هیچ ربطی به بانکها ندارد تا زمانی‌که ایران پول داشته باشد یعنی ما پول داریم شفافیت بیشتر از این می‌خواهید؟.

اما اتحادیه اروپا و انگلستان بین بال نظامی و سیاسی این گروه فرق قائل شده بودند و تنها درصدد بودند که بال نظامی را نامگذاری کنند.

از سوی دیگر در آذرماه جان سولیوان معاون وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در مورد استراتژی آمریکا برای مبارزه با تروریسم فراملیتی گفت:‌ این استراتژی طیف کاملی از تهدیدات تروریستی از جمله گروه‌های تحت حمایت رژیم ایران را شامل می‌شود.

معاون وزیر خارجه آمریکا که روز سه‌شنبه ۲۰ آذر در واشنگتن در کنفرانسی با عنوان «مبارزه با تروریسم در نیم‌کره غربی» سخنرانی می‌کرد به اقدامات گروه‌های تروریستی تحت‌امر رژیم آخوندی در کشورهای عربی و غربی اشاره کرد و گفت: حزب‌الله لبنان که برخلاف اسمی که دارد در بسیاری از مرزهای خودمان و دور از خاورمیانه عملیات می‌کند. در سال ۱۹۹۴، تنها دو سال بعد از تهاجم به سفارت اسراییل در بوئنوس آیرس، ۹۵نفر را به‌قتل رساند و صدها نفر را زخمی کرد.

او افزود: شما هنوز به‌طور روزمره با طرح‌های حزب‌الله روبه‌رو هستید. در ماه گذشته، برزیل یک تأمین مالی کننده حزب‌الله را در منطقه مرزی سه کشور نزدیک پاراگوئه و آرژانتین دستگیر کرد. در سال ۲۰۱۶یک عامل دیگر حزب‌الله را دستگیر کرد که ۳۹کیلو کوکائین را قاچاق می‌کرد که ما وی را در آمریکا در میامی محاکمه می‌کنیم.

حزب‌الله ایالات متحده را هم هدف قرار داده است. در ژوئن ۲۰۱۷، اف.بی.آی دو عامل حزب‌الله را در آمریکا دستگیر کرد یک نفر در نیویورک و یک نفر در میشیگان. عامل مستقر در نیویورک تأسیسات نظامی و مجریان قانون در آنجا را تحت مراقبت قرار می‌داد و عامل حزب‌الله که در دیترویت مستقر بود اهداف اسراییلی در پاناما و همچنین کانال پاناما را شناسایی می‌کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در مورد استراتژی آمریکا برای مبارزه با تروریسم فراملیتی گفت: این استراتژی یک تمرکز جغرافیایی ندارد. به این دلیل که جدی‌ترین تهدیدات، فراملیتی هستند و به مرزهای سراسر دنیا امتداد می‌یابند. این استراتژی فقط روی یک یا دو گروه متمرکز نیست بلکه طیف کاملی از تهدیدات تروریستی از جمله گروه‌های تحت حمایت رژیم ایران را شامل می‌شود.

جان سولیوان گفت: ما از متحدان و شرکایمان می‌خواهیم که در این جنگ به ما بپیوندند و آنها هم کار بیشتری انجام دهند.