هشدار عفو بین‌الملل نسبت به بازداشتهای خودسرانه در خوزستان

  • 1397/08/13

عفو بین الملل

عفو بین الملل

عفو بین‌الملل نسبت به بازداشتهای گسترده در خوزستان هشدار داد.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی که جمعه ۱۱ آبان منتشر کرده می‌نویسد که مقامات رژیم ایران در هفته‌های اخیر با اقلیت قومی عرب در خوزستان به‌شدت برخورد کرده‌ و صدها تن از شهروندان عرب این استان را بازداشت کرده‌اند.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش تحقیقات برای خاورمیانه و شمال آفریقا عفو بین‌الملل، گفت: «ابعاد بازداشتها در هفته‌های اخیر عمیقاً هشداردهنده است. «رکورد بالای تعقیب و تبعیض این ظن را برمی‌انگیزد که این بازداشتها خودسرانه و به دلایل سیاسی صورت می‌گیرند.»

بنا‌ به بیانیه عفو بین‌الملل، بازداشت‌ شدگان بدون حکم جلب دستگیر می‌شوند،‌ دلیل بازداشت‌شان را نمی‌دانند،‌ و در شرایطی نگهداری می‌شوند که امکان دسترسی به جهان خارج، خانواده یا وکیل را ندارند.

عفو بین‌الملل هشدار داده که این کار مصداق «ناپدید کردن قهری» است و بازداشت‌ شدگان در معرض شکنجه و دیگر رفتارهای بی‌رحمانه قرار داشته‌اند.

گزارش عفو بین‌الملل نهاد مسئول این بازداشتها را وزارت اطلاعات رژیم با همراهی نیروهای انتظامی و پلیس ضدشورش معرفی کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل مقامات ایرانی را فراخوانده تا هر چه زودتر همه کسانی را که تنها به‌دلیل استفاده صلح‌آمیز از حق آزادی بیان و حق آزادی تجمع خود یا تنها به‌خاطر هویت قومی‌شان بازداشت شده‌اند، فوراً آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که تا کنون اسامی ۱۷۸نفر را دریافت کرده که بازداشت شده‌اند. شمار واقعی بازداشت‌ شدگان احتمالاً بیش از این تعداد است.