سناتور جان مک‌ کین درگذشت / تسلیت مریم رجوی

  • 1397/06/04

جان مک کین

جان مک کین

جان مک‌کین از اعضای سرشناس سنای آمریکا درگذشت. خبرگزاری آسوشیتدپرس بامداد امروز یکشنبه ۴شهریور۹۷خبر درگذشت این سناتور ارشد جمهوریخواه را اعلام کرد. تمامی پرچم‌های آمریکا از دقایقی پس از مرگ مک‌کین نیمه افراشته شدند؛ حتی پرچم بالای کاخ‌سفید.

سناتور جان مک‌کین که ۸۱سال سن داشت، مبتلا به سرطان مغز بود. وی روز جمعه در پی وخامت حال، ادامه درمان را متوقف کرده بود.

سناتور مك كين از قيام مردم ايران و از مجاهدان اشرفي در برابر حملات رژيم آخوندها حمايت ميكرد

مك كين ارائه دهنده قانون حفاظت از مجاهدان اشرفي بود و اين قانون انتقال آنها را به آلباني امكانپذير كرد

تسلیت خانم مریم رجوی:

خانم رجوی درگذشت سناتور مک‌کین را تسلیت گفت و تأکید کرد: حمایت سناتور مک‌کین از مجاهدان اشرفی در برابر حملات رژیم آخوندها در اشرف و لیبرتی و ارائه قانون حفاظت از آنها و حمایت او از قیام مردم ایران به یاد خواهد ماند.

جان مک‌کین در کنگره آمریکا

جان مک‌کین در ۱۹۸۵به مجلس نمایندگان راه یافت و از ۱۹۸۶به‌عنوان سناتور ایالت آریزونا انتخاب شد. وی در سنا به ریاست کمیته نیروهای مسلح سنا رسید. وی شش دوره نمایندگی سنا را به عهده داشت.

سناتور مک‌کین در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۸نامزد نهایی جمهوریخواهان شد اما نتیجه را به باراک اوباما واگذار کرد.

پیامهای تسلیت و همدردی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درگذشت سناتور مک‌کین را تسلیت گفت و با خانواده‌اش ابراز همدردی کرد.

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا از یک عمر خدمات سناتور مک‌کین به کشورش قدردانی کرد.

سناتور ارشد باب کورکر نوشت: آمریکا یک قهرمان را از دست داد.

سناتور بن کاردین با تجلیل از خدمات مک‌کین نوشت: مرگ او ضربه بزرگی به کشور مان است.

سناتور باب منندز نوشت ما یک قهرمان را از دست دادیم که وطن پرستی را بر هر چیزی ترجیح می‌داد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هم درگذشت سناتور مک‌کین را تسلیت گفته و از او به‌عنوان یک وطن‌پرست شجاع یاد کرده است.

مواضع سرسختانه سناتور مک‌کین علیه فاشیسم مذهبی حاکم بر ایران

سناتور مک‌کین به‌شدت منتقد حکومت ایران به‌شمار می‌رفت و در سال ۲۰۱۷در اقامتگاه سازمان مجاهدین خلق حضور یافت و با مریم رجوی دیدار کرد.

سناتور مک‌کین روز ۹دیماه ۹۶و همزمان با قیام مردم ایران از قیام‌کنندگان ایرانی حمایت کرد و نوشت:‌

برای مدت ها مردم ایران توسط دولتشان سرکوب شده‌اند. دولتی که بیشتر به کاشتن بذر بی‌ثباتی در خارج اهمیت می‌دهد تا به شهروندان خود. آمریکا در کنار تظاهر کنندگان شجاعی می‌ایستد که خواستار آزادی و صلح و پایان دادن به فساد در ایران هستند.

دیدار مک‌کین از آلبانی و ملاقات با مریم رجوی

فاکس نیوز۳۰فروردین۹۶خبر داد: رژیم ایران، برنامه اتمیش و آنچه را که منتقدان حمایت دیرینهٔ این رژیم از تروریسم در خاورمیانه می‌دانند، در کانون یک گردهمایی عظیم در آلبانی قرار داشت که یک نقطه‌عطف برای گروه اپوزیسیون اصلی ایران را نشان می‌دهد. سناتور آریزونا جان مک‌کین در این گردهمایی سخنرانی کرد و آنها را ستود.

سناتور مک‌کین نخست با مریم رجوی ملاقات کرد. سناتور ضمن تأیید اهداف آنها، بار دیگر رژیم تهران را به‌خاطر حمایت از تروریسم در خاورمیانه و به‌عنوان مثال قرار گرفتن این رژیم در کنار رژیم بشار اسد شماتت کرد.

سناتور مک کین: من از شما تشکر می‌کنم، به‌خاطر این‌که یک الگو هستید، الگویی برای تمام جهان که نشان می‌دهد هر آن کس که خواهان مبارزه و فداکاری برای آزادی است آن‌را به‌دست خواهد آورد و شما نمونه‌یی برای همهٔ کسانی هستید که در جهان برای این هدف مبارزه می‌کنند.

مواضع سناتور مک‌کین علیه جنایات رژیم اسد

سناتور جان مک‌کین طی پیامی در اسفندماه ۹۶ادامه کشتار اسد در سوریه را انزجارآور خواند و گفت ادامه کشتار اسد در سوریه با حمایت روسیه و رژیم ایران انزجارآور است گرچه با وجود سالها وحشیگری و بیرحمی تعجب‌آور نیست. آنچه شوک‌آور است دولت ترامپ است که کماکان استراتژی مشخصی ندارد که مسیر اوضاع را عوض کند. ضرب‌الاجل کنگره برای اعمال چنین استراتژی آمده و گذشته است. ما باید بهتر عمل کنیم.