اسناد جدید سازمان ملل درباره مسلح کردن شبه‌‌نظامیان حوثی یمن توسط رژیم ایران

1397/05/09

اسناد جدید سازمان ملل درباره مسلح کردن شبه نظامیان حوثی یمن  توسط رژیم ایران

اسناد جدید سازمان ملل درباره مسلح کردن شبه نظامیان حوثی یمن توسط رژیم ایران

گزارش محرمانه‌ای توسط کمیته کارشناسان سازمان ملل‌متحد تهیه شده است که نشان می‌دهد کمکهای تسلیحاتی رژیم ایران به شبه‌نظامیان حوثی در یمن پس از تحریم تسلیحاتی این کشور توسط شورای امنیت در سال ۲۰۱۵ ادامه دارد.

خبرگزاری فرانسه دوشنبه ۳۰ژوئیه، گزارشی در این باره منتشر کرده و نوشته که از متن این گزارش محرمانه مطلع شده است.

در این گزارش کمیته کارشناسان که به شورای امنیت ارائه شده آمده است: «هم‌چنان بر این باوریم که موشکهای بالستیک کوتاه برد و جنگ‌افزارهایی دیگر، پس از تحریم تسلیحاتی این کشور در سال ۲۰۱۵، از ایران به یمن ارسال شده است».

جزییاتی از گزارش ۱۲۵صفحه‌یی سازمان ملل متحد

سایت العربیه ۸مرداد۹۷

در این گزارش ۱۲۵صفحه‌یی آمده است: «اسلحه‌ای که حوثی‌ها به کار بردند که اخیراً توسط کارشناسان بررسی شده و موشکها و پهپادها از جمله آن است، ویژگی‌هایی شبیه جنگ‌افزارهای مشهوری دارد که در جمهوری اسلامی ایران ساخته می‌شود».

در این گزارش که در فاصله زمانی ژانویه تا ژوئیه ۲۰۱۸ را در بر می‌گیرد، آمده است: «تیم کارشناسان در سفیری که اخیراً به سعودی داشت و طی آن بقایای دهها موشک را بررسی کرد، نوشته‌ها و نشانه‌هایی را بر روی این آثار به جا مانده کشف کرد که نشان می‌دهد ساخت ایران است».

ارسال اجزای موشک از ایران به یمن

گزارش سازمان ملل‌متحد افزوده است: «به نظر می‌رسد با وجود تحریم تسلیحاتی، هم‌چنان حوثی‌ها موشکهای بالستیک و پهپاد به دست می‌آورند که به احتمال زیاد هدف از آن، شدت بخشیدن به حملاتشان علیه اهدافی در سعودی باشد».

بنا بر ارزیابی کمیته کارشناسان: «بسیار هم احتمال دارد که اجزای موشکها خارج از یمن ساخته شده باشد، سپس به یمن ارسال شده و حوثی‌ها اقدام به مونتاژ آن کردند».

کمیته کارشناسان همچنین می‌خواهد از اطلاعاتی اطمینان حاصل کنند که می‌گویند حوثی‌ها کمکهای مالی ماهانه‌ای از ایران به شکل سوخت دریافت می‌کنند.