گزارش تحقیقی رویترز از دروغپردازی سایبری رژیم ایران در ۱۵کشور با بیش از ۷۰سایت

  • 1397/09/12

دروغپردازی سایبری رژیم در ۱۵کشور با بیش از ۷۰سایت

دروغپردازی سایبری رژیم در ۱۵کشور با بیش از ۷۰سایت

رویترز روز جمعه ۹آذر ۹۷یک گزارش تحقیقی منتشر کرد تحت عنوان «چگونه رژیم ایران اطلاعات گمراه‌کننده را در تمام دنیا پخش می‌کند». در این تحقیق ابعادی از کارزار دروغپراکنی حکومت آخوندی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های جعلی اینترنتی فاش شده است.

طبق تحقیق رویترز: یک خبرگزاری مستقر در تهران اخبار دروغین را دست‌کم از طریق ۷۰سایت در کشورهای مختلف پخش می‌کند.

یکی از این سایتها «نیل نت آنلاین» نام دارد که نقشهٔ محل آن به جای ساختمان، وسط خیابان را نشان می‌دهد و افراد محلی می‌گویند هرگز دربارهٔ این سایت چیزی نشنیده‌اند. علت این است که «نیل نت آنلاین» بخشی از عملیات نفوذ مستقر در تهران است. این یکی از ۷۰وب‌سایتی است که پروپاگاند رژیم ایران را در ۱۵کشور پخش می‌کند.

به گزارش رویترز: «برخی از این سایت‌های (رژیم) ایران، نخست در ماه اوت توسط شرکتهایی شامل فیس‌بوک، توئیتر و آلفابت، شرکت مادر گوگل، افشا شد. شرکتهای شبکهٔ اجتماعی، صدها حسابی که این سایتها را تبلیغ می‌کردند یا پیام‌های (رژیم) ایران را ‌پیش می‌بردند، بسته‌اند. فیس‌بوک ماه گذشته (میلادی) گفت که ۸۲صفحه، گروه و حساب مرتبط با کارزار پخش اطلاعات گمراه‌کننده توسط (رژیم) ایران را بسته است… سایتهایی که توسط رویترز کشف شد، ابعاد بسیار گسترده‌تری دارند. آنها (مطالبشان) را به ۱۶زبان منتشر کرده‌اند…».

طبق تحقیقات رویترز در سایت‌های مزبور عمداًً برخی اخبار واقعی همراه با کاریکاتور در کنار سخنرانیهای، خامنه‌ای وجود دارد. این سایتها به‌روشنی از دولت ایران حمایت می‌کنند و بلندگوی ضدیت با کشورهایی هستند که با رژیم ایران مخالف هستند- به‌خصوص اسراییل، عربستان سعودی و آمریکا.

یکی از قطعات طنز نت.نیل، دقیقاً نسخه کپی شدهٔ مقاله‌یی است که در تلویزیون دولتی ایران کمی ‌قبل‌تر در همان روز منتشر شده بود. برخی از این سایتها عجولانه کار می‌کنند… مثلاًًً سایت موسوم به «خبرگزاری مطبوعاتی یمن» کلمهٔ خبرگزاری در نام خود را به اشتباه تایپ کرده است…

۱۷مورد از این ۷۱سایت در گذشته محل خود را تهران یا ایران ذکر کرده‌اند و یا شماره‌های تلفن یا فکس ایرانی ارائه داده‌اند. ولی نام صاحبانشان اغلب مخفی است و هیچیک از اپراتورهای مرتبط با ایران قابل دسترسی نیستند…

بیست و دو مورد از این سایتها شمارهٔ تلفن یکسانی را ارائه کرده‌اند که البته کار نمی‌کند…

حداقل هفت مورد از این سایتها از آدرس یکسانی استفاده کرده‌اند که مربوط به یک خوابگاه جوانان در برلین است. کارمندان این خوابگاه به رویترز گفتند، هرگز چیزی دربارهٔ این سایتها نشنیده‌اند.

رویترز در بخش دیگری از گزارش خود نوشت که شرکت توئیتر کمی بعد از این‌که خبرگزاری رویترز با آن تماس برقرار کرد، حسابهای توئیتری دو سایت «نیل نت آنلاین» و «سودان تودی» متعلق به رژیم ایران را بست…

گوگل نیز گفت که ۹۹حساب مرتبط با مطبوعات حکومت ایران را پیدا کرده و بسته است.

