فراخوان خانم رجوی به حمایت از اعتصاب کسبه و بازاریان شهرهای مختلف و اقدام فوری برای آزادی دستگیر شدگان

  • اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
  • 1397/05/09

اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

اعتصاب کسبه و بازاریان شهرهای مختلف و بازداشت شمار زیادی از بازاریان تهران

به‌دنبال عبور نرخ دلار از مرز ۱۲۰۰۰تومان روز دوشنبه ۸مرداد۹۷ بسیاری از بازاریان و کسبه در تهران و شهرهای مختلف در اعتراض به وضعیت فاجعه‌بار اقتصاد کشور و نابودی داراییهایشان دست به اعتصاب زدند و از باز کردن محل کسب خود خودداری کردند.

در تهران بازارهای طلافروشان، فرش فروشان، آهن و مصالح ساختمانی، پاساژهای علاءالدین و چارسو، تولیدگران و کسبه بازار شهر ری و شوش و بازار کفاشان در خیابان ۱۵خرداد و میدان توپخانه دست به اعتصاب زدند.

نیروهای سرکوبگر اعم از انتظامی و سپاه و آدمکشان لباس‌شخصی در هراس از گسترش اعتراضات به‌طور فشرده در داخل پاساژهای بازار بزرگ تهران و میدانها و خیابانهای مرکزی تهران و اطراف بازار تهران و میدان شوش و خیابان سیروس و میدان ونک و انقلاب و چهار راه ولیعصر و مناطق مغازه‌های صرافی چون توپخانه، میدان فردوسی و چهار راه استانبول و خیابان منوچهری مستقر شده بودند. آنها بازاریان را برای باز کردن مغازه‌هایشان مورد تهدید و تحت فشار قرار می‌دادند. شماری از بازاریانی که از بازکردن مغازه‌هایشان سر باز زدند همچنین شماری از صرافها در خیابان فردوسی و منوچهری بازداشت شدند.

در تبریز بازار طلا و جواهر امیرکبیر در اعتصاب بود. در قشم و کرج و رشت و بندرعباس و قزوین و تاکستان نیز بخش زیادی از بازاریان دست به اعتصاب زده و مغازه‌های خود را بستند.

در مشهد بازاریان در اعتراض به دو برابر شدن اجاره غرفه‌ها دست به اعتصاب زدند. در اصفهان بازار ابزار‌ آلات ماشین از روز یکشنبه هفتم مرداد اعتصاب کرده و دست از کار کشیدند.

خانم مریم رجوی با درود به بازاریان و کسبه اعتصابی در تهران و شهرهای مختلف که علیه سیاستهای مخرب و چپاولهای نجومی و نهادینه شده توسط خامنه‌ای و روحانی و پاسداران دست به اعتراض زده‌اند، عموم هم‌میهنان به‌ویژه جوانان دلیر را به حمایت از اعتصاب بازاریان فراخواند. وی از عموم مراجع بین‌المللی خواست که برای آزادی بازداشت‌ شدگان اقدام فوری به‌عمل آورند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۹مرداد ۱۳۹۷(۳۱ژوییه ۲۰۱۸)