تروريست عراقي كه سياستمدار شده برای كشتن آمريكائی ها با رژیم ايران كار ميكرد

واشینگتن پست ۳۰ اوت ۲۰۱۸ به قلم: جاش راگين

  • 1397/06/10

قیس الخزئلی سرکرده عصائب

قیس الخزئلی سرکرده عصائب

تروریست عراقی که سیاستمدار شده به بازجویان آمریکایی گفت برای کشتن آمریکائیها با رژیم ایران کار می‌کردهاست. این اولین جمله مطلبی در روزنامه واشنگتن پست در ۳۰اوت ۲۰۱۸ است.

یک دهه پیش، یک رهبر تروریست عراقی زندانی به بازجویان آمریکایی خود در مورد این‌که چگونه شبه‌‌نظامیان شیعه با ایران، حزب‌الله و  یکدیگر کار می‌کردند تا به سربازان آمریکایی در عراق حمله کنند، همه چیز را گفت. حالا، در حالیکه این تروریست قرار است قدرت سیاسی قابل توجهی در عراق داشته باشد، جزئیات بازجویی‌های او برای اولین بار علنی می‌شود.

رئیس تروریستها اربابان ایرانی‌اش را فروخت

مدتهاست مشخص است که قیس الخزعلی، رهبر شبه‌‌نظامیان عصائب، در حالیکه علیه سربازان آمریکایی در عراق جنگ می‌کردند، روابط نزدیکی با ایران و حزب‌الله داشته است. اما میزانی که او با آمریکائی‌هایی که وی را در سال ۲۰۰۷زندانی کرده بودند کار کرده و اربابهای ایرانی خود را فروخته و علیه متحدان شبه‌‌نظامی شیعه خود شده، شوکه‌کننده است.

فرماندهی مرکزی آمریکا اخیراً دهها گزارش بازجویی خزعلی را به‌عنوان بخشی از پروژه مستند سازی تاریخ جنگ عراق از طبقه‌بندی محرمانه خارج کرد و مؤسسه آمریکن اینترپرایز حالا تمامی این گزارشات را در سایت خود منتشر کرده است.

کنت پولاک، یک کارشناس در مؤسسه آمریکن اینترپرایز گفت، “شما که این گزارشات را می‌خوانید می‌بینید که قیس الخزعلی چه تروریست بیرحمی است، چقدر وی با شبکه مخفی ضدآمریکایی ایران ارتباط داشته، چقدر خون آمریکایی ریخته، و بعد شما یکباره می‌بینید که همین فرد قرار است در دولت عراق یک وزیر شود. این به شما می‌گوید که چقدر عراق افول کرده و چقدر طی سالیان اخیر عملکرد ما در عراق اشتباه بوده است”…

تروریست معروف عراقی کماکان با رژیم ایران همکاری می‌کند

همکاری خزعلی با رژیم ایران و حزب‌الله هنوز ادامه دارد. ویدئویی در ماه دسامبر او را نشان می‌دهد که به مرز لبنان-اسرائیل رفته و تهدید به حمله به اسراییل می‌کند. او تا همین ماه فوریه به خشونت علیه سربازان آمریکایی در عراق تهدید می‌کرد. در ماه مه، نمایندگان مجلس لایحه‌یی تصویب کردند که به پرزیدنت ترامپ اجازه می‌دهد عصائب اهل الحق را تحریم کند. اما دولت ترامپ از قدرت تحریم خود که بخشی از شکستش در رودررویی با شبه‌‌نظامیان شیعه و نفوذ بدخیم آنها در عراق است استفاده نکرد…

خزعلی یک رابط کلیدی بین سازمان صدر و رهبران ایران بود تا آن که با صدر اختلاف پیدا کرد…

خزعلی اطلاعات مفصلی در مورد تأمین مالی شبه‌‌نظامیان شیعه و خشونت آنها در عراق، از جمله تولید و توزیع بمبهای نفوذکننده انفجاری EFP که منجر به مرگ صدها آمریکایی شد ارائه کرد. او از سفرهای متعدد به تهران بعد از سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳برای راه‌اندازی طرح‌های تأمین مالی و آموزش یاد می‌کند. او در مورد ملاقات‌هایش با پرزیدنت ایران علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، علی خامنه‌ای، و سرلشگر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به‌طور مفصل صحبت می‌کند.

اعتراف به کشتن آمریکائی ها

خزعلی همچنین به کشتن آمریکائیان اذعان کرد. زمانیکه شبه‌‌نظامیان عراق یونیفرم نظامی آمریکا را پوشیدند و به یک مرکز همآهنگی آمریکا-عراق در شهر جنوبی و شیعه کربلا در ژانویه ۲۰۰۷حمله کردند، ۵سرباز آمریکایی ربوده و بعد کشته شدند. ماهواره‌های جاسوسی آمریکا بعداً ماکت یک ساختمان را در داخل ایران کشف کردند که برای تمرین این عملیات استفاده می‌شده است…

عمده اطلاعاتی که خزعلی داده مربوط به صدر و سازمان اوست. اما در عین‌حال وی به بازجویان اطلاعات ذیقیمتی در مورد دیگر شبه‌‌نظامیان تحت حمایت ایران، از جمله ارتش المهدی و سازمان بدر داد. او همچنین چندین عامل حزب‌الله لبنان و “گروه‌های ویژه” عراق را نام برد.

حالا آمریکا در این رابطه چکار می‌تواند بکند؟ شاید در عراق کار چندانی نتوان کرد. اما بازگشت آوازه خزعلی صرفاً یک مسأله مربوط به عراق نیست. او یک بازیگر کلیدی در طرح ایران برای سلطه بر سوریه، تهدید اسرائیل، و عقب‌راندن آمریکاست. از زمانی که آمریکا با نیروهای نیابتی ایران، از جمله خزعلی، که دنبال گسترش بدبختی در سراسر خاورمیانه هستند، رودررو گردد، زمان زیادی گذشته است.

بیشتر بخوانید