همچنین سخنگوی فیس‌بوک، گفت: «طی چند ماه اخیر، ما صدها صفحه، گروه و حساب مرتبط با عوامل ایرانی را که رفتار همآهنگ و غیرقابل اعتمادی دارند، حذف کرده‌ایم».

در سایتهایی که رویترز در گزارش خود از آنها نام برده و در واقع متعلق به سپاه و اطلاعات آخوندهاست، گزارشهای متعددی از دروغپراکنی و شیطان‌سازی علیه مجاهدین و مقاومت ایران دیده می‌شود:

به‌عنوان نمونه سایت موسوم به awdnews خبرهایی را با این عناوین منتشر کرده است:

داستان خونین سازمان مجاهدین خلق MKO

آمریکا اصلی‌ترین حامی سازمان تروریستی MKO است

ایران حمایت ایالات متحده از گروه تروریستی MKO را مورد انتقاد قرار می‌دهد

وضعیت گروگان‌گیری در پاریس: چه‌طور فرانسه به بهشت امن سازمان کمونیستی تروریستی تبدیل شده است

در سایت دیگری به‌نام «سودان الیوم» که به‌اصطلاح برای انتشار خبرهای سودان به‌کار گرفته می‌شود، گزارشها و لجن‌پراکنی‌هایی علیه مجاهدین و مقاومت ایران با چنین عناوینی دیده می‌شود:

انتقاد به نخست‌وزیر سابق کانادا به‌خاطر شرکت در گردهمایی سازمان خلق

سازمان مجاهدین خلق را که مخالف ایران است بشناسید

دیدار اپوزیسیون ایران با مسئولان اسراییلی در فرانسه

سایت وزارت‌خارجهٔ آمریکا اسناد منتشر شده دربارهٔ فعالیت‌های مجاهدین خلق را حذف می‌کند

یک سایت دیگر که رویترز از آن نام برده ”آژانس یمن پرس“ است که مشابه همین روایتهای رژیمی را به انگلیسی منتشر کرده است با عناوینی از قبیل: «وب‌سایت وزارت‌خارجهٔ آمریکا اسناد منتشر شده دربارهٔ جزییات فعالیت‌های تروریستی مجاهدین خلق (ام.کا.او) را حذف کرد» و «ملاقات‌های اپوزیسیون ایران با مقامهای اسراییلی در پاریس»

در این سایت همچنین گزارشی علیه مقاومت ایران با این عنوان دیده می‌شود:

امنیت فرانسه اصلی‌ترین قربانی ترافیک مجاهدین خلق (ام.کا.او) است

شایان توجه این‌که پاسداران و مزدوران اطلاعات آخوندها با بلاهت آشکار در مورد مجاهدین خلق به‌جای حروف اختصاری مرسوم در آمریکا و کشورهای غربی یعنی ام.ای.ک، رد پای آشکار رژیم را بر جای گذاشته‌اند و از حروف اختصاری ام.کا.او را بکار برده‌اند که سپاه و اطلاعات آخوندی در ترجمه‌های انگلیسی استفاده می‌کنند.

کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورا در اطلاعیهٔ خود به تاریخ ۸آبان ۱۳۹۷دربارهٔ انتشار بخشی از توییت‌های ماشین سایبری رژیم آخوندی از سوی مؤسسه توییتر، خاطرنشان کرد: «توییتهای افشا‌ شده این حقیقت را به‌خوبی روشن می‌کند که رژیم برای قالب کردن دروغهایش از پوشش خبرنگاری و «خبرنگاران دوست» استفاده می‌کند.

همچنین در اطلاعیهٔ کمیسیون امنیت و ضدتروریسم شورا تأکید شده بود: «رژیم آخوندی برای ادامه سلطهٔ ننگین خود و به منطور زمینه‌سازیهای تروریستی از هیچ‌گونه فریب و تقلب و سوءاستفاده از شبکه‌های اجتماعی و دیگر خدمات اینترنتی فروگذار نمی‌کند. هنوز بخش اعظم حسابها و صفحات و سایتهای رژیم و پاسداران و شکنجه‌گرانش که خود را کاربران معمولی یا مخالفان رژیم جا می‌زنند، به کار مشغول است.

دست آلوده و ننگین فاشیسم دینی باید از فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و همچنین از گوگل و ویکی‌پدیا کوتاه شود».