جیمز متیس: رژیم ایران هم‌چنان بر حمایت تجاوزکارانه از تروریسم اصرار دارد

  • 1397/09/12

جیمز متیس ۱

جیمز متیس ۱

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا درباره آزمایش موشکی رژیم آخوندی روز یکشنبه ۱۱ آذرماه گفت:‌ «خطری که از سوی رژیم ایران وجود دارد، چند جانبه است و قطعاً آنها با این آزمایش موشکی قطعنامۀ شورای امنیت سازمان ملل ‌متحد را زیر پا گذاشتند، قطعنامه‌ای که به آنها می‌گوید دست به این آزمایش‌ها نزنید. این اقدام نشان می‌دهد که تا کنون تمام تلاش‌های ما برای منصرف کردن رژیم از حمایت تجاوزکارانه تروریسم، احتمالاً مثل این تلاش سازمان ملل برای جلوگیری از آزمایش‌های موشکی‌شان، راه به جایی نخواهد برد.»

وزیر دفاع آمریکا در واکنش به آزمایش موشکی رژیم ایران گفت: تهران هم‌چنان بر حمایت تجاوزکارانه از تروریسم اصرار دارد.

جیمز متیس افزود: «ایران نمونۀ جالب رژیمی است که به هیچ‌وجه اهمیتی برای منافع شهروندانش قائل نیست. مدام دست به کارهایی می‌زند که دقیقاً منافع شهروندانش را در بدترین وضعیت قرار می‌دهد.»

جیمز متیس گفت: «وقتی پای ایران به میان می‌آید واقعیت این است که بهترین شیوه برخورد با ایران دیپلماسی است، اما اگر این شیوه نتواند در برخورد با ایران مؤثر واقع شود، به نظر م باید هر چه بیشتر همه را علیه ایران متحد کرد.»

بیشتر بخوانید

مایک پمپئو آزمایش موشکی رژیم ایران را محکوم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا چیزی را که او آزمایش موشک میان‌برد بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های جنگی متعدد توصیف کرد به‌عنوان نقض توافق بین‌المللی برنامه هسته‌یی رژیم ایران محکوم کرد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۰ آذر نوشت: در میان تنشها بین واشنگتن و رژیم ایران در رابطه با موشکهای بالستیک پمپئو طی بیانیه‌یی که در توییتر منتشر شد هشدار داد که رژیم ایران آزمایش و تکثیر موشکی را افزایش می‌دهد. مایک پمپئو خواست که رژیم ایران این فعالیتها را متوقف کند.

وزیر خارجه آمریکا در توییت خود گفت: «رژیم ایران هم اینک یک موشک میان‌برد بالستیک شلیک کرده است که قادر به حمل کلاهک جنگی متعدد می‌باشد.

وی افزود این آزمایش قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض می‌کند. وی با اشاره به تأیید شورای امنیت در مورد توافق‌نامه بین‌المللی هسته‌یی افزود”ما این عمل را محکوم می‌کنیم».

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، رژیم ایران را از هر گونه فعالیت مرتبط با موشکهایی که با قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی طراحی شده‌اند منع می‌کند؛ از جمله فعالیت پرتاب موشک با استفاده از فناوری موشکی بالستیک.

وی هشدار داده است که اگر قابلیت بازدارندگی را نتوانیم برقرار کنیم، خطر تشدید سریع و جدی شدن شرایط در منطقه بالا می‌رود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا نیز با اشاره به آزمایش موشکی رژیم ایران، در توییتر نوشته است: این رفتار تحریک‌آمیز را نمی‌توان تحمل کرد.

انگلستان آزمایش موشک بالستیک رژیم ایران را محکوم کرد

جرمی‌هانت وزیر خارجه انگلستان در پیام توییتری خود آزمایش موشک بالستیک میان‌برد از سوی رژیم ایران را تحریک‌آمیز خواند و آن‌را محکوم کرد.

وزیر خارجه انگلستان در همین رابطه نوشت: آزمایش موشک میان‌بردِ بالستیک (رژیم)ایران «ناسازگار با قطعنامه ۲۲۳۱ است» و اقدامی تحریک‌آمیز و تهدیدکننده است.

جرمی‌ هانت همچنین گفت: «حمایت ما از برجام به هیچ‌وجه نگرانی‌مان از فعالیت‌های بی‌ثبات کننده موشکی ایران را کم نمی‌کند».

واکنش وزیر خارجه انگلستان روز یکشنبه ۱۱ آذر (۲دسامبر) در پی اظهارات مایک‌ پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، مبنی بر این‌که رژیم ایران با اقدام به آزمایش یک موشک بالستیک میان‌برد با قابلیت حمل کلاهک‌های چندگانه، قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل را نقض کرده است، می‌باشد.