وزارت‌خارجه آمریکا: شمارش معکوس تحریمها در حال تیک تاک کردن است

1397/07/27

وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا

وزارت‌خارجه آمریکا در یکی از پایگاههای اطلاع‌رسانی خود بر روی اینترنت به نام «شیرآمریکا» نوشت:‌ «تحریمهای ایالات متحده در مورد بخش خودروسازی ایران، تجارت طلا و دیگر فلزات کلیدی و تجارت ارز آنها در ۷اوت به اجرا در آمد. از نیمه‌شب ۴نوامبر، خرید نفت ایران باید متوقف شود و یا خریداران نفت ایران از تجارت با آمریکا ممنوع خواهندشد. با این ضرب‌الاجل، پیام دولت آمریکا نمی‌تواند بیشتر از این روشن شود.

این پایگاه خبری که وابسته به اداره اطلاعات برنامه‌های بین‌المللی وزارت‌خارجه آمریکا است می‌افزاید: همان‌طور که دونالد ترامپ گفت، ”آمریکا، تحریمهای اضافی را بسیار سخت‌تر از قبل برای مقابله با تمامی اقدامات شریرانه رژیم ایران دنبال می‌کند. هر شخص یا نهادی که از این تحریمها پیروی نکند، با عواقب شدید مواجه خواهد شد“.

بیشتر بخوانید

دور دوم تحریمهای آمریکا علیه ایران/ سفرهای برایان هوک به اروپا و هندوستان

سایت وزارت‌خارجه آمریکا ۱۱اکتبر ۲۰۱۸ نوشت: برایان هوک نماینده ویژه برای ایران از ۱۰تا ۱۷اکتبر برای گفتگوهای بیشتر در مورد سیاست خارجی آمریکا نسبت به ایران به هندوستان و اروپا سفر می‌کند.

در هندوستان او و فرانسیس آر فانون دستیار وزیر خارجه در منابع انرژی با همتایان خود در دولت هند برای مشاوره ملاقات خواهند کرد.

در لوگزامبورگ برایان هوک در جلساتی با مقامات گرد آمده برای اجلاس وزرای اتحادیه اروپا شرکت می‌کند.

در فرانسه او و مقامات اداره منابع انرژی و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی ملاقات خواهد کرد.

برایان هوک در بلژیک با همتایان در اتحادیه اروپا در مورد ادامه تکثیر موشکی ایران مذاکره خواهد کرد.

سایت وزارت‌خارجه آمریکا در ادامه این خبر نوشت، برایان هوک نماینده ویژه برای ایران خلال این سفر، متحدان و شرکایمان را در نیازمندی مشترکمان برای مقابله با رفتارهای نابود کننده رژیم ایران در خاورمیانه و در مناطق خودشان درگیر می‌کند.

او در همین رابطه در فعالیتهای مطبوعاتی مختلفی نیز شرکت خواهد کرد.

برایان هوک کیست؟

برایان اچ. هوک وکیل و سیاستمدار آمریکایی از سال ۲۰۱۷ به‌عنوان مدیر برنامه‌ریزی سیاسی و مشاور سیاست‌گذاری مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در ۲۵مرداد ۹۷ به‌عنوان رئیس «گروه اقدام ایران» منصوب شد. مسئولیت او بازبینی و همآهنگی همه‌جانبه اقدامات مربوط به رژیم ایران در وزارت‌خارجه آمریکا تعریف شد. او مستقیماًً با مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا کار می‌کند.

او همچنین مسئول همآهنگی سیاست‌های جدید آمریکا نسبت به رژیم ایران با سایر دستگاههای دولتی آمریکاست.

از دیگر وظایف او همکاری با جامعه جهانی برای تغییر رفتار رژیم ایران است.

او گفته‌ است، هدف از فشارهای حداکثر اقتصادی بر روی رژیم ایران قطع منابع مالی آن است تا نتواند هزینه حمایت مالی از تروریسم و برنامه‌های موشکی‌اش را تأمین کند.

برایان هوک در دولت بوش دستیار وزیر خارجه در امور سازمانهای بین‌المللی و در دولت ترامپ مدیر دفتر سیاست‌گذاری وزارت‌خارجه و دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امر سیاست‌گذاری بوده است.

فعالیت ها

برایان هوک نماینده ویژه وزارت‌خارجه آمریکا در امور ایران روز سه‌شنبه ششم شهریور ۹۷ در نشستی در «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در آمریکا حول موضوع ایران، به همراه نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل سخنرانی داشت. او در این نشست سعی کرد که سیاست دولت ترامپ برای تغییر در ایران را تشریح کند.

از جمله موضوعاتی که برایان هوک در این نشست به آن اشاره کرد بحث آزادیهای اجتماعی در ایران،فقر، بیکاری جوانان و فریبکاریهای رژیم حاکم بر ایران بود. او گفت:

حجاب اجباری و گشتهای ارشاد، مشتی از خروار و نشان‌دهنده «ماهیت سرکوبگر رژیم ایران» است.

سرکوب اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران نهادینه شده است.

یک‌سوم مردم ایران به‌دلیل «سوءمدیریت اقتصادی» در فقر غوطه‌ورند.

بیکاری یک‌سوم جوانان ایرانی را در خود فرو برده است.

برایان هوک در زمینه فریبکاریهای رژیم حاکم بر ایران گفت:

اوضاع کنونی ایران به‌دلیل ریاکاری مسئولان، شبیه شرایط شو روی در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی شده است.

او در اشاره به سردمداران رژیم ایران گفت آنها هم با مردم خود و هم با اروپاییان ریاکاری می‌کنند.

در ارتباط با تروریسم صادراتی رژیم ایران او در این نشست گفت یک دیپلمات ایرانی در وین به‌دلیل حمل مواد منفجره و قصد عملیات تروریستی در گردهمایی پاریس مجاهدین خلق ایران دستگیر می‌شود ولی دولت ایران از طرف‌های برجام می‌خواهد به آن پایبند باشند.

از طرفی رژیم ایران تا کنون ۱۶میلیارد دلار برای حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در یمن، سوریه و عراق خرج کرده و سالانه حدود ۷۰۰میلیون دلار به حزب‌الله لبنان پرداخت می‌کند.